Останнім часом з’явилася думка, що навмисне зараження COVID-19 може бути корисним для суспільства.

Проблема з новим коронавірусом полягає в тому, що жодна країна в світі немає імунітету до COVID-19. За оцінками експертів, від 60 % до 90 % населення повинні мати імунітет до захворювання, щоб воно перестало поширюватися. Більшість країн, які постраждали від COVID-19, не перевищили навіть позначку 1 %, включно із США, де зараз найбільше випадків серед усіх країн.

Explainer пояснює, що таке колективний імунітет і чи може він зупинити COVID-19.

Що таке колективний імунітет?

Колективний імунітет (англ. herd immunity — стадний іммунітет) — епідеміологічна концепція, що описує стан, при якому населення має імунітет до захворювання в такій мірі, що інфекція не поширюється усередині цієї групи.

Виконавчий директор Американської асоціації лікарів та хірургів Джейн Орієнт заявила, що колективний імунітет – це те, що сповільнює та врешті-решт припиняє спалахи та епідемії.

Колективного імунітету можна досягти тоді, коли більшість людей – від 70 % до 90 % – стає несприйнятливою до інфекційного захворювання або через те, що вони заразилися та одужали, або шляхом вакцинації.

Це означає, що навіть люди, які не вакциновані або в яких вакцина не викликає імунітет, будуть мати захист, оскільки люди, що їх оточують і мають імунітет, можуть діяти як буфер між ними та зараженою людиною.

Є лише два способи отримати колективний імунітет: масова вакцинація або зараження вірусом.

Як ми досягли колективного імунітету щодо інших інфекційних захворювань?

Вчені Інституту Гопкінса пояснили, що кір, свинка, поліомієліт і вітрянка – це приклади інфекційних захворювань, які колись були дуже поширеними, але зараз є рідкісними, оскільки вакцини допомогли отримати колективний імунітет.

Іноді ми спостерігаємо спалахи цих захворювань у людей, які відмовилися вакцинуватися від цих хвороб (наприклад, спалах кору 2019 року в Діснейленді).

Інші віруси (як грип) з часом мутують, тому антитіла від попередньої інфекції забезпечують захист лише на короткий проміжок часу. Для грипу – це менше року.

Вчені Кембриджського університету вважають, що якщо SARS-CoV-2, вірус, який викликає COVID-19, схожий на інші коронавіруси, які зараз заражають людину, ми можемо очікувати, що люди, які заразяться, будуть імунізовані на місяці чи роки, але, ймовірно, не на все життя.

Які проблеми у створенні колективного імунітету?

Чим заразніше захворювання, тим більше людей необхідно для забезпечення колективного імунітету. Наприклад, кір є дуже заразним, і одна хвора на кір людина, може заразити до 18 інших людей. Це означає, що близько 95% людей потребують імунітету для того, щоб ширша група мала колективний імунітет.

Новий коронавірус має нижчий рівень зараження, ніж кір: кожна заражена людина передає його в середньому 2 – 3 новим людям. Це означає, що колективного імунітету можна досягти, коли близько 60 % населення матиме імунітет до COVID-19.

Колективний імунітет, отриманий через інфекцію, а не вакцинацію, може спричинити важкі наслідки. Так, через велику кількіть хворих на коронавірус системи охорони здоров’я будуть перевантажені. Саме тому колективний імунітет зазвичай отримують за допомогою вакцинації.

Навіть коли є вакцини, не завжди вдається отримати колективний імунітет назавжди. Деякі віруси, такі як сезонний грип, часто мутують. Тому людина не може отримати імунітет від деяких інфекцій назавжди. Саме тому вакцинація від різних штамів грипу необхідна щороку.

Як вакцини підвищують колективний імунітет?

Виконавчий директор Американської асоціації лікарів та хірургів Джейн Орієнт пояснює, що вакцини містять ослаблені, вбиті збудники хвороб чи продукти їхньої життєдіяльності.

Як приклад, вчені наводять кір. Запобігти інфекції можна за допомогою вакцини, знаної як КПК (кір, паротит (свинка) та краснуха).

В Україні спалах кору почався 2017 року. Відтоді захворіли понад 115 тисяч людей. 41 людина померла. Серед жертв – 25 дітей.

У 2018 році зафіксували понад 54 тисяч випадків та 16 смертей. У 2019 році ці показники залишилися на тривожно високому рівні, зазначають у ВООЗ. За рекомендацією ВООЗ, 95% населення кожної країни для захисту мають отримати дві дози щеплення від кору.

За оцінками, за 18 років вакцинація від кору врятувала понад 23 мільйони життів.

Лише одне захворювання – вірус варіоли, або віспа – повністю ліквідовано. Жодних випадків природної віспи не зафіксовано після 1980 року, і дітям більше не потрібна вакцина проти цього вірусу, оскільки глобальна програма вакцинації була успішною.

Розробка та затвердження вакцини вимагає ретельного аналізу співвідношення ризику та користі, каже доктор Орієнт.

Вакцини можуть мати несприятливий вплив на деяких людей, і імунітет із часом слабшає, тому важливість вакцинації залежить від ряду факторів, включно із тяжкістю та поширеністю захворювання, безпекою вакцини та окремими факторами пацієнта, пояснює лікар.

Чому нам потрібен колективний імунітет?

Якщо не буде колективного імунітету, люди продовжуватимуть хворіти та поширювати хвороби, і, на жаль, навіть помирати від цих хвороб.

CDC визначає колективний імунітет так: коли достатня частина населення має імунітет до інфекційного захворювання (шляхом вакцинації та/або попереднього захворювання), що робить поширення його малоймовірним.

Навіть люди, які не вакциновані (наприклад, новонароджені та хворі на хронічні захворювання), можуть мати певний захист, оскільки у хвороби низька ймовірність поширення в межах громади.

SARS-CoV-2, вірус, який викликає COVID-19, є досить важливим прикладом. Цей вірус є новим для людей, тому ніхто не мав до нього імунітету – природним шляхом чи завдяки вакцинації, – коли він вперше заразив людей. Оскільки ніхто не має імунітету, а вірус заразний, він поширюється швидко і легко.

Як отримати колективний імунітет до коронавірусу?

Є два способи виробити колективний імунітет: розробити та ввести безпечну та ефективну вакцину, або ж дочекатися, коли хвороба заразить більшість населення.

Вакцина проти SARS-CoV-2 перебуває в процесі розробки. Згідно із деякими оцінками, вакцина стане доступною не раніше 2021 року. Наразі більшість людей перебувають на карантині і дотримуються соціальної дистанції, чекаючи, коли ж вакцину буде розроблено.

Вчені Інституту Гопкінса назвали три шляхи досягнення колективного імунітету:

у гіршому випадку (наприклад, якщо ми не дистанціюємося або не вживаємо інших заходів для уповільнення поширення SARS-CoV-2), вірус може заразити багатьох людей за лічені місяці. Це може переповнити наші лікарні та призведе до високих показників смертності;

у кращому випадку ми підтримуємо поточний рівень зараження (або навіть знижуємо ці рівні), поки вакцина не стане доступною. Це потребуватиме тривалої соціальної дистанції протягом довгого періоду, ймовірно, на рік або довше, доти, доки вакцина від коронавірусу не буде доступною.

найімовірніший випадок – десь посередині, де частота зараження зростає і падає з часом; ми можемо послабити заходи соціального дистанціювання, коли кількість інфекцій падає, і тоді, можливо, буде потрібно повторно впроваджувати ці заходи, коли кількість людей знову зростатиме. Необхідно докласти значних зусиль для запобігання великих спалахів, поки не буде розроблено вакцини. SARS-CoV-2 все ж може заразити дітей, перш ніж їх вакцинують, або дорослих після того, як їхній імунітет стане слабшим.

Залишається занадто багато важливих факторів щодо вірусу, про які ми не знаємо:

  • вчені не знають, чи можуть люди повторно чи кілька разів заразитися вірусом SARS-CoV-2;
  • ніхто не знає, чи позитивний тест на коронавірусні антитіла означає, що ви не застраховані від зараження або поширення вірусу;
  • дослідження щодо лікування COVID-19 тривають, і остаточного лікування немає;
  • невідомо, чи значній частині населення (навіть молодим здоровим людям) загрожують серйозні ускладнення, які можуть призвести до смерті. Виникають запитання щодо природи вірусу;
  • неможливо дізнатися, скільки людей заразилися вірусом і не повідомили про свій випадок. Часто хвороба протікала безсимптомно.

Чи є колективний імунітет від коронавірусу в інших країнах?

На відміну від своїх сусідів, Швеція не впроваджувала жорсткого карантину через спалах коронавірусу.

Влада Швеції не закривала своїх кордонів, а потяги та автобуси продовжують возити людей до різних куточків країни. Уряд Швеції закликав працювати з дому, уникати довготривалих подорожей та соціальних контактів з людьми похилого віку. Наразі в країні відкрито усі школи, тренажерні зали, крамниці, ресторани, бари, кіно тощо.

У країні заборонені збори понад 50 людей, однак школи для дітей віком до 16 років працюють, і життя, як правило, триває, як і раніше, лише повільнішими темпами.

Стратегія Швеції, що спрямована на формування колективного імунітету, виявилася суперечливою. Деякі експерти в галузі охорони здоров‘я порівнюють її з грою в російську рулетку з громадським здоров’ям. Але головний епідеміолог Швеції Андерс Тегнелл заявив, що колективний імунітет може бути досягнутий у Стокгольмі протягом кількох тижнів.

Тегнелл зазначив, що дані вибірки та моделювання свідчать про те, що 20% населення Стокгольма вже мають імунітет до вірусу.

Більшу частину (15 322) випадків зараження коронавірусом у Швеції підтверджено в Стокгольмі та прилеглих районах. Кількість випадків у Швеції майже вдвічі більша, ніж у сусідній Данії (8108 випадків зараження та 370 випадків смерті) та у Фінляндії (понад 4000 випадків та 141 смерть), які впровадили жорсткі заходи для боротьби з поширенням вірусу.

Оскільки у Фінляндії та Данії проживає приблизно 5 мільйонів людей – половина Швеції – показники приблизно однакові, хоча порівняння може бути зіпсовано тестуванням чисельності в кожній країні. Так чи інакше, загиблих у Швеції (1 937) значно більше, ніж у сусідів.

Швеція тестує близько 20 000 людей на тиждень і сподівається збільшити до 100 000 за кілька тижнів.

Хоча кількість нових випадків, як видається, зменшується, досягнення колективного імунітету виявилося суперечливим. Поширення вірусу (хоч влада і вжила заходів для уповільнення його поширення) стало загрозою для людей похилого віку

Тегнелл визнав, що ситуація у будинках літніх людей, де спостерігається більшість смертей від коронавірусу, викликає занепокоєння.

Він заявив, що незабаром буде опубліковано кілька досліджень, які показують ступінь зараження та відновлення і, сподіваємось, імунітету до вірусу. Дані показали, що пік захворюваності на коронавірус уже досягнуто в Стокгольмі.

Чи в Україні є колективний імунітет до коронавірусу?

Наразі в Україні дуже низький рівень тестування та виявлення коронавірусної хвороби.

Лабораторне тестування на коронавірус в Україні відстає від Німеччини та Чехії. Кількість тестів у середньому на 1 мільйон жителів Німеччини становить майже 25, у Чехії ― 19,7, а в Україні ― лише 1,9.

Відстає Україна у тестуванні і від сусідньої Польщі. Так, станом на 28 квітня в Україні загалом проведено 98 719 тестів.

Станом на 27 квітня у Польщі провели 297 859 тестів.

Якщо брати приклад з інших країн, на таку кількість населення, як в Україні, необхідно щонайменше 1000 тестів на день.

Без широкого тестування на коронавірус ми не знаємо, наскільки серйозною є ситуація з епідемією просто зараз. Тому можна сказати, що в українців немає колективного імунітету до нового коронавірусу.

Фактична кількість випадків COVID-19 в Україні не досягла навіть 1% населення. Станом на 28 квітня в Україні понад 9 тис. 410 інфікованих коронавірусом. Це означає, що понад 99% населення України можуть заразитися вірусом.

Про колективний імунітет можна говорити тоді, коли більшість людей – від 70 до 90% – стає несприйнятливою до інфекційного захворювання або через те, що вони заразилися та одужали, або завдяки вакцинації. Це означає, що не менше 29,4 млн людей в Україні повинні захворіти та видужати від COVID-19.

Очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що наразі Україні дуже рано думати про колективний імунітет проти коронавірусу.

Він зазначив, що в світі продовжуються дослідження щодо можливості колективного імунітету проти коронавірусу.

Згідно із дослідженнями науковців з різних країн, зокрема Китаю та Європи, 30% людей, які перехворіли на COVID-19, мають дуже низькі показники антитіл. Це означає, що вони не можуть гарантувати імунітет і людина може захворіти повторно.

«Якщо це дійсно буде підтверджено, ми можемо стверджувати, що колективного імунітету досягти неможливо”, – зазначив Степанов.

Міністр також наголосив, що масове тестування, яке дає змогу виявити антитіла до коронавірусу, запустять в Україні після перевірки ефективності такої діагностики.

Коли у нас буде імунітет до коронавірусу?

Те, чи будемо ми мати колективний імунітет до SARS-CoV-2 у майбутньому, багато в чому залежить від ряду факторів – зокрема, чи дозволяємо ми людям пересуватися, каже доктор Орієнт..

Вона зазначає, що для таких захворювань, як звичайна застуда (коронавіруси – одна з причин), колективний імунітет не такий сильний, оскільки вірус змінюється або вакцина просто не працює.

На запитання про локалізований колективний імунітет або колективний імунітет у конкретних регіонах з великою кількістю випадків коронавірусу (таких як Нью-Йорк та Каліфорнія) вчені відповідають, що ця концепція насправді не має значення, адже люди можуть вільно пересуватися і розносити інфекцію.

На жаль, це означає, що ми, ймовірно, будемо чекати до 2020 року і до 2021 року, щоб досягти колективного імунітету.

Чому заразитися SARS-CoV-2 – це погана ідея?

Вчені Інституту Гопкінса пояснили, що, наприклад, у випадку із вітряною віспою до того, як було розроблено вакцину, люди іноді спеціально контактували з хворими, щоб заразитися і вилікуватися та отримати імунітет. Для менш важких захворювань такий підхід може бути розумним. Але ситуація із SARS-CoV-2 дуже різна: COVID-19 несе набагато більший ризик важких захворювань і навіть смерті.

Коефіцієнт смертності від COVID-19 невідомий, але вчені припускають, що він у 10 разів вищий, ніж у грипу. Серед вразливих груп – літні люди та люди з ослабленою імунною системою.

Навіть якщо однакова кількість людей заразиться коронавірусом, найкраще просто розтягнути ці інфекції в часі, щоб не перевантажувати наших лікарів та лікарні.

Що каже Всесвітня організація охорони здоров’я?

ВООЗ попереджає, що дуже мало людей виробили антитіла до COVID-19.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, лише 2% або 3% населення мають антитіла в крові, що свідчить про те, що вони хворіли на Covid-19.

Серологічні тестування для з’ясування того, яка частина населення перенесла інфекцію та виробила антитіла до неї, свідчать про те, що їхня кількість низька.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що наразі “немає доказів” того, що люди, які одужали від COVID-19 і мають антитіла, не заразяться коронавірусною інфекцією повторно.

ВООЗ застерігає уряди від видачі “паспортів імунітету” або “безризикових сертифікатів” людям, які були заражені, оскільки їхню точність гарантувати не можна.

Більшість досліджень показали, що люди, які одужали від COVID-19, мають антитіла до вірусу, повідомляє ВООЗ. Однак деякі з них мають дуже низький рівень нейтралізуючих антитіл у крові.

Чого слід очікувати у найближчі місяці?

Вчені працюють над розробкою ефективної вакцини. Водночас, оскільки більша частина населення залишається незараженою SARS-CoV-2, будуть потрібні певні заходи для запобігання спалахів, як ті, що ми бачили в окремих регіонах країни.

Необхідні заходи фізичного дистанціювання можуть змінюватися з часом і не завжди повинні бути такими жорсткими, як наші чинні закони про карантин.

Але якщо ми не хочемо, щоб мільйони українців заразилися SARS-CoV-2 (що потрібно для встановлення колективного імунітету в цій країні), життя, найімовірніше, не буде повністю “нормальним”, поки не розроблено та не поширено вакцину.