Новий штам коронавірусу зруйнував різдвяні плани мільйонів людей у Великій Британії та ізолював британців від решти світу.

За межами Великої Британії новий штам коронавірусу було виявлено у Данії, Австралії, Італії, Нідерландах та Ісландії.

Хоча штам видається більш заразним, ніж інші відомі штами вірусу, вчені не вважають, що це може спричинити більш серйозне захворювання. Але чи реагуватиме він на три основні вакцини?

Explainer пояснює, що це за новий штам коронавірусу, як його було виявлено та наскільки ця мутація більш небезпечна.

Що відомо про новий штам коронавірусу?

Наразі штам має назву «SARS-CoV-2 VOC 202012/01» або «B.1.1.7».

У нового штаму SARS-CoV-2, що поширюється у Великобританії та за її межами –23 мутації генетичного коду вірусу, які змінили чотири вірусні білки.

Вісім з цих 23 мутацій впливають на білок-шип (S-білок). У виявленому коронавірусі відбулася мутація шипоподібних відростків (спайкових білків). Через так звану генну делецію (перебудову хромосоми, за якої відбувається втрата її ділянки) у даного мутованого вірусу відсутні дві амінокислоти.

Це має значення, оскільки білок-спайк дозволяє вірусу проникати в клітини людини, і він є ключовою мішенню нашої імунної відповіді як у боротьбі з вірусом під час зараження, так і в захисті від хвороб після вакцинації вакцинами Pfizer та Moderna.

Якщо зміни білка спайку допоможуть вірусу легше проникати в клітини людини, то вірус може передаватися від людини до людини легше.

Можливо, саме завдяки цій особливості новому коронавірусу вдається так швидко поширюватися.

Звідки взявся новий штам?

Штам надзвичайно сильно мутований. Вірусологи підозрюють, що множинні мутації відбулися у пацієнта з сильно пригніченою імунною системою, яка не змогла перемогти вірус.

Натомість організм людини став середовищем для розмноження нового штаму. А потім хвора людина інфікувала новим штамом інших.

Вчені не змогли знайти “нульового пацієнта”.

«Ми не знаємо, чи походить новий штам з Великобританії, чи був завезений з інших країн», – сказала Шарон Пікок, директор Національної інфекційної служби Великої Британії.

Як його було виявлено?

Вперше новий штам коронавірусу було виявлено в середині жовтня, коли Genomics UK (Cog-UK) прочитав повний генетичний код коронавірусу у двох зразках, які були зібрані в Кенті та Лондоні 20 і 21 вересня. Але вчені не були стурбовані щодо нового штаму до середини грудня, поки не пов’язали це зі швидкозростаючим числом випадків на південному сході Англії.

У листопаді близько чверті випадків у Лондоні вже були новим варіантом коронавірусу. У середині грудня таких випадків було вже майже дві третини.

Ви можете побачити, як цей штам став домінантним у результатах тестування в деяких центрах.

Міністр охорони здоров’я Великобританії Метью Генкок 14 грудня заявив, що в штаті Південно-Східної Англії виявлено новий штам коронавірусу.

За його словами, нещодавно виявлений штам SARS-CoV-2 поширюється швидше, ніж інші існуючі штами вірусу.

Наразі виявлено понад 1000 випадків, спричинених новим варіантом коронавірусу, головним чином на півдні Англії, сказав Генкок. Однак цифри швидко зростають.

За його словами, Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) вже повідомили про розвиток подій, а Англійська служба охорони здоров’я продовжує аналіз ситуації.

Генкок також наголосив, що немає жодних ознак того, що новий штам вірусу, який спричиняє COVID-19, може призвести до більш серйозних захворювань.

Крім того, дуже малоймовірно, що він не реагує на вакцину, сказав Генкок.

Чи справді ця мутація поширюється швидше?

Представники Всесвітньої організації охорони здоров’я заявили, що коронавірус мутує набагато повільніше, ніж сезонний грип, навіть тоді, коли британські чиновники оголосили, що нова мутація вірусу дозволяє йому легше поширюватися.

Сезонний грип мутує так часто, що вченим доводиться регулярно розробляти нові вакцини для щеплення населення проти вірусу щороку. Представники Великої Британії заявили ВООЗ, що вакцини проти Covid-19 виявляються настільки ж ефективними проти нового штаму, однак необхідні додаткові дослідження. Хоча всі віруси природно мутують, не кожна мутація робить вірус більш заразним або більш вірулентним (вірулентність – ступінь хвороботворності даного інфекційного агента, – ред.).

“SARS-CoV-2 мутує набагато повільніше, ніж грип. І досі – хоча ми спостерігали низку змін та низку мутацій – жодна з них не зробила значного впливу ні на сприйнятливість вірусу до будь-якого із використовуваних наразі терапевтичних засобів, препаратів або вакцин, що розробляються, і можна сподіватися, що так буде і надалі”, – заявила на брифінгу для преси головна наукова співробітниця ВООЗ Сумія Свамінатан.

Експерти ВООЗ зазначили, що відповідно до заяв представників Великої Британії, новий штам може поширюватися на 70% швидше, ніж вихідний штам вірусу. Доктор Майк Раян, виконавчий директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я, зауважив, що незрозуміло, чи це пов’язано з мутацією чи з поведінкою людини.

«Ми бачили оцінку невеликого збільшення репродуктивного числа у Великій Британії», – сказав він, маючи на увазі, що вірус поширюється швидше, що може означати, що він заразніший або легше поширюється в холодні місяці.

Це також може означати, що люди стали менше дотримуватися протоколів охорони здоров’я (соціальне дистанціювання, носіння масок і миття рук).

Як далеко він поширився?

Вважається, що штам або з’явився у пацієнта у Великій Британії, або був імпортований із країни з меншою здатністю контролювати мутації коронавірусу.

Штам можна знайти у Великобританії, крім Північної Ірландії. Він сильно сконцентрований у Лондоні, Південно-східній та Східній Англії. Випадки в інших регіонах країни, схоже, не поширилися.

 За межами Великобританії новий варіант Covid-19 було ідентифіковано у Данії, Австралії, Італії, Нідерландах та Ісландії.

Подібний, але окремий штам також було виявлено у Південній Африці.

Дані Nextstrain, який стежив за генетичними кодами зразків вірусів у всьому світі, свідчать про те, що випадки захворювання в Данії та Австралії надходили з Великої Британії. Нідерланди також повідомляли про випадки.

Вчені підозрюють, що він поширився набагато далі. Адже Велика Британія – одна з небагатьох країн, яка проводить інтенсивне геномне секвенування, необхідне для виявлення варіантів.

«Є дуже мало країн, які шукають штами – і якщо ви не будете його шукати, ви його не знайдете. Я не можу уявити, що цей штам не поширився по всьому світу дотепер. Цей штам так довго циркулює у Британії, що повинен бути у всіх країнах світу», – вважає Мадс Альбертсен, експерт з генетики мікробів з Ольборзького університету в Данії.

Чи ця мутація більш небезпечна?

Поява нового варіанту насторожує, хоча слід зазначити, що попередніх мутацій Covid-19 було кілька.

Вірус, який вперше було виявлено в Ухані (Китай), – не той, який ви знайдете в більшості куточків світу. Мутація D614G виникла в Європі в лютому і стала домінантною формою вірусу.

Інший штам, що має назву A222V, поширився Європою і був пов’язаний з літніми канікулами людей в Іспанії. В жовтні аналізи показали, що варіант коронавірусу, який походить від іспанських працівників сільського господарства, швидко поширився Європою і склав більшість випадків у Великій Британії.

Минулого місяця уряд Данії знищив мільйони норок після того, як з’ясувалося, що сотні випадків захворювання на Covid-19 були пов’язані з варіантами Sars-CoV-2, що переносилися вирощуваною норкою.

Комп’ютерне моделювання вірусного поширення припускає, що новий варіант може передаватися на 50-70 відсотків швидше, ніж інші штами Sars-Cov-2, що циркулюють у Британії.

Деякі специфічні мутації нового штаму також виглядають так, ніби вони можуть полегшити зараження людей. Проте, експерти радять обережно інтерпретувати дані моделювання, адже лабораторні дослідження ще тривають.

За їхніми словами, швидке поширення цього штаму може бути випадковістю, тому що люди, які випадково переносили цей штам мали більше шансів передати вірус через недотримання соціального дістанціювання чи неправильне носіння масок.

Марія Ван Керкхове, керівник підрозділу ВООЗ з питань нових захворювань та зоонозу, заявила, що, за підрахунками представників Великої Британії, мутація призвела до збільшення рівня репродуктивності вірусу з 1,1 до 1,5. Це означає, що кожна людина, інфікована цим штамом, заражає ще 1,5 людей, порівняно з 1,1, коли заражена немутованим коронавірусом.

За її словами, вчені вивчають, чи поширюється він легше, чи викликає більш-менш важку хворобу і як антитіло реагує на інфекцію. Ван Керкхове та інші наголошують, що, розроблені вакцини так само ефективні і щодо нового штаму.

«Наразі немає доказів того, що цей штам викликає більш важкі форми захворювання або зумовлює більш високу смертність», – заявили у CDC.

Але штам, який поширюється швидше, може призвести до більшої кількості інфекцій, а це, зі свого боку, може призвести до збільшення кількості госпіталізацій та смертей.

Чи допоможе вакцина проти нової мутації?

Велика Британія стала першою західноєвропейською країною, яка приступила до масової вакцинації проти COVID-19. Той факт, що в Сполученому Королівстві було виявлено після мутації коронавірус, не свідчить про те, що щеплення проти нього тепер буде марним.

На щастя, вчені вважають, що вакцини, найімовірніше, подіють на цей новий штам. Усі розроблені донині вакцини кодують інформацію для спайкових білків коронавірусу так, що ці препарати стимулюють імунну систему пацієнта, навіть в разі зараження вірусом.

Це пов’язано з тим, що частина вірусу, на яку були спрямовані вакцини Pfizer/BioNtech, Moderna і Oxford/Astrazeneca, не сильно змінилася.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцина проти коронавірусу від Moderna. Що про неї відомо?

Угур Шахін, виконавчий директор BioNTech, заявив, що дуже ймовірно, що вакцина компанії буде ефективно працювати проти нового штаму, хоча для завершення лабораторних робіт, необхідних для остаточної оцінки, знадобиться два тижні.

Pfizer та Moderna заявили, що тестують свої вакцини, щоб перевірити, чи працюють вони проти штаму, який виявили у Британії.