Станом на 19 лютого через коронавірус у китайській провінції Хубей загинули 2009 осіб. В епіцентрі поширення коронавірусу все ще перебувають громадяни України. За українцями, котрі попросили про евакуацію, на початку лютого повинен був вилетіти літак. Однак тоді евакуація не відбулася, і її кілька разів відкладали.
Тільки сьогодні вночі літак вилетів з аеропорту “Бориспіль” і повинен прилетіти з українцями 20 лютого, після чого на евакуйованих чекає, як мінімум, двотижнева ізоляція.
Як готувалися до евакуації?
Вперше про евакуацію українців заговорили на початку лютого.
2 лютого авіакомпанія МАУ вивезла із китайського міста Санья 203 українців і призупинила повітряне сполучення з Китаєм через поширення коронавірусу. 80 громадян України залишилися в епіцентрі спалаху коронавірусу в місті Ухань.
8 лютого в посольстві України в Китаї повідомили, що формування списків на евакуацію завершено. 50 з 80 українців попросили про евакуацію.
10 лютого стало відомо, що евакуйованих з Китаю перевезуть до Києва.
11 лютого планували вивезти українців спеціальним чартерним рейсом Київ – Ухань – Київ. Посольство закликало українців тримати напоготові паспорти й документи, що дають право на перебування в КНР. Для дітей до 18 років – свідоцтво про народження. Однак 11 лютого евакуація так і не відбулася. Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька пояснила, що українці повинні підписати форму про інформаційну згоду (на евакуацію), і тільки після цього буде відома дата їхнього повернення додому.
12 лютого Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що затримка евакуації українців пов’язана з тим, що Кабмін хоче мінімізувати ризики поширення коронавірусу і хоче краще підготуватися.
13 лютого Скалецька повідомила, що літак за українцями вилетить 18 лютого, а 19 лютого вони повинні прибути в Україну.
14-16 лютого. Кожен день Міністерство охорони здоров’я звітувало про ситуацію з епідемією коронавірусу в Китаї і про підготовку до евакуації українців. Усі ці дні МОЗ шукав медичні установи для розміщення евакуйованих українців. Однак інформації про те, яку саме лікарню виберуть, чиновники не надали.
17 лютого заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що літак за українськими громадянами вилетить 18 лютого, а в Україні буде 20 лютого.
18 лютого Скалецька заявила, що літак за українцями вилетить вночі 19 лютого, а в Україні на нього чекатимуть вранці 20 лютого.
19 лютого о 3:01 з аеропорту “Бориспіль” вилетів літак за українцями, які залишилися в епіцентрі спалаху коронавірусу в китайському місті Ухань.
Станом на 16:25 19 лютого в українців та іноземців не виявлено підвищеної температури або інших ознак респіраторних захворювань.
Кого евакуюють з Китаю?
Скалецька неодноразово заявляла, що китайські медики оглянуть усіх українців, які зараз перебувають в Ухані, а на літак пустять тільки здорових.
Ізраїль, Норвегія, Чорногорія, Аргентина, Панама, Коста-Ріка, Домініканська Республіка, Еквадор та Іспанія попросили Україну допомогти евакуювати своїх громадян з китайського міста Ухань.
Згідно із останніми даними, Україна евакуює своїх 49 громадян і до 25 іноземців.
Як буде проходити евакуація?
З резервного фонду держбюджету на евакуацію українців Кабмін виділив 4,5 млн грн. Українців з Уханю евакуюють рейсом авіакомпанії SkyUp. В авіакомпанії зазначили, що літак буде один, і він зробить зупинку в місті Алмати.
До команди літака увійдуть 19 осіб: 6 пілотів, 9 бортпровідників, один технік, два медики, одна медсестра.
У літаку також будуть перебувати поліцейський, військовослужбовець і працівник консульства. Вони будуть у костюмах біозахисту.
Всіх евакуйованих зобов’яжуть підписати згоду на проведення ізоляції і спостереження за станом здоров’я, діагностику та лікування. У разі відмови людину не евакуюватимуть.
Перед вильотом пасажири пройдуть обов’язковий медичний контроль. Евакуйованим перевірятимуть не тільки температуру й стан загального самопочуття, але й здійснюватимуть огляд на наявність кашлю, нежитю. Якщо виявиться, що у когось температура вище 37,2, його на літак не пустять.
Під час польоту людей забезпечать засобами захисту, гігієни та продуктами.
Як в Україні буде проходити дезінфекція літака та евакуйованих?
Після прильоту в Україну літак доправлять на санітарну стоянку, і всі будуть проходити прикордонний контроль.
Пасажири, які прибули з міста Ухань, і члени екіпажу попрямують до місця обсервації в автобусах у супроводі співробітників Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Всього підлягають обсервації орієнтовно 109 осіб. Колону з 4-х автобусів будуть супроводжувати автомобілі патрульної поліції.
Автобуси, в яких перевозитимуть пасажирів, також будуть піддавати дезінфекції.
У період спостереження – від 14 діб – співробітники МВС України здійснюватимуть охорону території корпусів, де під пильним наглядом медиків будуть перебувати евакуйовані громадяни.
У МВС зазначили, що приміщення з евакуйованими будуть посилені – буде утворено подвійне кільце захисту, охорони та знезараження.
Куди поселять евакуйованих з Китаю?
У карантинну зону доправлять понад 100 осіб, в тому числі членів екіпажу літака, медиків, рятувальників, митників і прикордонників, які будуть супроводжувати й обслуговувати евакуйованих українців.
Локацію медичного закладу, куди привезуть евакуйованих, не повідомляють, тому що побоюються паніки серед населення.
Наразі відомо, що в Міністерстві охорони здоров’я вибрали два обсерватори, куди заселять евакуйованих. Ще один заклад буде резервним. Будівля, куди поселять евакуйованих, буде під постійним наглядом працівників Нацгвардії та Нацполіції.
Евакуйовані будуть перебувати на карантині 14 днів, але строк перебування в ізоляції може бути продовжено. Якщо у когось із людей проявляться симптоми хвороби, його/її буде госпіталізовано в бокс.
Карантин закінчиться в тому випадку, якщо у лікарів не буде жодних підозр щодо здоров’я евакуйованих.
Територію і будівлю, в якому евакуйовані перебуватимуть на карантині, теж продезинфікують після карантину.
Паніка і протести населення через евакуацію
Така втаємниченість українського уряду та МОЗ лише налякала людей у різних регіонах країни.
Народний депутат від партії «Слуга народу» Олександр Дубінський заявив, що, за його інформацією, місцем карантину буде санаторій «Пролісок» в Обухівському районі Київської області. В Обухові одразу ж сполохалося населення.
Потім ЗМІ повідомили, що евакуйованих українців розмістять у Львівській області, а саме в Яворівському районі в санаторії «Шкло». Місцеві мешканці виступили проти того, щоб до них привозили евакуйованих.
Згодом з’явилася інформація про те, що евакуйованих нібито планують розмістити в Тернопільській області в caнaторії “Медобори”, що у селі Конопківкa біля Микулинців. Місцеві мешканці захвилювалися і теж почали протести. Вони навіть встановили блокпост.
Президент Володимир Зеленський закликав українців до розуміння. Він також пообіцяв привезти евакуйованих додому до тих, хто підбурює людей на протести і поширює фейкові новини.
***
Уже завтра вранці в Україну прилетить борт із Китаю. Поки невідомо, в який аеропорт прилетять евакуйовані і де буде місце карантину. МОЗ, МЗС та МВС тримають цю інформацію в таємниці. Водночас міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, президент Володимир Зеленський і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запевняють, що Україна повністю готова до евакуації, і причин для занепокоєння немає.