У вересні 2023 року Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський календар. Тепер важливі церковні свята ми відзначатимемо на два тижні раніше: Різдво Христове разом з католиками – 25 грудня, а Святого Миколая зміщується із середини грудня на початок.
Explainer розповідає про найважливіші церковні свята, які відзначатимуть у грудні 2023 року за новим стилем.
Головні церковні свята у грудні 2023 року за новим стилем
6 грудня – День святого Миколая Чудотворця (раніше 19 грудня);
9 грудня – Непорочне Зачаття святою Анною пресвятої Богородиці (раніше 22 грудня);
24 грудня – Святвечір (раніше 6 січня);
25 грудня – Різдво Христове (раніше 7 січня);
31 грудня – Щедрий вечір, День святої Меланії (раніше 13 січня).
Перелік свят у церковному календарі на грудень 2023 року
4 грудня – великомучениця Варвара
Свята Варвара жила в ІІІ-ІV століттях в Іліополі Фінікійському (зараз Ліван), в часи правління імператора Максиміана. Святу переконували здректися християнства, а коли вона відмовилася, піддали жорстоким тортурам.
Мощі святої великомучениці Варвари покояться в Києві, у Володимирському соборі Православної церкви України: 1108 року їх привезла з собою з Візантії дружина князя Святополка Ізяславича Варвара
Святій Варварі моляться про дітей, зцілення від недуг, а також про вирішення конфліктів з батьками та іншими родичами, про позбавлення від зневіри, смутку й печалі.
Великомучениця Варвара вважається також захисницею від раптової смерті без сповіді й причастя; віряни просять у неї заступництва для таких померлих.
Варварин день вважається «жіночим святом» – великомучениця вважалася покровителькоювсіх жінок. Особливо її шанували вагітні, які молилися святій про допомогу під час пологів.
5 грудня – преподобний Сава
Преподобний Сава Освячений, відомий своїм внеском у створення богослужбового та монастирського Єрусалимського статуту, а також заснуванням численних монастирів та лавр, також відомий як батько Миколая Чудотворця.
Цього дня, щоб закликати удачу та достаток під подушку клали монети. Крім того, цей день вважається сприятливим часом для сватання та весілля. Загалом вважається, що ті, хто присвятить цей день романтичним подіям, завжди будуть щасливі зі своєю другою половинкою.
6 грудня – день святого Миколая Чудотворця
Народився святий Миколай 258 року в досить бідній сім’ї у Лікії (тепер Туреччина).
За добрі справи святого Миколая часто називають “миротворцем”. Вважають його і покровителем моряків. Чудотворцем же Миколая назвали за велику кількість чудес, які він сотворив за своє життя.
Це свято дуже люблять діти, адже за легендою, вночі до них приходить святий Миколай і тим, хто добре поводився, залишає подарунок, а неслухняним — різку.
9 грудня – день ангела жінок, що носять ім’я Анна
У цей день православна церква шанує свято Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці, а жінки, які носять ім’я Анна відзначають день ангела.
Це свято особливо шанують жінки, які мріють про народження дітей.
11 грудня – преподобний Никон Києво-Печерський
Преподобний Никон, ігумен Печерський був учнем засновника Києво-Печерського монастиря преподобного Антонія Печерського, до якого прийшов у печеру як духовна особа — священик.
Він провів своє життя в печері, дотримуючись суворого чернечого ладу. Преподобний Антоній доручав йому, як досвідченому духовному наставнику, проводити постриг в ченці тих, хто бажав приєднатися до печерського братства. У XI столітті він став однією з ключових постатей Києво-Печерського монастиря, відомим аскетом, автором літописних творів та інших праць, церковним місіонером (в Тмутаракані), культурним діячем і будівельником головного храму монастиря.
Мощі преподобного Никона перебувають в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
Никону молилися для того, щоб відігнати нечисту силу, вважаючи, що вона існує у вигляді хуртовини і може вбити людину.
12 грудня – святитель Спиридон чудотворець
Святий Спиридон жив у III столітті та брав участь у Першому Вселенському Соборі в Нікеї.
Про його життя відомостей збереглося мало. Відомо, що він був пастухом, мав дружину та дітей. Всі свої кошти віддавав на потреби ближніх. За це Господь нагородив його даром чудотворіння: він зціляв невиліковно хворих і виганяв бісів.
15 грудня – святитель Стефан
Святитель Стефан народився у Кападокії (зараз Туреччина) у благочестивій родині. Юнаком служив у патріарха Германа, але потім пішов у монастир, а звідти в пустелю. Коли помер єпископ Сурозький, патріарх призначив на його місце Стефана, який вмів навертати людей у християнство. Під час його правління у місті не залишилося жодного язичника.
Церква забороняє цього дня сваритися, лаятися, лихословити. Навіть жартома заборонено битися.
20 грудня— передсвяття Різдва Христового
Передпразденство Різдва Христового – день, створений для ретельної підготовки до Різдва. Християни цей час проводять у молитвах та підготовці до святкування народження Ісуса Христа.
На честь цих святих в храмах служать молебні та влаштовують хресні ходи. У цей час господині починали готуватися до святкування Різдва — прибирали в будинках, запасалися продуктами, фарбували меблі та стіни.
24 грудня — Святвечір
Традиційно Різдву передує тривалий сорокаденний піст, який називається Пилипівським тому що він починається після дня святого Пилипа. В цей період віряни відмовляються від споживання деяких продуктів, щоб очистити своє тіло та душу.
Напередодні Різдва Христового усі сідають за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва — Святий Вечір. Після наведення порядків у будинку українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів.
Святкування Різдва починається, коли на небі з’являється перша зірка, яка сповістила про народження Ісуса Христа.
У Святвечір вся родина збирається разом за одним столом.
25 грудня — Різдво Христове
Різдво Христове є одним з найважливіших свят у християнстві. У цей день віряни відзначають народження Ісуса Христа у Віфлеємі від Діви Марії.
Різдво відзначають у більш ніж 100 країнах світу.
У Різдво в церквах проводять три Різдвяних богослужіння – на честь Бога-Отця, Божої Матері і християнської душі. Також у церквах оформляють вертепи – ясла з Немовлям Ісусом, Дівою Марією, Йосипом, пастухами і домашніми тваринами.
Цей день традиційно проводиться в колі сім’ї – родичі дарують один одному подарунки, відправляють побажання.
26 грудня — Собор Пресвятої Богородиці
Це свято відзначається наступного дня після Різдва Христового і присвячене Діві Марії. Воно є важливим церковним святом, оскільки відзначало роль Марії як матері Ісуса Христа.
31 грудня — Щедрий вечір, День святої Маланки
Щедрий вечір — це українська традиція, що відзначається напередодні Старого Нового Року. Раніше це свято відзначали 13 січня, але після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар більшість великих церковних свят українці святкують на 13 днів раніше. Тому і свято Маланки буде 31 грудня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колядки, щедрівки та посівалки: коли і що потрібно співати
Цього дня українці накриватимуть другий, після Різдва Христового, святковий стіл — Щедру кутю.
Серед головних обрядів на Старий Новий рік відзначимо щедрування і водіння кози Маланки. З вечора і до самої ночі компанії щедрувальників ходили по хатах, співали обрядові пісні-щедрівки, танцювали та жартували. Компанію супроводжувала коза Маланка, в яку найчастіше переодягалися молоді хлопці.