Уряд встановив режим надзвичайної ситуації у Києві та двох областях: Дніпропетровській та Івано-Франківській.

Раніше Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації у Чернівецькій, Житомирській і Київській області.

Наразі Україна живе в умовах карантину і в очікуванні запровадження надзвичайного стану по всій країні.

Згідно з законом режим надзвичайного стану по всій країні затверджує Верховна Рада і Кабінет міністрів за пропозицією президента. Але перед цим введення надзвичайного стану мають обговорити на засіданні Ради національної безпеки і оборони України (РНБО).

За попередніми даними на днях має відбутися екстрене засідання РНБО. на якому розглянуть введення режиму надзвичайного стану у країні.

Explainer пояснює, що таке карантин, “надзвичайна ситуація” та “надзвичайний стан”, чим вони відрізняються, хто їх вводить та скасовує, які мають  права та обов’язки українці, бізнес та влада.

Що таке карантин?

Згідно з законом «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин – це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Карантин запроваджує та скасовує Кабінет міністрів.

Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

На території, де його оголошують, місцеві органи влади мають право:

  • залучати підприємства, установи, організації до ліквідації епідемії чи спалаху інфекційної хвороби;
  • залучати для тимчасового використання транспортні засоби, будівлі, споруди, обладнання, інше майно підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, необхідне для здійснення профілактичних і протиепідемічних заходів, із наступним повним відшкодуванням у встановленому законом порядку його вартості або витрат, пов’язаних з його використанням;
  • встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів, а у разі необхідності – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів;
  • запроваджувати більш жорсткі, ніж встановлені нормативно-правовими актами, вимоги щодо якості, умов виробництва, виготовлення та реалізації продуктів харчування, режиму обробки та якості питної води;
  • встановлювати особливий порядок проведення профілактичних і протиепідемічних, у тому числі дезінфекційних, та інших заходів;
  • створювати на в’їздах і виїздах із території карантину контрольно-пропускні пункти, залучати в установленому порядку для роботи в цих пунктах військовослужбовців, працівників, матеріально-технічні та транспортні засоби підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності.

В Україні карантин введено з 12 березня до 3 квітня.

За рішенням Кабміну в Україні обмежено проведення масових заходів, концертів та конференцій. Кінотеатри скасували сеанси, по всій країні закриті розважальні центри та розважальні зони в шопінг-молах.

Обмежено проведення масових заходів, в яких заплановано участь 200 і більше осіб.

Впроваджено карантин в навчальних закладах строком на три тижні.

Із введенням карантину по всій країні Верховна Рада також посилила адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення цих правил.

Так, 18 березня вступив в силу закон про боротьбу з поширенням коронавірусу. Згідно з законом, під покарання можна потрапити за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм. Встановлює їх спеціальний закон та інші рішення влади, в тому числі, місцевої.

Для звичайних громадян штраф за порушення правил карантину становитиме від 17 до 32 тисяч грн, а для посадовців – від 34 до 170 тисяч гривень.

Якщо дії людини спричинили або могли спричинити поширення хвороби, її можуть покарати штрафом від 17 до 51 тис. гривень, присудити їй до шести місяців арешту, обмежити або позбавити волі до 3 років.

Крім того, якщо дії людини призвели до смерті інших осіб, їй загрожує тюремне  ув’язнення терміном від 5 до 8 років. 

Що таке режим надзвичайної ситуації?

Згідно із законом надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об’єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом або іншими чинниками, що призвело (може призвести) до загибелі людей та/або значних матеріальних втрат.

Тобто це ситуація, яка виникає раптово і потребує негайної реакції.

Режим надзвичайної ситуації на території України або окремих регіонів запроваджується за рішенням Кабінету Міністрів.

Режим надзвичайної ситуації передбачає, що всі зусилля на регіональному рівні будуть спрямовані на те, щоб її ліквідувати. Влада має право вводити певні обмеження, які не зачіпають фундаментальні права і свободи громадян.

Під час надзвичайної ситуації:

  • визначається керівник робіт чи Штаб, відповідальні за ліквідацію пригоди;
  • Штаб має право напряму залучати будь-які держструктури та сили для подолання НС;
  • відбувається інформування населення;
  • у разі необхідності в зоні НС можлива евакуація населення;
  • діє безперервний контроль за розвитком НС та моніторинг епідемічної ситуації;
  • влада виявляє хворих та контактних осіб, їх ізоляціє та госпіталізує;
  • можлива заборона масових заходів , обмеження руху пасажирського транспорту, закриття кордонів;
  • зупиняється діяльність суб’єктів господарювання, розташованих у зоні надзвичайної ситуації, та вводиться обмеження доступу населення до такої зони;
  • здійснюється комплекс санітарно-гігієнічних заходів протиепідемічних та лікувальних заходів;
  • проводиться дезінфекція об’єктів та територій, спеціальна обробка техніки;
  • посилюється охорона громадського порядку, парулювання небезпечних у епідвідношенні об’єктів;
  • залучаються необхідні сил і засоби та забезпечється робота медичних і протиепідеміологічних установ.

Що таке надзвичайний стан?

Згідно із законом “Про правовий режим надзвичайного стану”  причиною введення надзвичайного стану може бути виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення, техногенна катастрофа, терористична атака, іноземна окупація, спроба захопити державну владу чи змінити конституційний лад України насильним шляхом.

Коронавірус визнано ВООЗ пандемією, а тому у влади є всі підстави вводити НС.

Надзвичайний стан запроваджується указом президента і має бути затверджений Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення президента. Але за умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.

На території України надзвичайний стан може бути введений на не більше як на 30 діб, а в окремих місцевостях – не більше як 60 діб.

Щоб продовжити термін НС потрібно буде знову отримати згоду парламенту. Скасувати надзвичайний стан може указом президент без затвердження Верховною Радою.

Під час надзвичайного стану влада може:

  • встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду, а також обмежувати свободу пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
  • обмежувати рух транспортних засобів та їх огляд;
  • посилювати охорону громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
  • забороняти проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
  • забороняти страйки;
  • примусово відчужувати або вилучати майно у юридичних і фізичних осіб.
  • тимчасово чи безповоротно евакуйовувати людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових жилих приміщень;
  • встановлювати карантин та проводити інші обов’язкові санітарні та протиепідемічні заходи;
  • запроваджувати особливий порядок розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності;
  • мобілізувати та використовувати ресурси підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат;
  • змінювати режим роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтовувати їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт;
  • має право усунути від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану, та покладення тимчасового виконання обов’язків зазначених керівників на інших осіб.

На порушників режиму НС чекає адміністративне стягнення у розмірі 14 169 гривень або арешт на 15 діб. За злісне порушення – штраф 33 тисячі гривень або арешт до 30 діб. Посадові особи – штраф 47 230 гривень або арешт на 30 діб.

***

Поки науковці працюють над вакциною від вірусу,  іншого способу аби припинити захворювання на Covid-19 окрім як запровадження жорсткого карантину поки що не існує.

Станом на 20 березня режим надзвичайного стану через пандемію коронавірусу ввели в багатьох країнах серед яких: Італія. Болгарія, Словаччина, Ісландія, Румунія, Швейцарія, Угорщина, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Іспанія, Фінляндія, США, Казахстан та Сербія.

Жахливі цифри смертей від коронавірусу у Італії та безпечне ставлення українців до вірусу свідчать про те, що обмеження у законних правах та свободах громадян – вимушений, але потрібний крок.