Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, що в країні найближчим часом буде запущено масове тестування на антитіла до нового коронавірусу. Перші тестування проведуть в Одеській та Сумській областях.

Зараз в Україні є два види тестів: експрес-тести і тести методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Майже всі тестування в лікарнях використовують метод ПЛР-тестів, щоб допомогти лікарям виявити та лікувати людей, які мають COVID-19. В аптеках та приватних клініках можна придбати експрес-тести.

Нові ІФА-тести (імуноферментний аналіз) допоможуть визначити, чи є у крові людини антитіла до коронавірусу.

Explainer пояснює, чим відрізняються тести на коронавірус, які є типи тестів і чи означає позитивний тест на антитіла, що у людини виробився імунітет до вірусу?

Які є тести на коронавірус?

Є два основні типи тестів, доступних для діагностики коронавірусної інфекції.

Перший – антигенний тест. Він виявляє наявність або відсутність в організмі нового коронавірусу, що викликає захворювання COVID-19.

Оскільки китайські вчені в середині січня опублікували повний генетичний код вірусу – офіційно знаний як Sars-CoV-2 – лабораторії в будь-якій точці світу змогли використати тест на антиген для ідентифікації його генів у зразках пацієнтів. Вони використовують процедуру, що зветься полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), яка є стандартною практикою в лабораторіях протягом 30 років.

Зразки ПЛР можуть брати з кількох різних ділянок дихальних шляхів пацієнта. Найпростішим є мазок з носа. Задня частина горла – ще один варіант. Для пацієнтів, які перебувають у лікарні, проба з нижніх дихальних шляхів може дати найкращі результати.

Метод ПЛР вважають точним, оскільки він фіксує присутність самого вірусу (його ДНК чи РНК, які є носіями генетичної інформації).

Другий – тест на антитіла. Він виявляє ознаки того, що хтось був заражений в минулому і має імунітет.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи може колективний імунітет зупинити коронавірус? Що нам відомо

На противагу ПРЛ-тестам тести на антитіла (або серологічні) працюють на зразках крові для виявлення імунітету, що з’явився внаслідок попередньої інфекцієї. Для виявлення двох типів антитіл проти Sars-CoV-2 на аналіз беруть кров з пальця чи вени.

Перші – антитіла до IgM – виявляються на початку захворювання і можуть свідчити про те, що вірус усе ще присутній. Імуноглобуліни М відповідають за гостру фазу запалення від моменту, коли вірус потрапив у кров, і до першої відповіді імунної системи. Зазвичай вони зникають через кілька тижнів після зараження.

На їхньому місці з’являється більш міцний тип – антитіла IgG. Вони з’являються приблизно через 21 день після завершення клінічних симптомів.

Ще ніхто не знає, як довго вони будуть в організмі людини і чи зможуть запобігти повторному зараженню.

Що таке антитіла?

Антитіла – це молекули, що виробляються вашою імунною системою, яка створює та встановлює індивідуальний захист до певного збудника, який потрапляє у ваш організм.

Антитіла є специфічними: вони націлені на один антиген (тобто чужорідний інфекційний білок, як той, який виявлено у вірусу) і допомагають очистити від нього наш організм.

Є різні антитіла. Є такі, які просто мітять вірус і закликають інші імунні клітини відреагувати на нього. А потім з’являються нейтралізуючі антитіла: це ті молекули, які не дозволять вірусу чи патогену заразити більшу частину ваших клітин.

“Коли ви вперше заразилися SARS-Cov-2, зазвичай потрібно десь від 10 до 14 днів, щоб виробити антитіла, які є ефективними. Імунітет виникає між чотирма та вісьмома тижнями після зараження. Антитіла дійсно потужні на той момент”, – каже імунолог Вінеет Менахеррі, який вивчає коронавіруси в Медичному відділенні Університету Техасу.

Типи тестів на антитіла

Щоб зробити тести, розробники або вирощують у лабораторії, або купують у постачальника копії білків певного вірусу.

Є такі основні типи тестів на антитіла.

Перший експрес-тести. Їх можна придбати в аптеках чи зробити у приватних клініках.

Для цього потрібно проколоти собі палець, і краплю крові крапнути на експрес-тест. Цей принцип схожий із тим, як вимірюють цукор крові люди з діабетом. На тест-смужках через 10-15 хвилин з’являється результат. Дві смужки – результат позитивний, одна — негативний. Тест може показати як імуноглобуліни М, так і G.

Такі експрес-тести можуть бути не дуже точними і рекомендовані для швидкого виявлення хворих.

Другий – тест, який шукає антитіла і може показати результат за кілька годин. Це називається тест ELISA чи ІФА (імуноферментний аналіз). Він визначає сполуки, макромолекули і віруси на основі специфічної реакції “антиген-антитіло”. Утворений комплекс виявляють за допомогою ферменту. Антитіла зв’язуються виключно з певними антигенами (чужорідними для організму сполуками).

ІФА-тести проводять для діагностики ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C, сифілісу, краснухи, герпесу. Для ІФА-дослідження потрібна кров пацієнта, точніше сироватка крові, і додають туди антиген. Саме дослідження проводять у лабораторії протягом 2–3 годин.

Позитивний тест ІФА показує, що в крові є антитіла, але не свідчить про якість антитіл. Така реакція означає, що людина або хворіє, або хворіла нещодавно.

Третій називається тестом на нейтралізацію сироватки, і на обробку результатів потрібно кілька днів. Він не тільки шукає антитіла, а й показує, наскільки ефективні антитіла, щоб зупинити вірус.

Які країни випускають тести?

Фонд інноваційної нової діагностики (Find), неприбуткова організація, що базується в Женеві, оприлюднила список з 306 імуноферментних аналізів (тестів на антитіла).

Нещодавно регулятори Китаю розпочали боротьбу з експортерами, які не мають сертифікатів від китайської влади, після того, як у тестових комплектів, які експортували в Іспанію Shenzhen Bioeasy Biotechasy, виникли проблеми з якістю.

Після повернення неточних китайських наборів іспанський уряд придбав 20 тис. тестових наборів антитіл у Sugentech, південнокорейської компанії.

Компанія Sugentech почала випускати набори антитіл Covid-19 на початку квітня після клінічних випробувань у середині березня. Компанія експортує тести в 50 країн, включно з США та Європою, і планує збільшити обсяги виробництва до близько 2 млн тестів на тиждень у травні.

Великі діагностичні компанії, включно з Roche та її конкурентом у США Abbott, зараз виводять на ринок власні серологічні тести. Вони розроблені для роботи на спеціалізованому обладнанні в лікарнях та лабораторіях, що гарантує кращі результати, ніж швидші тести вдома, які дають результат за лічені хвилини, аналізуючи крапельку крові в пристрої.

В Україні також почали виробляти нові тести на антитіла. Так, у приватних лабораторіях, таких як «ДНК-Лабораторія» і «МедЛаб», вже проводять тести на антитіла до коронавірусу. Державні заклади теж їх отримали.

Директор української компанії «Вітротест Біореагент», яка виготовляє тести на антитіла, Ігор Ніколаєнко в коментарі «Бабелю» сказав, що їхніми тестами вже тиждень користуються лабораторії в Києві та області, а також на Західній Україні.

Генеральний директор Науково-технологічного комплексу “Інститут монокристалів” НАН України, голова Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України, член Президії НАН України академік Володимир Семиноженко заявив, що імуноферментні тести у нас є, і причому українські. На даному етапі вони вже готові до масового використання в країні.

Що означають результати тесту?

Центри з контролю та профілактики захворювань у США пояснюють, як трактувати результати тестів на антитіла до коронавірусу.

Якщо тест позитивний:

  • Позитивний результат тесту показує, що у вас є антитіла, які, ймовірно, були наслідком зараження SARS-CoV-2 або, можливо, спорідненим коронавірусом.
  • Наразі вчені не знають, чи зможуть ці антитіла забезпечити захист (імунітет) від повторного зараження.
  • Якщо у вас немає симптомів, найімовірніше, у вас немає активної інфекції, і додаткове обстеження проводити не потрібно.
  • Якщо у вас є симптоми, вам необхідно зробити інший тип тесту, який називається тестом на нуклеїнову кислоту, або вірусною пробою. Цей тест для підтвердження COVID-19 використовує дихальні зразки, такі як мазок з носа.
  • Аналіз на антитіла не може визначити, чи точно у вас COVID-19.
  • Ви могли отримати позитивний аналіз на антитіла, якщо у вас є або коли-небудь був COVID-19 без симптомів.

Якщо тест негативний:

  • Негативний результат тесту на антитіла до COVID-19 показує, що ви, ймовірно, не хворіли на коронавірус.
  • Ви все ще можете захворіти, якщо недавно піддалися впливу вірусу, оскільки антитіла не з’являються протягом 1–3 тижнів після зараження. Це означає, що ви все-таки могли поширити вірус.
  • Деяким людям може знадобитися ще більше часу для вироблення антитіл, а деякі люди можуть не виробити антитіла.
  • Якщо у вас є симптоми, вам необхідно зробити інший тип тесту, який називається тестом на нуклеїнову кислоту, або вірусною пробою. Цей тест для підтвердження COVID-19 використовує дихальні зразки, такі як мазок з носа.
  • Аналіз на антитіла не може визначити, чи точно у вас COVID-19.
  • Ці результати тестування не підтверджують, чи зможете ви поширити вірус, який викликає COVID-19.

Де робитимуть ІФА-тести?

Заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що перші ІФА-тестування (імуноферментний аналіз – ред.) на наявність у людей антитіл до COVID-19 почнуться в Одеській та Сумській областях.

Імуноферментний аналіз не можна буде придбати в аптеці, як експрес-тести, і самому зробити вдома.

Такі тести проводять тільки в лікарнях чи приватних клініках. Для аналізу у пацієнта беруть кров з вени, яку відправляють у лабораторію.

Тест безплатно робитимуть у державних лабораторіях за призначенням лікаря.

Наскільки точні тести на антитіла?

Вони, звичайно, недосконалі. Цього тижня Національна науково-консультативна комісія з дослідження COVID-19 в Оксфорді оприлюднила результати досліджень дев’яти тестів на антитіла, які хоче придбати уряд Великої Британії.

Вчені зазначають, що жоден тест не відповідає необхідним специфікаціям для тестування осіб на їхню імунну відповідь на COVID-19.

Саймон Кларк, мікробіолог з Університету Редінга, сказав, що звіт «досить чітко показує, що кілька різних типів тестових наборів були не надто точними для широкого використання і не можуть бути повністю придатними для визначення того, чи були люди хворі на коронавірус і чи мають вони імунітет до COVID-19».

Не тільки Велика Британія переживає труднощі з тестами на антитіла. Повідомляли про такі ж проблеми у всьому світі. Іспанія та інші європейські країни повертали велику кількість тестів на антитіла, що імпортуються з Азії. Наприклад, Британія витратила 20 мільйонів доларів на тести на антитіла з Китаю, які згодом були визнані урядом не досить точними.

Скотт Беккер, виконавчий директор Асоціації лабораторій громадського здоров’я в США, заявив, що на ринку є понад 90 тестів на антитіла, які є “сумнівної якості”.

Небезпека полягає в тому, що люди, які отримують помилковий позитививний результат на коронавірусні антитіла та припиняють соціальне дистанціювання, можуть заразитися і перенесуть вірус у свої родини.

На який час можна отримати імунітет до коронавірусу?

Антитіла проти певних збудників – наприклад, віспи – можуть забезпечити захист на все життя. Антитіла до інших інфекцій, як правило, згасають: рівень антитіл у людей, які одужали від MERS і SARS, знижувався протягом одного-двох років.

Вчені досі намагаються з’ясувати, скільки саме антитіл дає людині імунітет до нового коронавірусу.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, лише 2% або 3% населення мають антитіла в крові, що свідчить про те, що вони хворіли на COVID-19.

Серологічні тестування для з’ясування того, яка частина населення перенесла інфекцію та виробила антитіла до неї, свідчать про те, що їхня кількість низька.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що наразі “немає доказів” того, що люди, які одужали від COVID-19 і мають антитіла, не заразяться коронавірусною інфекцією повторно.

За даними ВООЗ, антитіла до нового коронавірусу виробляються через тиждень-два після зараження. Тому найбільш ефективним тестування буде для тих, хто вже одужав.

Чи все ж є сенс тестувати всіх на антитіла?

Сила коронавірусу полягає не в тому, що він особливо смертельний і що ним легко заразитися, а в тому, що він є прихованим. Заражені люди можуть передати вірус іншим, перш ніж зрозуміють, що вони хворі. Захист від підступності вірусу – це ретельне тестування, щоб виявити, де він перебуває, та визначити, хто ним уже хворів.

Тестування має вирішальне значення для контролю коронавірусу і, зрештою, послаблення карантину, який зупинив повсякденне життя більшості українців.

Використовуючи зразки крові для проведення лабораторних аналізів, вчені зможуть різними тестами на антитіла до коронавірусу, перевірити та підтвердити результати. Врешті-решт, ці масштабні випробування можуть забезпечити більше інформації про те, скільки людей в Україні мали COVID-19, та допоможуть відстежити поширення інфекції.

Окрім того, сироватка крові людей, які одужали, може допомогти лікувати хворих на коронавірус. Китайські вчені на початку квітня заявили про позитивні результати.

Тож чекаємо на масове тестування в Одеській та Сумській областях, після якого українці зможуть пройти ІФА-тест і дізнатися, чи перехворіли вони на COVID-19.