Спроба усунути чинного президента США Дональда Трампа провалилася. В ході свого фінального голосування в середу Сенат вирішив не знімати з посади 45-го президента США і визнав його невинним за всіма пунктами обвинувачення в рамках імпічменту.
Трамп став третім президентом США, якому Палата представників оголосила імпічмент, а Сенат зняв обвинувачення.
У чому обвинувачували Трампа?
Запит про імпічмент почався з телефонного дзвінка Трампа 25 липня цього року, в якому він попросив президента України Володимира Зеленського “надати послугу”.
Трамп просив президента України провести розслідування проти демократа Джо Байдена (ймовірного опонента Трампа на президентських виборах у 2020 році). Трамп запевняв, що син Байдена отримував мільйони доларів від української енергетичної компанії в той час, коли його батько був віце-президентом США і відповідав за американсько-українські відносини.
Демократи обвинуватили Трампа у тому, що він зловживав владою, притримуючи 391 млн доларів військової допомоги Україні, щоб підштовхнути президента України до пошуку компромату на Байдена.
Після скарги від анонімного урядового викривача демократи почали своє розслідування у вересні, склавши звіт на 28 тис. сторінок.
Демократи також обвинуватили Трампа у перешкоджанні розслідуванню Палати представників: він заблокував дачу свідчень кількох чиновників, а також – передачу конгресменам необхідних документів.
Трамп всі обвинувачення заперечував, а сам процес імпічменту називав новим “полюванням на відьом”.
Як проходив процес?
Процес у Сенаті схожий на судовий: сенатори виступили в ролі присяжних, а представники Палати представників, в якій більшість у демократів, – як сторона обвинувачення.
Демократи вимагали викликати на процес іще одного свідка, зокрема колишнього радника Трампа з національної безпеки Джона Болтона, але Сенат проголосував проти.
Як відбувалося голосування?
Більшість у Сенаті належить представникам Республіканської партії, від якої обирався Трамп. У Сенаті 100 осіб: з них 53 республіканці, 45 демократів і 2 незалежних.
Для засудження Трампа була необхідна згода двох третин сенаторів (67 осіб).
Сенаторам пропонували відповісти на запитання “Чи винен Трамп?”.
“Не винен” відповіли 52 сенатори, “винен” – 48. Статтю “Перешкоджання Конгресу” підтримали 47 сенаторів, проти неї виступили – 53.
Єдиним республіканцем, який проголосував проти Трампа, був сенатор Мітт Ромні (проголосував за імпічмент за першою статтею і проти імпічменту – за другою).
Ромні став першим сенатором в історії США, який проголосував за засудження президента від тієї ж партії в межах процесу імпічменту.
Реакція Трампа
Дональд Трамп жартівливо відреагував на виправдання у Сенаті. На своїй сторінці в Twitter він запостив відео обкладинки журналу Time (несправжньої), де Трамп залишається президентом 4EVA (forever, тобто назавжди).
Як відреагували демократи?
Демократи висловили стурбованість тим, що виправдувальний вирок ще більше підбадьорить президента, якого вони вважають демагогом.
Спікер Палати представників Ненсі Пелосі сказала, що Трамп залишається “постійною загрозою для американської демократії” та що республіканці в Сенаті “нормалізували беззаконня”.
Який історичний прецедент?
Трамп є третім президентом США, якого було притягнуто до відповідальності.
Двох інших – Білла Клінтона у 1999 році та Ендрю Джонсона у 1868 році – Сенат залишив при владі, і вони не претендували на переобрання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як відбувається процес імпічменту в США. Пояснюємо
Президент Річард Ніксон подав у відставку, перш ніж його могли притягнути до відповідальності.
Хто виграв від процедури імпічменту Трампа?
Політологи вважають, що результати сенатського голосування сам Дональд Трамп спробує використати у новій президентській гонці.
Професор університету штату Нью-Йорк в Стоуні-Брук, політолог Джонатан Сандерс заявив, що виправдання в Сенаті Трамп оголосить своєю перемогою, а його прихильники ще раз переконаються в тому, що голосують за справжнього героя, який кинув виклик вашингтонському істеблішменту. Політолог також не виключає, що спроба імпічменту дасть йому нові голоси виборців, які до цього не могли визначитися із вибором.
Останнє опитування громадської думки, проведене Gallup, показало, що у Трампа зараз найвищий рейтинг за весь період його президентства. Трампа підтримують 49% виборців.
Після того, як рейтинг схвалення роботи Трампа покращився, змінився й імідж Республіканської партії. Тепер 51% американців позитивно оцінюють Республіканську партію порівняно із 43% у вересні.
Натомість рейтинг Демократичної партії трохи знизився. 45% американців позитивно ставляться до Демократичної партії порівняно із 48% у вересні.
Скандал із тиском на Україну закінчився?
Судовий процес щодо імпічменту Трампа, можливо, доведено до логічного завершення, але кінець одного розділу не закриє книжку про головні болі президента США, пов’язані з Україною.
У США продовжує рогортатися скандал навколо мемуарів радника з національної безпеки Джона Болтона про те, як президент Дональд Трамп чинив тиск на Україну, щоб Зеленський почав розслідування проти Байдена.
Тема тиску на Україну може бути повністю розкрита, якщо його майбутні мемуари буде опубліковано або якщо він вирішить виступити публічно. Демократи в Палаті представників заявили, що можуть навіть спробувати викликати його як свідка.
Палата представників може прийняти рішення про виклик для дачі свідчень інших осіб, таких як колишній голова адміністрації Трампа Джон Келлі, який нещодавно зробив заяви в підтримку тверджень Болтона.
Фактично, за словами оглядача Джонатана Альтера, свідки після завершення судового процесу можуть виявитися більш корисними для демократів.
***
Американські політологи припускають, що спроба імпічменту стане лише одним, і не найголовнішим, епізодом у боротьбі демократів проти Дональда Трампа.
Зараз кілька комітетів Конгресу продовжують свої власні розслідування щодо президента США. Кримінальні та цивільні позови проти Трампа розглядають прокуратури Нью-Йорка і Лос-Анджелеса.