В Україні із 00:00 8 січня до 00:00 25 січня діятиме жорсткий локдаун, який запровадив Кабінет Міністрів України, аби зменшити поширення COVID-19.
У громадських місцях і транспорті заборонено перебувати без масок, а на вулиці без документів, що посвідчують особу. Але крім цих уже звичних правил, додано й інші жорсткі обмеження.
Explainer розповідає, що заборонено під час локдауну, та пояснює, навіщо його треба було вводити.
Як працюватиме транспорт?
Громадський транспорт працюватиме у звичному режимі, проте інтервал руху може бути змінено.
На станціях метро можуть обмежувати вхід пасажирів, щоб уникнути скупчення людей на платформах та у вагонах поїздів.
Також працюватиме міжміське та міжнародне автомобільне, залізничне й авіасполучення.
Ринки та магазини
Працюватимуть магазини, не менш як 60% площі яких відведено для торгівлі їжею, ліками, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин.
Всі інші магазини працюватимуть лише за доставкою.
Продуктові ринки працюватимуть, а от роботу непродовольчих ринків буде заборонено.
Крім того, працюватимуть заклади, які торгують пальним.
Пошта, перукарні, банки та автозаправки
Усі ці заклади працюватимуть, хоч і з певними обмеженнями.
Перукарні та салони краси працюватимуть за попереднім записом, а автозаправки працюватимуть без зон харчування.
Працюватимуть також ветеринарні клініки та станції техобслуговування.
Центри надання адміністративних послуг
Центри надаватимуть лише надзвичайно важливі послуги.
Зокрема:
- 1) видачу готового паспорта громадянина України у формі ID-картки;
- 2) видачу паспорта громадянина України в разі вклеювання фотокартки;
- 3) повернення паспорта громадянина України (свідоцтва про народження, якщо подавався оригінал) у разі реєстрації місця проживання;
- 4) видачу готового дозволу на працевлаштування;
- 5) комплексну послугу при народженні дитини:
- свідоцтво про народження дитини;
- отримання соціальної допомоги;
- реєстрація місця проживання дитини;
- посвідчення багатодітної сім’ї;
- 6) дозвіл на працевлаштування іноземців;
- 7) інші адміністративні послуги, у невідкладних випадках, які підтверджуються відповідними документами.
Як працюватимуть ТРЦ та розважальні заклади?
Усім розважальним закладам і торговельним центрам заборонено приймати відвідувачів. Проте за наявності окремого входу магазини, які розміщені в ТРЦ, зможуть торгувати дозволеними товарами.
Чи зможу я поїсти у ресторані чи кафе?
Ні, але ви зможете взяти їжу на винос або замовити її до дому.
Ресторани працюватимуть у звичайному режимі лише в аеропортах, а у готелях лише з 6 до 11 ранку.
Як працюватимуть заклади освіти?
Дитсадки та спеціальні заклади освіти працюватимуть у звичайному режимі. Учні та студенти вчитимуться дистанційно.
А як щодо спорту?
Спортзали, фітнес-центри та басейни не працюватимуть. Але ви можете займатись спортом на свіжому повітрі. Обмежень на перебування в міських парках – немає.
Легше буде професійним спортсменам: вони зможуть проводити заплановані змагання та командні ігри, але без глядачів на трибунах і з дотриманням санітарних та протиепідемічних заходів.
Чи працюватимуть новорічні локації?
Можна буде сходити подивитись на ялинку, але всі новорічні локації припиняють свою роботу. Зокрема, заборонено усі святкові концерти, ярмарки, у тому числі продуктові, атракціони, ковзанки тощо.
Ну хоч помолитися у церкві можна буде?
Можна, але працюватимуть лише ті культові споруди, які зможуть обмежити кількість відвідувачів до 1 особи на 5 кв. м.
Заборонено проведення релігійних заходів на відкритому повітрі, під час яких не забезпечено дотримання дистанції 1,5 м між людьми.
Чому обрано саме ці дати для локдауну?
У МОЗ очікують, що після новорічних свят в Україні буде новий спалах коронавірусу. За словами очільника МОЗ Максима Степанова, це і стало однією з причин введення жорсткого локдауну.
Також міністр нагадав, що з кінця січня розпочнеться сезонне зростання кількості хворих на грип, що створить додаткове навантаження на медичну систему.
Чому локдаун вводять, якщо кількість нових випадків COVID-19 зменшується?
Ми цього не знаємо. Ймовірно, що статистика захворюваності від МОЗ не зовсім відповідає реальній картині.
Можливим підтвердженням цієї теорії є те, що падіння захворюваності “збіглося” зі зменшенням обсягів тестування. Менше тестів – менше хворих.
Наскільки ефективними є локдауни?
В авторитетному медичному журналі The Lancet вийшло велике дослідження, яке стало результатом роботи вчених з групи UNCOVER (Usher Network for COVID-19 Evidence Reviews). Вони детально вивчили карантинні обмеження, які вводились навесні у 131 країні світу.
Вчені визначили кореляцію окремих обмежувальних заходів з динамікою захворюваності, зібраної за єдиною методикою британським Центром з математичного моделювання інфекційних захворювань. Зібрані дані допомогли розібратися, які обмежувальні заходи є найбільш ефективними, коли їхня дія починає проявлятися, та що відбувається після їхньої відміни.
За даними дослідження, локдан, який передбачає часткову заборону залишати домівку, є найбільш швидким методом у боротьбі з коронавірусом, проте не найефективнішим. За інформацією вчених, обмеження діють не відразу, а ефект стає помітним лише через деякий час. При цьому ефект від локдауну можна помітити уже за два тижні, тоді як ефект від заборони масових заходів – лише через 28 днів. Автори переконують, що, крім локдауну, більше немає обмежувальних заходів, які б показали свій ефект раніше, ніж за 20 днів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щеплення проти COVID-19: коли українці отримають вакцину?
Якщо обмеження вводяться окремо одне від одного, тоді їхня ефективність є меншою. А найкращий результат показують обмеження, які вводяться першими.
Найбільш дієвими методами є заборона на проведення масових заходів, зібрань понад 10 людей та закриття шкіл, барів і ресторанів.
Заборона проводити масові заходи з кількістю учасників понад 100 людей дає позитивний результат на 28 день після її ведення, швидкість поширення вірусу знижується на 24%. А за умови, що ця заборона вводиться не першою – на 20%.
Закриття шкіл допомагає зменшити швидкість поширення вірусу на 15%, закриття підприємств і перехід на віддалену роботу – на 13%. На думку авторів дослідження, такі результати з’являються, оскільки місця, де зустрічається велика кількість людей, закриті.
Заборона виходити з дому зменшує швидкість поширення вірусу лише на 11%. Такий результат пов’язують з тим, що, виходячи з дому в умовах епідемії, людина не завжди прямує в місця масового скупчення людей (якщо йдеться не про поїздку в громадському транспорті). Цікаво, що заборона поїздок у транспорті показала майже повну неефективність у різних дослідженнях.