Виборча система в США дуже відрізняється від нашої, і розібратися в тому, що відбувається, складно. Explainer пояснює, за якими правилами відбуватимуться президентські вибори в США.

Які основні партії?

На відміну від багатьох інших країн, у США борються дві партії – демократів (ліберальна партія з лівим центром) і республіканців (консервативна партія з правим центром).

Іноді беруть участь “треті кандидати”, наприклад, Лібертаріанська, Зелена та Незалежна партії іноді висувають свого кандидата.

Найвищий результат серед «третіх кандидатів» отримав Теодор Рузвельт на виборах 1912 року, посівши друге місце і перемігши чинного президента США – кандидата від Республіканської партії Вільяма Тафта.

Що зараз відбувається?

Наразі кандидати в президенти борються за висунення своєї партії на кокусах і первинних виборах по всій країні.

У Конституції США немає нічого щодо первинних виборів, тому процес визначається законами про партії і штати.

Уряди штатів, а не партії проводять первинні вибори. По суті, вони проходять так само, як і загальні вибори.

Зліва направо: ексмер Нью-Йорка Майкл Блумберг, сенатор Елізабет Уоррен, сенатор Берні Сандерс, колишній віцепрезидент Джо Байден, колишній мер міста Саут-Бенд Піт Буттіджич та сенатор Емі Клобучар. Фото: John Locher / The Associated Press

Що таке праймеріз?

Праймеріз – це первинні вибори, таємне голосування, яке організовує штат.

Закони штату визначають, чи є ці праймеріз закритими. Це означає, що тільки ті, хто зареєстрований в цій партії, можуть голосувати за її кандидатів. На відкритих праймеріз можуть брати участь зареєстровані виборці, навіть якщо вони є прихильниками іншої партії.

Під час праймеріз вибирають не самого кандидата, як можна подумати, а асоційованих з ним делегатів, які поїдуть на партійну конвенцію в липні і вже там проголосують за єдиного кандидата від партії. Так, якщо кандидат перемагає на первинних виборах, він перемагає або всіх, або частину делегатів штату, залежно від партійних правил. Потім ці делегати будуть голосувати за них на з’їзді партії, де офіційно призначається кандидат в президенти.

Ця система набула широкого поширення на президентських виборах в 1970-х роках. До цього кандидат обирався членами партії на з’їздах.

У 2016 році понад 57 мільйонів американців – 28,5% виборців, які брали участь у виборах, – взяли участь в праймеріз обох сторін.

Первинний процес є досить унікальним американським виборчим процесом, але в Австралії та Ізраїлі є дещо подібне для «попереднього відбору» кандидатів.

Що таке кокуси?

Кілька штатів, наприклад, Айова, проводять кокуси замість праймеріз. Збори проводяться партіями по всьому штату.

Кокуси – більш неформальна процедура і проводяться відповідно до законів різних штатів. Так, члени партії збираються в громадських будівлях, обговорюють кандидатів на посаду президента і голосують відкрито, піднімаючи руку. Під час голосування на праймеріз використовують бюлетені та урни.

У обох сторін є праймеріз?

Оскільки демократи хочуть позбутися Дональда Трампа, який майже напевно буде кандидатом від республіканців, за їхніми праймеріз уважно стежать.

Виборці вибирають між помірними лібералами – такими як колишній віцепрезидент Джо Байден і мер Піт Буттіджич – і прогресивними кандидатами – такими як сенатори Берні Сандерс та Елізабет Уоррен.

Кандидат у президенти від демократів сенатор Берні Сандерс (праворуч) зі своєю дружиною Джейн. Фото: Eric Gay / AP

Як будуть проходити праймеріз у республіканців?

У більшості штатів також будуть праймеріз із зазначенням імені Трампа у виборчих бюлетенях, але частина штатів, зокрема Аляска, Вісконсін, Джорджія, Арізона та Південна Кароліна, скасували свої первинні вибори, щоб підтримати пропозицію про переобрання Трампа.

Два давніх республіканських претенденти на пост президента – Джо Уолш і Білл Уелд – розкритикували рішення штатів як недемократичне, хоча це вже відбувалося під час передвиборних кампаній президента Барака Обами і Джорджа Буша.

Чому Айова і Нью-Гемпшир важливі?

Айова і Нью-Гемпшир були першими штатами, які провели кокуси і первинні вибори 3 і 11 лютого відповідно. Вони не обов’язково є хорошими провісниками загальних виборів, але можуть допомогти кандидатам набрати обертів.

Останні чотири можливих кандидати від Демократичної партії усі виграли Айову. З 1976 року п’ять з восьми можливих кандидатів від демократів виграли Нью-Гемпшир. Тож є шанс, що один із переможців перших двох гонок – Піт Буттіджич або Берні Сандерс – стане кандидатом у цьому році.

Щодо республіканців, п’ять із семи можливих кандидатів-республіканців з 1976 року виграли попередні вибори в Нью-Гемпширі, тоді як Айова вибирала можливого кандидата тільки двічі з 1980 року.

Що таке Супервівторок?

Це день, коли більшість штатів і територій проводять свої первинні вибори або збори. Деякі з найбільш густонаселених штатів, включно з Каліфорнією і Техасом, проведуть свої вибори у Супервівторок.

Цього року Супервівторок припадає на 3 березня. Голосування пройде відразу в 15 штатах.

Як довго все це триватиме?

Праймеріз і кокуси по всій країні проводитимуть з лютого до червня. Проте, ймовірно, ім’я кандидата від демократів буде відомо до того, як кандидати зберуть делегатів на кожних первинних виборах або зборах.

Скільки триває президентська кампанія?

На відміну від деяких країн з юридично визначеними періодами передвиборної агітації, таких як Великобританія та Франція, кандидати в США можуть проводити передвиборчу кампанію стільки, скільки побажають, тому президентські кампанії зазвичай тривають близько 18 місяців від початку до кінця.

Коли саме Трамп зустрінеться із суперником від демократів?

Національний з’їзд Демократичної партії, на якому партія призначить своїх кандидатів на пост президента і віце-президента, пройде з 13 по 16 липня.

Республіканські національні збори відбудуться пізніше, між 24 і 27 серпня. Зараз технічно президент Трамп не є офіційним кандидатом від республіканців. Він стане кандидатом після того, як буде оголошено його прізвище на з’їзді партії.

Після цього будуть дебати, коли президент Трамп або віцепрезидент Майк Пенс вийдуть на сцену разом зі своїми суперниками-демократами.

Непартійна комісія з президентських дебатів, створена у 1987 році, спонсорує і проводить ці дебати.

Перші дебати відбудуться в Індіані 29 вересня, а ще два – в жовтні. Віцепрезидентські дебати відбудуться 7 жовтня в штаті Юта.

То як кандидат переможе на загальних виборах?

Народне голосування – просто число голосів, отриманих кожним кандидатом – не стосуватиметься визначення переможця загальних виборів 3 листопада.

Все зводиться до голосування «колегії виборників». Для перемоги на президентських виборах кандидату в президенти необхідно буде завоювати 270 голосів виборників з 538. Це робить деякі штати дуже важливими для кандидатів, адже більш густонаселені штати мають більшу кількість голосів виборців.

Можна виграти всенародне голосування, але програти голосування на виборах, як це сталося з демократами Альбертом Гором у 2000 році і Гілларі Клінтон у 2016 році.

Що таке колегія виборників?

Цей термін позначає чиновників, «виборників», які голосують від імені штатів за президента.

Від кожного штату обирається стільки виборників, скільки представників і сенаторів вони мають у Конгресі США. Крім того, трьох виборників направляє Федеральний округ Колумбія.

Кількість виборників від штату визначається кількістю населення штату. Наприклад, малонаселений штат Вайомінг делегує 3 виборників, а Каліфорнія – 55.

Шість найбільших штатів – Каліфорнія (55), Техас (38), Нью-Йорк (29), Флорида (29), Іллінойс (20) і Пенсильванія (20).

Ця система голосування надає більшої ваги малим штатам і означає, що кандидат у президенти повинен отримати голоси по всій країні.

Під час обрання виборників у США діє система «переможець отримує все». Після завершення виборів губернатор кожного штату підписує тільки список виборників від тієї партії, чий кандидат переміг на виборах у цьому штаті.

Що таке хиткий, червоний і синій штати?

Республіканські бастіони, такі як Айдахо, Аляска і багато південних штатів, вважають «червоними штатами», тоді як штати, де переважають демократи, такі як Каліфорнія, Іллінойс і велика частина регіону Нової Англії північно-східного узбережжя, називають «синіми штатами».

Вважається, що долю президентських виборів у США вирішують «хиткі штати» – swing states.

Оскільки кампанії часто вважають за краще не відправляти кандидатів і не інвестувати ресурси у штати, які вони вважають бастіонами інших, президентські змагання в основному проводяться у цих декількох штатах, таких як Огайо і Флорида.

Арізона, Пенсильванія та Вісконсін також вважають хиткими штатами в 2020 році.

Що станеться, якщо ніхто не переможе в колегії виборників?

Якщо жоден із кандидатів не отримає більшості голосів виборників, то Палата представників вибере президента з перших трьох кандидатів. Сенат вибере віце-президента з решти двох кандидатів.

Це трапляється рідко, та все ж: Джон Квінсі Адамс став таким чином президентом у 1824 році.

Що відбувається після оголошення переможця?


Після виборів буде короткий перехідний період, що дозволяє новому президентові вибирати членів кабінету і будувати плани.

У січні нового президента приведуть до присяги на заході, що зветься інавгурацією. 20-а поправка до Конституції, ратифікована у 1933 році, передбачає інавгурацію 20 січня.

Після церемонії в Конгресі президент повертається у Білий дім, щоб почати свій чотирирічний строк.