Напевно, кожен із нас цікавився тим, як правильно влаштуватися на роботу, як оформити свої відносини з роботодавцем так, щоб мати певні гарантії. Часто роботодавець пропонує для початку укласти договір з випробувальним терміном, після закінчення якого вас візьмуть на роботу за трудовим договором. Скільки часу може тривати така перевірка на міцність? Кому вона не загрожує? В яких випадках випробування може бути продовжено? Чим воно може закінчитися?
Для чого встановлюється випробувальний термін?
Зазначимо, що підбір співробітників в організацію – завжди справа непроста. Найм працівників проходить в кілька етапів: перегляд і відбір резюме; особиста співбесіда; різноманітні професійні тестування; перевірка рекомендацій з попереднього місця роботи або навчання.
Однак навіть дотримуючись усіх цих кроків, не завжди вдається повністю розкрити характер і професійні здібності людини. Нерідко згодом працівник проявляє себе як профнепридатний або скандальний. А вдіяти нічого вже не можна – договір укладено, і розірвати його без втрат не вдасться.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нові закони з 1 січня 2020 року: що чекає українців?
У ході випробувального терміну досить часто трапляються зловживання і з боку роботодавця. Претенденти на вакансії страждають від того, що не знають власних прав і, отже, не можуть їх захистити належним чином. Пропрацювавши кілька днів або тижнів, може з’ясуватися, що реальні вимоги перевищують зазначені в договорі, зарплата виплачується несвоєчасно і в менших розмірах, або ж просто не підходять умови роботи.
Щоб уникнути подібних неприємних ситуацій як для роботодавця, так і для здобувача посади, існує 26 стаття Трудового кодексу України, яка передбачає офіційний випробувальний термін перед укладенням остаточного контракту про працевлаштування.
Як правильно оформити документи на випробувальний термін?
На період випробувального терміну працівник оформлюється на роботу нарівні з іншими співробітниками, подає до відділу кадрів заяву про прийом на роботу (в заяві має бути вказано термін випробувального терміну), трудову книжку, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, паспорт або інший документ, що засвідчує особу, документи про освіту, заповнює особисту картку та інше.
Приймаючи на роботу співробітника, навіть за наявності випробувального терміну, роботодавець зобов’язаний укласти із працівником компанії трудовий договір.
У трудовому договорі має бути зазначено, що співробітника приймають на роботу із випробувальним терміном. Заробітна плата, яку роботодавець повинен виплачувати працівникові, що перебуває на випробуванні, також повинна бути обумовлена в трудовому договорі.
Зазначимо, що до працівника, що перебуває на випробувальному терміні, застосовуються всі норми чинного трудового законодавства. Тобто працівник має всі трудові права і повинен виконувати всі трудові обов’язки, а також може бути притягнутий до відповідальності за порушення норм Трудового кодексу. Це стосується заробітної плати, отримання премій, встановлення соціальних гарантій.
Хто може працювати без випробувального терміну?
Зазначимо, що не всім працівникам може бути встановлено випробувальний термін.
Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу для:
- осіб, які не досягли вісімнадцяти років;
- молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
- молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;
- осіб, звільнених у запас із військової чи альтернативної (невійськової) служби;
- осіб із інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
- осіб, обраних на посаду;
- переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
- осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
- вагітних жінок;
- одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
- осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
- осіб на тимчасові та сезонні роботи;
- внутрішньо переміщених осіб.
Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.
Терміни випробування
Слід пам’ятати, що випробувальний термін не може перевищувати 3 місяці (або 6 – для деяких відповідальних посад). До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.
У ст. 27 КЗпП встановлено тривалість випробувального терміну і перелік осіб, на яких він не поширюється. Так, випробувальний термін становить:
- не більше одного місяця – для робітників;
- не більше трьох місяців – для інших категорій працівників;
- не більше шести місяців – в окремих випадках.
Важливо знати, що встановлені Трудовим кодексом граничні терміни випробування не можуть бути продовжені ні за згодою працівника, ні з ініціативи керівництва. Але зменшуватися випробувальний термін може, тобто директор компанії може встановити такий період на 14 календарних днів.
Проте, якщо працівник в період випробувального терміну був відсутній на роботі у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю (або з інших поважних причин), термін випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
Продовження випробувального терміну
Відповідно до ст. 28 КЗпП, якщо випробувальний термін закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.
У разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні.
Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
Новий Трудовий кодекс
Міністерство економіки готує законопроєкт про працю, в якому не буде так званих пільг для певних категорій працівників при прийнятті на роботу з випробувальним терміном.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов опублікував на своїй сторінці у Facebook витяги з нового законопроєкту про працю, який невдовзі буде винесено на розгляд уряду.
Милованов зазначив, що частина так званих пільг для певних категорій працівників, зокрема й відсутність випробувального терміну, робить їх небажаними для роботодавців і часто не дає працевлаштуватися офіційно. За словам міністра, у новому законі не буде застарілих дискримінаційних норм.