В Україні запрацював Правовий навігатор для поранених військових. Це онлайн-платформа з покроковою інструкцією для поранених військових, де можна завантажити зразки документів аби спростити процедуру проходження реабілітації.

Правовий навігатор створено командою правозахисного центру “Принцип”. Платформу розробили, щоб поранені військові знали про свої права та можливості та розуміли, що на них чекає на кожному етапі.

Explainer пояснює, як отримати довідку про поранення, що робити для отримання матеріальної допомоги та як потрапити на лікування за кордон.

П’ЯТЬ ЕТАПІВ, ЯКІ ПОВИНЕН ПРОЙТИ ПОРАНЕНИЙ

На стартовій сторінці онлайн-платформи детально розписано зміст п’яти етапів, які повинен пройти поранений: евакуація, лікування та довідка про обставини поранення, військово-лікарська комісія, лікування за кордоном, встановлення групи інвалідності.

Скріншот: navigator.pryncyp.com

Аби вам було легше орієнтуватися, ознайомимося детально з кожним з етапів, який ви повинні будете пройти у разі поранення.

ЕВАКУАЦІЯ

Отже, у разі поранення Вас транспортують до найближчого польового медичного пункту для надання первинної допомоги. Паралельно з цим інформація про це отримає ваш безпосередній командир. Після того як вас огляне лікар, за його висновками вас можуть евакуювати до медичного закладу, який знаходиться за межами розташування частини (польові шпиталі, військові госпіталі, цивільні лікарні).

Саме на цьому етапі заповнюється один із найважливіших документів для поранених, який потім знадобиться для проходження МСЕК та може мати юридичне значення і свідчитиме про факт поранення – первинна медична картка, яка має назву “Форма 100”.

Також юристи рекомендують контролювати аби кожне звернення віськового  про медичну допомогу фіксувалося у відповідних облікових журналах. Часто поранений/а після евакуації транспортується через різні шпиталі, виписки з яких також варто зберігати.

Первинна медична картка. Скріншот: navigator.pryncyp.com

ЛІКУВАННЯ ТА ДОВІДКА ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ОБСТАВИН ОТРИМАННЯ ПОРАНЕННЯ

Чи треба повідомляти свою військову частину про отримання поранення?

Так. Медпраціваник повинен доповісти командиру вашої військової частини про ваше прибуття у документальній формі. Втім, на практиці в госпіталі це не завжди роблять, тому у разі, якщо ви знаходитеся при свідомості, самостійно повідомте про вашн місце перебування безпосередньому командиру та заступнику командира зі стройової роботи аби вас не звинуватили у дезертирстві.

Де відбувається лікування?

Якщо військовий отримав легке поранення або контузію, то лікувати його можуть у медичному спецблоці військової частини. Якщо ж бійця екстрено евакуювали з поля бою з тяжким пораненням або ж догляд за ним потребує спеціалізованого обладнання, то лікуванння відбувається у стаціонарі військового госпіталю обо ж у цивільних медзакладах. Якщо у процесі лікування вас переводять з одного медзакладу до іншого, то на руки ви повинні отримати коротку виписку з історії хвороби – перевідний епікриз. 

Довідка про обставини травми та як діяти, якщо військова частина саботує її видачу?

Варто наголосити, що довідка про обставини травми – це один з найважливіших документів в якій зафіксовано умови, місце, час поранення, а також виключення того, що поранення військовий отримав під впливом алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Кожен з факторів у цій довідці впливає на висновок ВЛК (військово-лікарської комісії) і МСЕК (медико-соціальної експертної комісії)  та на розмір одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності або частини втрати працездатності.

Отримати таку довідку можна шляхом рапторту на свого командира, чкий можна подати самостійно або через медзаклад, де проходите лікування. Деякі військові частини також практикують телефонне звернення до командира з проханням ініціювати проведення службового розслідування, на підставі якого видається довідка про обставини травми. Інколи в частинах практикується видання довідки про обставини травми без службового розслідування.

Строки видачі довідки про обставини травми залежать від службового розслідування, яке має тривати до 1 місяця. Проте в окремих випадках може бути продовжено до двох місяців.

Приклад документу який треба отримати у в/ч:

Якщо ж командир військової частини не видає довідки про обставини травми, необхідно скаржитись на бездіяльність до штабу оперативного командування, якому підпорядкована частина, або до Військової служби правопорядку.

Також варто звернутися до командира з раптортом про отримання довідки щодо обставин поранення, який необхідно зареєструвати у частині самостійно. Там мають поставити вхідний номер та дату прийняття рапорту. Якщо у вас немає змоги прийти самостійно, тоді рапорт можна відправити рекомендованим листом з повідомленням про вручення на вашу частину. Обовʼязково зробіть собі копію рапорту для підтвердження того, що ви з ним зверталися. 

Якщо Вам відмовляють у видачі довідки та проведенні службового розслідування, вимагайте від командира надати вам письмову відмову на ваш рапорт, де буде пояснення причин відмови. Зверніться зі скаргою до штабу оперативного командування або до ВСП протягом місяця з дня видачі відмови. А також не забудьте долучити її до скарги. У разі якщо відмову вам не дали, вам потрібно скаржитися на бездіяльність командира, долучивши до скарги копію вашого рапорту.

Матеріальна допомога

Для того аби отримати матеріальну допомогу, ви повинні подати рапорт на свого командира. З цього року ці кошти у розмірі місячного грошового забезпечення один раз на рік виплачуються, якщо ви:

  • отримали поранення на завданні під час воєнного стану;
  • отримали інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), повʼязаного із захистом Батьківщини;
  • ви безперервно перебуваєте на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у звʼязку з хворобою, повʼязаною із захистом Батьківщини (більше 30 днів поспіль), внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), органів, індивідуального ендопротезування, трансплантації догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів.

Додаткова грошова винагорода у розмірі 100 000 грн

Таку допомогу можна отримати лише під час дії воєнного стану, якщо ви отримали поранення, захищаючи Батьківщину та безперервно перебуваєте на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), – з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (у тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого).

Якщо ж ви перебуваєте у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно до часу перебування в такій відпустці.

Отримати виплату під час перебування у відпустці для лікування після поранення зможуть лише ті військовослужбовці, які мають тяжке поранення.

Якщо військовослужбовець перебуває на лікування більше чотирьох місяців, командир та військова частина повинні отримати від нього висновки ВЛК із заключенням про те, що лікування продовжується. У такому разі нарахування грошової допомги буде продовжено.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ВИПИСКА З МЕДУСТАНОВИ ТА ПОВЕРНЕННЯ ЗАХИСНИКА ДО ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ

Якщо вас виписують з віськового медзакладу, то його начальник зобов’язаний за п’ять днів до вашої виписки повідомити про це командира військової частини, з якої ви прибули.

У день виписки  вам видадуть відповідні документи і, якщо не прибуде людина з військової частини, яка вас супроводжуватиме, то и самостійно їдете туди з документами. Втім, на практиці військові госпіталі не втигають робити такі довідки, тому достатньо показати виписаний епікриз з датою виписки та продовольчий атестат (якщо він був).

У цивільній лікарні вам нададуть виписаний епікриз, який також має юридичну силу для військових частин. Повернення до віійськової частини після завершення лікування відбувається через звернення до ТЦК СП. У випадку, якщо військова частина розташована у тому ж населеному пункті, що й цивільний заклад охорони здоров’я, то звертатися до військкомату не потрібно.

На підставі виписного епікризу ви можете отримати направлення на ВЛК та пройти її. Варто пам’ятати, що з моменту виписки ви маєте час лише на дорогу для прибуття до військової частини.

Щодо медичної картки, то вона видається військовослужбовцю при виписці лише у тому разі, якщо він потрапив з нею до лікарні, в іншому випадку її просто не заводять.

Також ви повинні отримати від військового госпіталю або місцевого ТЦК СП  довідку про прибуття в підпорядкування командира частини, в якій поранений проходить службу, із зазначенням терміну прибуття.

ЧОМУ ВАЖЛИВО ПОВІДОМИТИ КОМАНДИРА ПРО ПОВЕРНЕННЯ ДО ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ

В умовах воєнного стану навіть запізнення на службу на один день – це ризик притягнення до кримінальної відповідальності, тому після того як ви повернулисч до військової частини, обов»язково попередьте про це совго командира.  Чому важливо повідомити командира про повернення до військової частини. Якщо ж ви були звільнені з військової частини з причин лікування, але не повернулися у визначений відповідними документами термін, то вас можуть притягнути до юридичної відповідальності (адміністративної та кримінальної). Після цього почнеться службове розслідування, яке встановить причини неприбуття до військової частини та ваше місцеперебування.

ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ: ЯК ПРОХОДИТИ

Після закінчення лікування ви можете отримати направлення на проходження ВЛК, де вказано назву медичного медзакладу, де буде проведено медичний огляд. Скоріш за все, це буде той заклад, де ви лікувалися, або той, що розташований поблизу вашої військової частини. Втім, під час воєнного стану позаштатні ВЛК створюють при цивільних медзакладах . Такі ВЛК на рівні з позаштатними ВЛК закладів охорони здоровʼя в системі МОУ можуть проводити медичний огляд військовослужбовців після лікування та приймати відповідні постанови . Проте цивільні комісії на практиці інколи не видають висновків про придатність.

Саме військово-лікарська комісія визначає придатність до військової служби, а також встановлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги.

ЯК ОТРИМАТИ НАПРАВЛЕННЯ НА ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК

Якщо ви можете самостійно прибути до військової частини, направлення на проведення ВЛК вам видасть командир. Для цього необхідно скласти рапорт або ж домовитися у телефонному режимі. Якщо ж ваш стан здоров’я не дає змоги прибути до військової частини, рекомендацію може дати головний лікар госпіталю або начальник ТЦК СП. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж ваша в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік в місцевому ТЦК СП.

ЯК ДОВІДКА ПРО ОБСТАВИНИ ТРАВМИ ВПЛИВАЄ НА ВИСНОВОК ВЛК

Якщо у Вас на руках є довідка про обставини травми, тоді висновок ВЛК матиме формулювання, що поранення пов»язане із захистом Батьківщини або ж із виконанням обов»язків військової служби. Ці висновки комісії є рівнозначними та підставою для виплати вам найвищої суми одноразвої медичної допомги після проходженння МСЕК.

ВЛК можна пройти і без довідки про обставини травми , але висновок комісії може бути з наступним формулюванням: “Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, повʼязане з проходженням військової служби”, яке передбачає менший розмір одноразової грошової допомоги.

Зміни до висновку комісії можна внести у тому випадку, якщо ви пройшли її без довідки про обставини трравми, але пізніше отрмали її.

ЯКІ ПОСТАНОВИ МОЖЕ ПРИЙНЯТИ ВІЙСЬКОВО –ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ

Придатний

Якщо таким є висновок ВЛК, то ви повертаєтеся до своєї військової частини.

Непридатний до проходження військової служби з виключенням з військового обліку

Якщо ВЛК надає таку постанову, то вона повинна бути виконана негайно. Відповідно до висновку, командир військової частини повинен видати наказ про ваше звільнення з військової служби. Відповідна позначка робитьс у військовому квитку.

У випадку відсутності такого наказу необхідно подати рапорт про звільнення з документами, що підтверджують підстави для звільнення (постанова ВЛК). Після видання наказу про звільнення ви здаєте справи та посаду і виключаєтеся зі списків військової частини.

У разі відмови у достроковому звільненні з військової служби за станом здоров’я, рішення повідомляється із зазначенням причини відмови. Таке рішення ви можете оскаржити в судовому порядку шляхом подання позовної заяви.

Непридатний до військової служби з переоглядом через 6 -12 місяців

Постанова “Непридатний до військової служби з переоглядом через 6 -12 місяців” приймається на воєнний час у випадках, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців.


* Обмежено придатний

У постанові ВЛК у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані у такому випадку (з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку).

Якщо вас визнали обмежено придатним до військової служби, то ви можете служити у підрозділах забезпеченнях, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. Командир повинен видати відповідний наказ про ваше переведення на іншу посаду на підставі постанови ВЛК.

+ Відпустка за станом здоров’я

Якщо військовослужбовцю після проведення лікування для відновлення функцій та працездатності необхідно ще не менше 30 календарних днів, то ВЛК приймає відповідну постанову. Втім, на практиці непоодинокі випадки, коли командири відмовляють у відпустці, ігноруючи висновки ВЛК.

Зверніть увагу, що на практиці трапляються випадки, коли командир відмовляє у наданні відпустки, ігноруючи висновок ВЛК. Якщо ви потрапили у подібну ситуацію, вимагайте письмову відмову від командира в якій буде вказано причини відмови аби ви могли оскаржити її у штабі оперативного командування або ж у Військовій службі правопорядку.

Крім того, є можливість піти у відпустку за станом здоровʼя (на реабілітацію) через ТЦК та СП. Для цього вам потрібно зʼявитися до ТЦК та СП за місцем перебування та показати свій військовий квиток (посвідчення офіцера) та висновок ВЛК. ТЦК та СП сконтактуються з вашим командуванням та повідомлять про рішення щодо надання вам такої відпустки за станом здоровʼя.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ НЕ ПОГОДЖУЄТЕСЯ  ВИСНОВКОМ КОМІСІЇ?

Протягом місяця з дня отримання висновку, ви маєте право оскаржити рішення ВЛК у регіональній військово-лікарській комісії або ж у центральній. Якщо рішення і цих комісій вас не влаштує, то можете звернутися до суду. Оскаржити рішення ВЛК у суді можна не пізніше шести місяців з дня, коли ви дізналися (або повинні були дізнатися) про порушення свого права (тобто від дня, коли висновок був виданий установою).

Якщо термін перевищує шість місяців, суду необхідно буде надати підтвердження поважних причини, які завадили звернутися до суду раніше. Варто пам»ятати, що рішення комісії буде чинним та підлягатиме виконанню поки суд не визнає його протиправність.

ЛІКУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ

Якщо військовослужбовець проходить лікування у цивільному закладі охорони здоров»я, він має звернутися до свого лікаря з ппоханням аби той ініціював його направлення на лікування за кордон. Саме в лікарні готуються відповідні клопотання про необхідність лікування за кордоном, а також необхідні інформовані згоди та виписку.

Зразки документів можна завантажити на веб-сайті МОЗ в розділі “документи”  

Пакет зібраних документів лікарня має надіслати до військово-медичного закладу (госпіталі МОУ, МВС, СБУ тощо), де буде проведено консиліум про необхідність направлення на лікування за кордон.

У випадку, якщо ви лікуєтеся у військовому шпиталі, направлення на лікування за кордон ініціюється лікарем відповідного навчального закладу. Пакет документів лікар передає консиліуму, який діє при медзакладі і розглядає надіслані документи та приймає рішення. Протягом трьох календарних днів консиліум має вирішити, чи відправляти вас за кордон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке електронний рецепт та як його отримати — покрокова інструкція

Якщо консиліум ухвалив позитивне рішення, військово-медичний заклад готує висновок та надсилає його з пакетом документів до державного органу із сектору безпеки і оборони, до сфери управління якого він належить. Наприклад, для Збройних Сил України таким органом є Командування Медичних сил Збройних сил України.

Державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, протягом трьох календарних днів надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями необхідних документів.

Після цього МОЗ робить запит через Координаційний центр з надзвичайних ситуацій Європейської Комісії (ERCC) до країн Євросоюзу та отримує пропозиції щодо лікування. Якщо ви вже маєте запрошення від клініки за кордоном, яка готова прийняти вас на лікування безкоштовно, то можна обійтися без цього запиту.

Після цього МОЗ листом інформує погоджений з іноземною стороною перелік захисників України. Листа міністерство надсилає до Командування Медичних сил ЗСУ або відповідного органу із сектору безпеки і оборони, до сфери управління якого належить військово-медичний заклад, який надав інформацію про захисників. Також листа надсилають на Адміністрацію Держприкордонслужби та МЗС.

Після того як ваше лікування за кордоном завершиться, потрібно звернутися до лікуючого лікаря аби він ініціював ваше повернення. Також можна звернутися до координатора МОЗ, який допомагав вам під час направлення на лікування

МОЗ в співпраці з посольствами та неурядовими організаціями країн Євросоюзу допоможе організувати транспортування в Україну.

Після повернення в Україну потрібно звернутись у військову частину або ж у визначені лікарні аби  отримати направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).

ВСТАНОВЛЕННЯ ГРУПИ ІНВАЛІДНОСТІ У МСЕК ТА ОДНОРАЗОВА ГРОШОВА ДОПОМОГА

Саме під час проходження МСЕК встановлюють групу інвалідності або відсоток втрати працездатності, потребу у протезування, програму реабілітації, медичні показання на право отримати транспортний засіб.  1, 2 або 3 групу інвалідносмті та причину і час її настання. Довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг. Надається у трьох екземплярах.

Як отримати направлення на МСЕК?

Після стаціонарного лікування у закладі охорони здоров’я ви маєте обов’язково отримати довідку військово-лікарської комісії, виписний епікриз, свідоцтво про хворобу.  Після цього у медичній роті потрібно взяти направлення на МСЕК. У разі, якщо особа вже звільнена з військової служби, таке направлення потрібно брати у ТЦК СП. У районній лікарні або місцевому воєнному госпіталі зверніться до профільного лікаря з проханням скликати МСЕК.

Чи можна продовжувати службу після отримання інвалідності? 

Ви можете це зробити за власним бажанням , навіть у разі ампутацна одній із посад, які затверджені наказом МОЗ.

Що таке одноразова грошова допомога (ОГД) та куди подавати заявку на її отримання?

Це допомога, яка виплачується лише у разі встановлення інвалідності або відсотку втрати працездатності за рішенням МСЕК. Заяву та пакет документів на її отримання слід подати через уповноважену особу у військовій частині або самостійно до Комісії з питань нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у звяʼзку з отриманим пораненням відповідного силового відомства.

Якщо ж ви звільнені з військової служби, то на таку виплату можна податися через  ТЦК та СП.

Які розміри одноразових грошових допомог?

Варто зазначити, що ці виплати мають прив»язку до прожиткового мінімуму. Станом на 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2684 грн. 

Тому якщо ваша травма (поранення, контузія, каліцтво) повʼязана з захистом Батьківщини або виконанням обовʼязків військової служби, розміри допомоги передбачені такі:

  • 1 група інвалідності – 400 кратних прожиткових мінімумів – 1 073 600 грн 
  • 2 група інвалідності – 300 кратних прожиткових мінімумів – 805 200 грн
  • 3 група інвалідності – 250 кратних прожиткових мінімумів – 671 000 грн

У разі встановлення частки втрати працездатності максимальний розмір ОГД становить 70 кр. прожитковий мінімум для працездатних осіб – 187 880 грн, обраховується сума залежно від відсотку втрати працездатності.

Час нарахування виплати законом не врегульований.

Як встановлюється група інвалідності і чи можна її отримати довічно?

Якщо військовослужбовець внаслідок воєнних днів отримав ампутацію або ж відбуваються незворотні порушення функцій органів, у такому випадку група встановлюється довічно.

Група інвалідності встановлюється на ступінь вище визначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, але не вище I групи. Перегляд з метою підвищення групи інвалідності відбувається на підставі заяви особи зз інвалідністю або ж таку заяву може подати її законний представник або ж за рішенням суду.

Чи можна оскаржити рішення МСЕК та як це зробити?

Ви маєте право подати протягом місяця після одержання висновку комісії письмову заяву до центральних міських комісій або до комісії, в якій оглядалися, чи до відповідного управління охорони здоров’я. Після цього вони мають три дні аби надіслати всі наявні документи на розгляд обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця повторно оглядає вас і ухвалює рішення.

В суді рішення МСЕК можна оскаржити протягом 6 місяців, коли висновок був виданий установою. Тобто так само як і у випадку з рішенням ВЛК.