17 березня Верховна Рада прийняла законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Explainer пояснює, що українцям потрібно знати про новий закон про боротьбу з коронавірусом.
Що передбачає закон?
Карантин включено до переліку форс-мажорних обставин
Карантин, встановлений Кабінетом Міністрів, віднесено до переліку форс-мажорних обставин, на підставі яких Торгово-промислова палата України видає сертифікат про такі обставини суб’єктам господарювання.
Форс-мажорні обставини об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Звільнення від податку на додану вартість
Від податку на додану вартість звільняються операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).
Звільнення від сплати мита на ліки та медичне обладнання
Від сплати ввізного мита звільняються лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, які необхідні для запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).
Окрім того митне оформлення таких товарів здійснюється першочергово.
Оперативні закупівлі для протидії коронавірусу
Закон дозволяє оперативну закупівлю робіт та послуг без тендерних процедур, необхідних для ліквідації та недопущення епідемії коронавірусу, через переговорну процедуру, скорочену до одного дня.
Адміністративна відповідальність за порушення обсервації
Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом № 1645, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, передбачає накладення штрафу на громадян від від 17 тисяч до 32 тисяч гривень, на посадових осіб – від 34 тисяч до 170 тисяч гривень.
Тобто, адміністративна відповідальність встановлена за самовільне залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусною хворобою COVID-19.
За неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень “антикарантинного” Закону штраф для посадовців складатиме від 11900 до 17 тис. грн.
Кримінальна відповідальність
Порушення правил та норм, встановлених для запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, – карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
Відпустка за власний рахунок на період карантину
У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включається у її загальний строк.
Загалом відпустка за власний рахунок не може тривати більше 15 календарних днів на рік і якщо вона триває більше, то це було порушенням законодавства. Тепер це питання врегульовано.
Дистанційна робота
Законом прописується можливість роботи з дому для працівників, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки; надання права власникам змінювати режими роботи органів, установ, підприємств, установ, організацій, зокрема, прийому і обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це через веб-сайти і інші комунікаційні засоби.
Відтермінування подачі декларацій
Особи, які уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і у 2020 році подають декларації за минулий рік до 1 червня, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання декларації чи повідомлення про зміни майнового стану, якщо на території їхнього проживання встановлено карантинно-обмежувальні заходи.
Доплати медпрацівникам
Уряд повинен встановити додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які займаються ліквідацією захворювання на коронавірусне захворювання в розмірі до 200% заробітної плати.
Оплата комунальних послуг
На період встановлення карантину та 30 днів з дня його відміни забороняється припинення / зупинення надання українцям житлово-комунальних послуг у разі їх не оплати (у тому числі у неповному розмірі) та примусове виселення із житла.
Споживчі кредити
У разі прострочення споживачем в період з 1 березня 2020 по 30 квітня 2020 виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення.
В тому числі, але не виключно, від обов’язків платити кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення.
Окрім того забороняється збільшення процентів за користування кредитом.
Бізнес отримав податкові пільги на період:
- не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
- встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020року;
- подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи;
- звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання декларації чи повідомлення про зміни майнового стану, якщо на території їхнього проживання встановлено карантинно-обмежувальні заходи;
- не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю;
- об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
- ФОПи, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, медичну, юридичну, адвокатську, нотаріальну) тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ, в частині сум, що підлягають сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе;
- відтермінована фіскалізація (РРО для бізнесу). Тобто для «груп ризику» РРО буде обов’язковим не з 1 жовтня 2020 року, а з 1 січня 2021, а для всіх підприємців не з 1 січня, а з 1 квітня 2021 року.
Діяти норми будуть протягом трьох місяців після опублікування закону.