Що сталося?
Вибори президента США затягуються: вже другу добу триває підрахунок голосів. У перші години після закриття дільниць здавалося, що переможе Трамп. Йому дісталися голоси 29 виборників Флориди, а також він лідирував у штатах, де зазвичай перемагають демократи (Вісконсин, Мічиган та Пенсильванія).
Ситуація складалася дуже сприятливо для республіканців, і в середу вранці Трамп навіть поспішив заявити про свою перемогу, вимагаючи припинити голосування та передати справу до Верховного суду.
Ситуація докорінно змінилася у середу ввечері, коли Байден обійшов Трампа у Мічигані та Вісконсині, а у Пенсильванії розрив між ними почав стрімко скорочуватися на користь демократів. Для перемоги на виборах Байдену треба було лише зберігати лідерство у тих штатах, в яких він вже почав перемагати.
У середу ввечері у штабі демократів, попри те, що підрахунок голосів ще тривав, заявили про перемогу Байдена на виборах.
Чому так затягнувся підрахунок голосів?
З трьох причин. По-перше, на виборах 2020 року доводиться підраховувати значно більше голосів, ніж на попередніх виборах: американці продемонстрували найбільшу явку за останні 120 років.
По-друге, через пандемію Covid-19 понад 65 млн виборців проголосувала достроково поштою. Це набагато більше, ніж зазвичай.
І по-третє, підрахунок голосів у ключових штатах – Пенсильванії, Мічигані та Вісконсині – затягнувся через те, що законодавчі збори у всіх трьох штатах відмовилися дозволити посадовим особам на виборах розпочати обробку бюлетенів достроково, що значно загальмувало процес підрахунку голосів. На момент публікації статті голоси ще рахують у Пенсильванії.
Чи зможе Трамп через суд змінити результати голосування?
Малоймовірно. У Вісконсині Байден переміг з невеликою перевагою, й у Трампа заявили, що вимагатимуть перерахунку голосів (це може бути зроблено за законом штату), але, як показують попередні вибори, подібні перерахунки не сильно змінюють загальний результат.
Штаб Трампа також спробував призупинити через суд підрахунок голосів у ключових для перемоги Байдена штатах – Пенсильванії та Мічигані. На думку експертів, на цьому шляху Трамп ризикує погрузнути у судових тяганинах, які незрозуміло як вплинуть на кінцевий результат. Експерти вважають, що судові баталії ще більше затягнуться після того, як Трампу доведеться спершу звертатися до судів на рівні штатів, а у самому кінці – до Верховного суду.
Щодо шансів Трампа у Верховному суді, то експерти сумніваються, що суд стане на його бік. Проте не слід забувати, що якщо позов Трампа таки дійде до Верховного суду, то його розглядатимуть судді, частина з яких (три судді) призначена самим Трампом. Тож, хоч це і малоймовірно, проте ситуація може стати непередбачуваною.
А якщо Байдена офіційно визнають переможцем, а Трамп цього не визнає, що буде далі?
У 20-й поправці до Конституції визначено, коли закінчується одна президентська каденція і починається інша: «Строк повноважень президента і віце-президента закінчується опівдні 20 січня, а потім починається строк повноважень їхніх наступників».
Проте, як пояснив Лоренс Дуглас, експерт з конституційного права, Конституція США не забезпечує мирну передачу влади, а скоріше передбачає її. Немає ні законної процедури, ні прецеденту на той випадок, якщо колегія виборників – а саме вона визначає переможця президентських перегонів – схвалить кандидатуру головного суперника Трампа, демократа Джо Байдена, але Трамп відмовиться визнати поразку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори у США 2020: як визначається переможець?
Якщо Трамп все ж відмовиться передавати свої повноваження Джо Байдену і замість цього фізично лишиться у Білому домі після дня інавгурації, визначеного Конституцією, то Байден як новий президент має право наказати Секретній службі силою вивести Трампа з Білого дому.
Що буде, якщо визнання Байдена переможцем затягнеться через судову тяганину?
Це буде найгірший з можливих сценаріїв. Зазвичай підрахунком голосів займається спеціальна сесія Конгресу США, за підсумками якої голова Сенату повинен назвати імена нових президента і віце-президента США.
Проте, якщо оскарження результатів виборів та процедурних моментів призведе до затримки у підтвердженні Конгресом результатів виборів, а Трамп вирішить лишитися у Білому домі, поки все не вирішиться, то на США може чекати конституційна криза. Після 20 січня, дати передачі влади, передбаченої Конституцією, Трамп все ще зможе перебувати на законних підставах у Білому домі.
Є ще один, найменш імовірний сценарій, коли Трамп відмовляється визнати поразку і передати владу після рішення Конгресу. У цьому випадку на країну чекають справжнє протистояння та політична криза.