Червоно-зелений прапор із вишиваним візерунком є державним прапором Білорусі. Втім, білоруські протестувальники виходять на вулиці з іншим прапором – білого кольору із червоною стрічкою посередині.

Explainer пояснює, чому біло-червоно-білий прапор став символом опору.

Як з’явився біло-червоно-білий прапор?

Біло-червоно-білий прапор був офіційним прапором Білорусі з 1991 до 1995 року. Проте, ще на початку XX століття прапори з подібним забарвленням використовуалися білоруськими націоналістами.

Деякі сучасні дослідники вважають, що таке забарвлення можна виявити на прапорах, під якими воювали білоруські загони за часів Великого князівства Литовського і Речі Посполитої.

Вважається, що автором прапора був архітектор та інженер Клавдій Дуж-Душевскій, який створив ескіз прапора, вивчивши білоруські орнаменти і кольору народних костюмів.

Працювати над прапором він почав на прохання співвітчизників, які зауважили, що у білорусів є герб «Погоня», але немає свого прапора.

Вперше біло-червоно-білий прапор був встановлений навесні 1917 року в Петербурзі, на будівлі Білоруського товариства допомоги постраждалим від війни. Дуж-Душевскій працював там в 1916-1918 роках.

У 1918 році була проголошена Білоруська Народна Республіка. Її символами стали герб «Погоня» й біло-червоно-білий прапор. Саме з того часу біло-червоно-білий прапор став символом свободи і національного відродження.

У міжвоєнний період біло-червоний прапор був символом білоруського національного руху.

Але після того, як білоруські землі увійшли до складу Радянського Союзу,  біло-червоно-білий прапор зник із переліку символів Білорусі.

Після розпаду Радянського Союзу у 1991 році парламент Республіки Білорусь повернув біло-червоний прапор. Втім, лише на чотири роки.

А звідки взявся зелено-червоний прапор з вишиваним орнаментом?

За радянської влади прапор Білорусі був червоним. Із серпом, молотом і зіркою золотистого кольору.

У 1951 році Білоруська радянська соціалістична республіка змінила дизайн прапора. Влада мусила піти на такий крок, тому що Білорусь стала учасницею ООН в 1945 році. Відтак, державний символ країни мусив відображати національні особливості білорусів.

Новий прапор складався з двох горизонтальних смужок червоного і зеленого кольорів. Червоний колір був символом комунізму, а зелений символізував поля та ліси Білорусі. Також на прапорі з’явився золотий молот, серп, радянська зірка й червона смужка з білою вишивкою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Протести у Білорусі – як Лукашенку вдавалося 26 років утримувати владу

У 1991 році уже незалежна Білорусь повернула біло-червоно-білий прапор. Втім, не всім це сподобалось. Проросійські громадяни білорусі сприйняли цей прапор негативно. Олександр Лукашенко тоді заявив, що повернення червоно-білого прапора було поспішним рішенням. Він же ініціював проведення референдуму у 1995 році. Серед переліку запитань були й питання про державні символи. За прийняття нових символів проголосувало 75,1% виборців.

Чому біло-червоно-білий прапор використовує опозиція?

У 90-ті Лукашенко активно експлуатував ностальгію за СРСР, а головною загрозою для себе вважав білоруський націоналізм.

Після референдуму прапор Білоруської РСР знову повернули, але без молота, серпа та зірки. Також було змінено візерунок. Натомість опозиція продовжила використовувати біло-червоно-білий прапор як символ боротьби проти президента Лукашенка.

Історія зробила червоний та білий кольори символом визволення Білорусі. Його підіймали під час проголошення Білоруської Народної республіки у 1918 році та в час проголошення незалежності у 1991 році.

Натомість червоно-зелений прапор асоціюється з радянським минулим та 26-річним правлінням Олександра Лукашенка.