9 серпня у Білорусі завершилися президентські вибори. За даними офіційних державних екзит-полів, чинний президент Олександр Лукашенко набирає 79,7% голосів, а його основна суперниця Світлана Тихановська – 6,8%.

Незалежні екзит-поли, натомість, показують перемогу опозиційного кандидата.

Так, “Білоруський партизан” опублікував результати опитування 15 450 виборців на виході з дільниць в ході дострокового голосування. 64,9% з них заявили, що проголосували за Тихановську. За Лукашенка проголосували 16,1% опитаних.

Перші результати ЦВК віддають Лукашенку 81% голосів, Тихановській – 8%. Остаточні підсумки ЦВК планує оголосити 14 серпня.

Явка на виборах була надзвичайно високою – за даними ЦВК, на 20:00 вона склала 84,05%. На багатьох дільницях перед закриттям утворилися черги з охочих проголосувати.

Головний конкурент чинного президента – Світлана Тихановська. Ще кілька місяців тому вона виховувала двох дітей і не дуже переймалася політикою. Надією білоруської опозиції вона стала завдяки діям влади – її чоловіка не пустили на вибори та запроторили до в’язниці.

Фото: Ірина Ореховська / Belsat.eu

Тихановська напередодні виборів запевнила, що опозиція використовуватиме законні способи боротьби, і допустила проведення страйків.

Напередодні виборів вона дала велике інтерв’ю виданню “Медуза”, в якому розповіла про стратегію на виборах, що думає про Путіна та Лукашенка, про перші кроки на посаді президента й озвучила своє ставлення щодо ситуації в Криму та на Донбасі.

Після закриття дільниць на вулиці вийшли тисячі людей. Силовики перекрили центральні райони, аби не допустити об’єднання протестувальників. Проте між правоохоронцями та противниками Лукашенка розпочалися сутички.

Фото: Тетяна Зенькович / EPA / Scanpix / LETA

У Мінську для розгону демонстрантів силовики застосували водомети та світлошумові гранати – внаслідок цього кілька людей отримали поранення. Одну людину збив автозак, який в’їхав у натовп людей, які намагалися перекрити дорогу.

Фото: EPA

Протестувальники почали будувати барикади, які майже одразу почав штурмувати ОМОН.

Опозиційні Telegram-канали опублікували відео, на якому видно, як ОМОН втікає від 8 тисяч протестувальників у місті Барановичі. Також стало відомо, що у Кобрині та Бобруйську співробітники ОМОНу зняли шоломи, опустили щити і не стали розганяти людей. Натомість у Гомелі та Бресті силовики застосували сльозогінний газ.

За інформацією правозахисників, у день виборів було затримано не менше 120 осіб.

Під час нічних зіткнень постраждало багато людей. Поки офіційних даних немає, але фотографії свідчать, що поранення отримали десятки людей. Головним чином це поранення від гумових куль та відірвані пальці та частини кінцівок від гранат.

Фото: Тетяна Зенькович / EPA / Scanpix / LETA

На відео також можна побачити, що правоохоронці застосовують силу не тільки до протестувальників, але й до простих перехожих.

Лукашенко не робив жодних заяв під час протестів. МВС Білорусі виступило із першою заявою лише о 1:15, в якій повідомило, що контролює ситуацію. А о 2:30 прес-секретар МВС Білорусі розповів Tut.by, що інформація щодо постраждалих та затриманих буде до ранку, оскільки «заходи ще тривають».

Світлана Тихановська закликала силовиків і своїх прихильників зупинити насильство.

“Я знаю, сьогодні вранці білоруси прокинуться у новій країні. І я сподіваюся на те, що завтра будуть тільки хороші новини. Будь ласка, зупиніть насильство, перш за все офіцери. Я знаю, ви можете і повинні це зробити”, – сказала Тихановська.