Минуло три тижні після першого зараження небезпечним коронавірусів в Китаї. За останніми даними новим типом коронавируса 2019 nCoV в Китаї заразилися тисячі двісті вісімдесят сім чоловік, померло – 41. Влада Китаю підняла тривогу і заблокувала 11-мільйонний Ухань, де зафіксували перший випадок. Транспортне сполучення перекрили і з 7-мільйонним містом Хуанган.
Що відомо про спалах захворювання в Китаї
- 31 грудня з’явилися повідомлення, що в китайському місті Ухань зафіксували спалах пневмонії невідомого походження. Хворі працювали на місцевому ринку морепродуктів.
- 7 січня о КНР визначили, що збудником був новий коронавірус 2019 nCoV.
- ДО 20 січня медики підтвердили, що вірус передається від людини до людини.
- До 23 січня кількість хворих наблизилася до 600.
17 осіб померли. - Окремі випадки захворювання зафіксовані в Японії, США, Південній Кореї, Сінгапурі й Таїланді.
- Місто Ухань, де виявили перші випадки захворювання закрили на виїзд. У сусідньому з Ухань місті Хуанган обмежені в’їзд та виїзд, закриті розважальні та туристичні об’єкти.
- У Пекіні закритий палацовий комплекс «Заборонене місто» (Гугун).
- Поштова компанія China Post буде піддавати вторинній дезінфекції всі посилки, що проходять через відділення в місті Ухань.
- Влада КНР побоюється, що поширення вірусу прискориться через святкування Нового року (за місячним календарем він настав 25 січня): під час канікул жителі традиційно багато подорожують по всій країні та за кордон.
З чого все почалося?
В грудні 2019 року влада Китаю розповіла про невідомий вірус, що викликає пневмонію. Спалах стався в місті Ухань, і на початок січня хвороба вразила 44 людини. Пацієнтів ізолювали, деякі вже одужали. Дослідження тривають досі.
З коментарем виступила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Експерти припустили, що вірус викликали контакти з тваринами і рибою. Відомо, що серед заражених – працівники місцевого ринку.
Де саме знайшли вірус?
Масштаби лиха не обмежилися регіонами КНР: хворих виявили в інших країнах. Вірус поширився за кордон, в тому числі на Південну Корею, Японію, Сінгапур, Таїланд, В’єтнам, США, до Франції та Австралії.
Демографічних переваг коронавирус не надає. Хворіють люди різного віку та статі. Дехто з них відвідував ринок в Ухані, а згодом вирушив у подорож.
Що відомо про новий вірус?
Про сам вірусі відомо, що він відноситься до групи коронавірусів і провокує у інфікованих ним людей розвиток пневмонії.
Коронавіруси – сімейство вірусів, що включає 38 видів. Лише шість з них, а з новим вірусом – сім, розповсюджуються серед людей. Під мікроскопом можна побачити, що на поверхні цих вірусів розташовані булавоподібні шиповидні відростки, що нагадують корону – звідси і назва.
Новий коронавірус є різновидом вірусу SARS, що призвів до смерті близько 1000 осіб.
Коронавіруси відомі з 1960-х років: їхня назва походить від виступаючої, короноподібної білкової структури вірусної оболонки. Зазвичай подібні інфекції не представляють для людини серйозної загрози. Їх клінічні симптоми схожі з симптомами грипу, включаючи озноб, кашель та задишку. Також можуть виникати порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, як правило, діарея.
При цьому, однак, коронавіруси підступні та володіють вкрай високою здатністю пристосовуватися. На практиці це означає, що їм нескладно подолати міжвидові бар’єри і заразити представників будь-яких видів. А це може призвести до більш важкого перебігу захворювання – із задишкою та пневмонією, які можуть привести до смертельних випадків.
Звідки беруться коронавіруси?
Медики заявляють, що в світі постійно виявляються нові віруси. Вони «стрибають» від іншого виду, де вони залишилися непоміченими, на людей.
Наприклад, Sars перейшов на людей від цівети – ссавця з сімейства віверрових. Цівети чимось схожі з кішками.
А близькосхідний респіраторний синдром (Mers), який призвів до 858 смертей з 2494 хворих з моменту його появи у 2012 році, перейшов з одногорбового верблюда.
Наскільки небезпечні коронавіруси?
Коронавіруси можуть викликати симптоми помірної застуди, але привести до летального випадку.
«Коли ми бачимо новий коронавірус, ми хочемо знати, наскільки серйозними є симптоми. У цього вірусу важчі симптоми, ніж у застуди, і це викликає занепокоєння. Хоча вони не такі серйозні, як у Sars», – заявив професор Марк Вулхаус з Університету Единбурга.
Вчені встановили, що новий коронавірус є різновидом вірусу SARS, який теж з’явився в Китаї і в 2002-2003 роках викликав пандемію, яка призвела до смерті близько 1000 чоловік.
Що за вірус 2019-nCoV?
2019-nCoV – це вірус із сімейства коронавірусів, що знаходиться в близькій спорідненості з MERS-CoV і SARS. Цей новий штам коронавируса вчені ще не зустрічали у людини. Вірусу поки не дали офіційної назви, хоча відомо, що nCOV належить до роду бетакоронавірусов і однієї групи з SARS (важкого гострого респіраторного синдрому, відомого як атипова пневмонія).
Генетичний аналіз показав, що 2019-nCoV на 89% схожий з вірусом атипової пневмонії, який в свою чергу подібний до вірусу SARS у кажанів. Проте, це не означає, що джерелом nCOV є кажани.
Наприклад, MERS-CoV має 88% генетичну схожість з коронавірусами кажанів, але вірусом MERS-CoV люди заражаються від верблюдів. Дослідження передачі nCOV від тварин до людей триває.
Як вірус передається?
Найгостріше питання – яким чином вірус поширюється. Китайська влада підтвердили, що частина випадків викликана передачею від людини до людини, але чи відбувається це на регулярній основі, до цих пір неясно.
«Важливо зрозуміти, чи відповідає швидкість та ефективність поширення рівню епідемії», – говорить Ніл Фергюсон (Neil Ferguson), фахівець з математичної епідеміології з Імперського коледжу в Лондоні. Моніторинг частотності нових випадків і початку появи симптомів у кожному конкретному випадку підкаже вченим, як легко вірус передається від людини до людини, і чи є у спалаху потенціал для продовження.
Які симптоми у хворих?
Типові для багатьох респіраторних захворювань. Основні симптоми зараження коронавірусів – це лихоманка та ускладнення дихання. Так, повідомляється про кашель, лихоманку, горловий та м’язовий біль, проблеми з диханням та ураженні легенів.
У важких випадках вірусна інфекція може викликати пневмонію, важкий гострий респіраторний синдром, ниркову недостатність та навіть смерть.
Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Разом з тим вірус може мутувати, а значить, зміняться і шляхи зараження.
Інкубаційний період мутованого вірусу – від 2 до 12 діб.
Як виявили джерело вірусу
Вчені взяли зразки нового збудника хвороби у пацієнтів та порівняли їх з коронавірусами, виявленими у різних тварин-господарів. Найближчими за генетичним кодом до вірусу виявилися два види змій – південнокитайський крайт багатосмуговий та китайська кобра.
В Китаї змій та інших диких тварин вживають в їжу. У 2017 році дослідження інституту зоології китайської академії наук показало, що понад 60% населення південного заходу Китаю їли м’ясо дикої тварини, щонайменше раз за останні два роки.
Однак, суспільство китайських вчених версію передачі вірусу до людини від змії ставить під сумнів. Це пов’язано з тим, що колись майже всі подібні віруси передавалися людині від ссавців, зокрема, верблюдів, як у випадку з Близькосхідним респіраторним синдромом (MERS).
На думку фахівця з вірусології інституту зоології в Пекіні Чжен Айхуа, передача вірусу людині від відмінних від людини видів живих організмів можлива, як у випадку з вірусом Зика, переносником якого є комарі. У той самий час сама по собі схожість генетичного коду не є достатньою підставою для таких висновків, зазначив він.
Як лікуватися?
Специфічного лікування нового вірусу поки не існує, однак пацієнтам зараз можуть призначати вже давно розроблені та ефективні антивірусні препарати.
Втім новий коронавірус активно вивчають вчені. Є відомості, що вже виробляють коронавіруси одного циклу розмноження. Це означає, що він може потрапити в організм, один раз розмножитися, а потім інактивуватися. По суті, в майбутньому на основі цього можуть створити вакцину, яка дозволить організму виробляти імунну відповідь на інфікування.
Як захистити себе?
Всесвітня організація охорони здоров’я випустила рекомендації щодо зниження ризику зараження новим коронавірусів:
- часто мити руки з милом або засобом на основі спирту;
- при кашлі та чханні прикривати рот та ніс ліктем або тканиною (тканину після цього слід викинути);
- уникати тісного контакту з людьми, у яких є жар або кашель;
- не їсти сирі або напівсирі продукти тваринного походження.
Уникайте контакту з сільськогосподарськими та дикими тваринами. Ретельно готуйте м’ясо та яйця.
Якщо ви плануєте відвідати країну, де були зафіксовані спалахи цього вірусу – таку як Китай, Таїланд та Японія, будьте обережні та дбайте про своє здоров’я. Якщо у вас виникли симптоми, що нагадують вищезгадані, після відвідин цих країн, не панікуйте – негайно їдьте в лікарню та повідомте про свій стан.
Профілактика
Поки не існує вакцини, яка зможе перешкодити подальшому поширенню вірусу. Але ми все ж можемо вжити заходів, здатних нам в цьому допомогти.
Найважливіше, що ми можемо зробити для профілактики – мити руки з милом. Це просто і дешево, а передача вірусних патогенів часто відбувається через брудні руки. Тому надзвичайно важливо тримати руки в чистоті.
Як забирати посилки з Китаю
Вірус передається повітряно-крапельним шляхом – зараження відбувається через контакт з носієм. Відомі коронавіруси поза організмом носія живуть від кількох годин до кількох діб. А посилки з Китаю їдуть до 40 днів. Однак в будь-якому випадку отримані товари краще обробити, предмети одягу – випрати, а посуд – вимити.
Заходи в Україні
Через китайський коронавирус співробітники лабораторного центру МОЗ України та члени екіпажів будуть опитувати про самопочуття пасажирів літаків, що прибувають з Китаю. Але інші додаткові заходи поки вирішили не вводити.
МЗС України опублікував рекомендації, як не заразитися небезпечним коронавірусів в Китаї. Серед порад – не вживати в їжу недоварене або недосмажене м’ясо і рибу; не відвідувати пташині ринки, зоопарки, тваринницькі ферми; не контактувати з людьми з ознаками респіраторних захворювань; використовувати захисні маски, мити руки після повернення з вулиці. перед їжею, використовувати антисептики; негайно звернутися до лікарні при появі симптомів, схожих на грип та ГРВІ.
Про коронавіруси висловився і відомий педіатр – доктор Євген Комаровський. За його словами, діагностувати китайський коронавірус без спеціальних проб не вийде, оскільки він схожий на багато інших ГРЗ – захворювання з кашлем, ускладненим диханням, температурою, нежитем.
Тим часом, в Україні – грип
Без урахування китайського коронавируса епідеміологічна ситуація в країні загострюється. Станом на 22 січня 2020 року, з початку епідсезону від ускладнень після грипу померло 11 осіб, повідомляє ЦГЗ.
З 30 вересня 2019 року по 19 січня 2020 року на ГРВІ та грип перехворіло 6,2% населення України. Госпіталізовано за цей період було 67 113 осіб, з них 78,7% – діти у віці до 17 років.
У ЦГЗ нагадують, що грип є високозаразливий вірусним захворюванням, яке може привести до серйозних ускладнень і ризику для життя. Найбільш часте ускладнення – пневмонія, яка може лише за 4-5 днів призвести до летальних наслідків. Часто в результаті грипу розвивається і серцева недостатність. У групі ризику – діти, вагітні жінки, люди старше 65 років або з ослабленим імунітетом. Найбільш надійним способом уберегтися від грипу є вакцинація, яка хоч і не захищає на 100% від ймовірності “підхопити” вірус, але мінімізує його наслідки для організму.
Знизити ризик інфікування можна і переглянувши свої побутові звички: повноцінно харчуватися, не переохолоджуватися, провітрювати приміщення, часто і довго мити руки з милом, не торкатися очей, носа або рота брудними руками, уникати рукостискань, поцілунків та обіймів, а також уникати контакту з явно хворими людьми і обмежити відвідування людних місць.
Крім того, в ЦГЗ нагадують, що обов’язково звертатися до лікаря потрібно при перших симптомах захворювання: раптовий та швидкий початок хвороби, головний біль, ломота в м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури до 38 ° С і вище, кашель, в окремих випадках – блювота та понос. Якщо у хворої людини довго не падає температура, з’явилася надмірна сонливість чи збудженість, зблідло та посиніло обличчя, ускладнилося дихання, знизився артеріальний тиск, з’явилися болі в грудній клітці, багаторазова блювота або випорожнення, домішки крові у мокротинні, слід негайно викликати “швидку допомогу”.