У вівторок, 23 лютого, в Україну нарешті прибула перша партія вакцини проти COVID. 500 тисяч доз вакцини CoviShield (Oxford/AstraZeneca) привезли літаком в аеропорт “Бориспіль”. Напередодні вакцину було зареєстровано МОЗ для екстреного медичного застосування.
Explainer розповідає, що відомо про вакцину.
Що сталося?
Поки весь світ активно вакцинується, в Україну прибула лише перша партія вакцини і лише 500 тисяч доз, які дозволяють вакцинувати 250 тисяч осіб. Вакцину закуплено за кошти державного бюджету. За словами головного санлікаря Віктора Ляшка, вакцинацію розпочнуть у середу, 24 лютого.
Після того, як її розфасують для кожної з областей, вакцина відразу поїде в регіони, аби МОЗ почав робити щеплення згідно з першим етапом вакцинації.
22 лютого 2021 року вакцину від Oxford/AstraZeneca було зареєструвано для екстреного медичного застосування. Заявка про держреєстрацію в Україні була подана 15 лютого 2021 року у Державний експертний центр МОЗ. Цього ж дня ВООЗ схвалила вакцину для екстреного застосування й дала “зелене світло” на її використання в усьому світі в межах ініціативи COVAX.
Попередньо вакцина Oxford/AstraZeneca отримала дозвіл на екстрене застосування у Великій Британії, Європейському Союзі та Індії.
Що таке CoviShield і до чого тут Oxford/AstraZeneca?
Якщо коротко, то CoviShield – це індійський аналог вакцини проти коронавірусу AZD1222 (за ліцензією AstraZeneca).
У 2020 році компанія AstraZeneca уклала угоду з Індійським інститутом сироваток Serum Institute of India на виробництво своєї вакцини, яка в Індії отримала назву CoviShield. Інститут сироваток також зобов’язався надати 1 млрд доз вакцини країнам із низьким або середнім рівнем доходу, зокрема через механізм COVAX.
На початку січня вакцина CoviShield була схвалена до екстреного застосування в Індії, а 15 лютого вона була схвалена ВООЗ.
Наразі, крім України, перші дози вакцини отримали Бутан, Мальдіви, Бангладеш, Непал, М’янма та Сейшели. Також Індія планує постачати препарат до Шрі-Ланки, Маврикію та Афганістану після отримання дозволів цих країн.
Відповідно до угоди, яку уклало міжнародне агентство Crown Agency, Україна має отримати 12 мільйонів доз вакцини — по одному мільйону щомісяця, а з червня – по два. Але вакцину хочуть багато країн, а потужності не безмежні.
Як працює вакцина від AstraZeneca?
У вакцині від AstraZeneca використовується ДНК коронавірусу, що вводиться в клітини за допомогою іншого вірусу – аденовірусу.
Це так звана векторна вакцина на основі безпечної для людини модифікованої форми аденовірусу, в яку вмонтовано невеличкий ген – ділянку генома SARS-CoV-2. В результаті в складі оболонок нешкідливих вірусів (їх називають “вектором”) з’являються білки-антигени SARS-CoV-2.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять вакцин проти Covid-19: як вони працюють
Наразі AstraZeneca використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду у шимпанзе.
Потрапивши в організм разом із вакциною, генетично модифіковані допоміжні віруси активують імунну відповідь на білки SARS-CoV-2, тож коли імунна система по-справжньому матиме контакт з вірусом, вона знатиме, що робити.
На думку дослідників, перевага векторних вакцин полягає в тому, що вони працюють так само добре, як живі, – але при цьому не можуть мутувати. Окрім цього, даний тип вакцин є стійкішим до пошкоджень, ніж мРНК-вакцини від Pfizer та Moderna через те, що ДНК не така крихка, як РНК, а міцна білкова оболонка аденовірусу допомагає захистити генетичний матеріал всередині. Тому вакцину не треба сильно заморожувати – вона може зберігатися до шести місяців у звичайних холодильниках за температури від +2 до +8 °C.
Що відомо про ефективність CoviShield?
Ефективність вакцини залежить від того, з яким інтервалом її вводять.
Остані дані свідчать, що перша доза вакцини має ефективність 76% з 22 по 90 день після вакцинації. Ефективність другої дози становить 81,3%, коли інтервал між дозами – 12 тижнів, та 55,1%, коли інтервал менше 6 тижнів.
В Україні вакцину вводитимуть з інтервалом у 28 днів.
Зазначається, що рівень антитіл і рівень захисту від зараження в період до 90 днів не падає, тож вакцинування однією дозою може забезпечити кращий захист, ніж вакцинування двома, але з меншим інтервалом. Проте для набуття сталого імунітету потрібна друга доза.
Зазначимо, що дані базуються на “старому” штамі коронавірусу, і ефективність вакцини на “британському” чи “південноафриканському” штамах може суттєво відрізнятися від наведених вище цифр.
Які протипоказання та побічні ефекти?
За даними Інституту сироватки Індії, вакцина CoviShield може мати протипоказання у низці випадків: важка алергічна реакція; підвищена температура тіла; порушення згортання крові або вживання антикоагулянтів; ослаблений імунітет; вагітність; грудне вигодовування; використання іншої вакцини проти коронавірусу.
Найпоширенішими можливими побічними ефектами вакцини CoviShield можуть стати:
- Дуже часті (з’являлися в більш ніж 1-ї з 10 людей): біль, почервоніння, свербіж, набряк або синці у місці ін’єкції; погане самопочуття; відчуття втоми; озноб; головний біль; нудота; біль у суглобах або м’язах.
- Поширені (можуть виникати менш ніж в 1 людини з 10): затвердіння у місці ін’єкції; лихоманка; блювання; симптоми, схожі на грип – висока температура, біль у горлі, нежить, кашель та озноб.
- Нечасті побічні ефекти (можуть виникати менш ніж в 1 людини зі 100): відчуття запаморочення, зниження апетиту, біль у животі, збільшені лімфатичні вузли, надмірна пітливість, свербіж шкіри або висип.
Чи можна вакцинувати дітей?
Наразі жодною вакциною проти коронавірусу не можна вакцинувати дітей. Щоразу, коли розробляється вакцина, її спочатку перевіряють на дорослих, а як тільки ефективність доведено, випробування проводяться серед дітей.
CoviShield тільки починають тестувати на добровольцях 6-17 років.
12 лютого Оксфордський університет оголосив про початок першого дослідження, в якому візьмуть участь 300 добровольців: 240 з них отримають вакцину, а решта – контрольну вакцину проти менінгіту, яка, як було доведено, безпечна для дітей і має подібні побічні ефекти.
Як довго триває захист проти COVID-19?
Це поки невідомо. Зараз тривають спостереження за вакцинованими, і впродовж року можна буде отримати більш детальну інформацію.
Чи можна вакцинувати вагітних та жінок, які годують грудьми?
МОЗ рекомендує вагітним жінкам відтермінувати вакцинацію до завершення вагітності, навіть якщо вагітність настала після введення першої дози вакцини. Виняток – вагітні медпрацівниці, адже вважається, що користь від вакцини переважає над ризиком інфікуватися під час роботи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи безпечно вагітних жінок вакцинувати проти COVID-19?
Жінки, які вигодовують дітей грудним молоком, можуть вакцинуватися без застережень.
У міністерстві зазначають, що ці рекомендації тимчасові та можуть змінитися.
У будь-якому разі дані щодо використання вакцини CoviShield(AstraZeneca) під час вагітності дуже непевні, хоча попередні результати дослідження на тваринах не показали жодних шкідливих ефектів використання вакцини.
Також наразі немає досліджень щодо жінок, які годують грудьми.
Таким чином, рішення про вакцинацію вагітні жінки або жінки, що годують грудьми, мають приймати лише після консультації зі своїм лікарем.
Як відбуватиметься вакцинація?
У середу, 24 лютого, вакцину має отримати Київська, Чернігівська, Черкаська, Житомирська, Вінницька області та місто Київ. В інші регіони вакцину розвезуть протягом наступної доби.
Спочатку вакцинацію будуть проводити мобільні бригади, що пройшли спеціальну підготовку. Такі бригади працюватимуть по 2 місяці кожна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцинація проти Covid-19 в Україні – що варто знати?
Мобільна бригада має складатися з лікаря, двох медичних сестер, реєстратора та водія. Передбачалося, що буде створено 600 мобільних бригад.
Спочатку будуть вакцинувати медпрацівників, які під час своєї роботи ризикують інфікуватися коронавірусом. На кінець лютого заплановано вакцинацію військовослужбовців ЗСУ. Першими вакцину отримують військові та нацгвардійці на лінії фронту.
Хто зможе вакцинуватися цією вакциною за держкошт?
За словами головного санлікаря Віктора Ляшка, кожен українець зможе записатись на вакцинацію проти коронавірусу за державний кошт з 1 березня 2021 року.
Доступ до запису на щеплення буде відкрито для громадян з групи ризику, осіб віком 18-59 років поза групою ризику.
Громадяни з груп ризику зможуть одразу обрати місце та час щеплення, натомість інші громадяни потраплять у список очікування. Якщо у групах ризику буде багато відмов від щеплення, є ймовірність, що вам зателефонують і запропонують вакцинуватися.
Записатись на вакцинацію можна трьома способами:
- на сайті https://vaccination.covid19.gov.ua/;
- у свого сімейного лікаря;
- через гарячу лінію МОЗ, зателефонувавши 0800602019.