Країни уже кілька місяців як розгорнули масштабну кампанію з вакцинації проти COVID-19. Навіть одна з держав ЄС – Мальта – оголосила про досягнення колективного імунітету, бо щепила приблизно 70% населення.
Водночас більшість країн вакцинують проти COVID-19 лише дорослих.
Причин на це кілька. Та одні з найголовніших – це дефіцит препаратів, а також відсутність результатів досліджень безпечності деяких вакцин для дітей.
Explainer пояснює, чи варто вакцинувати дітей, з якого віку та якими препаратами.
Чи варто вакцинувати дитину?
У Школі медицини Джона Гопкінса запевняють, що так. Вчені називають низку причин на користь вакцинації дітей проти COVID-19.
Причина №1: хоча COVID-19 у дітей зазвичай протікає м’якше, ніж у дорослих, деякі діти можуть сильно захворіти і мати ускладнення або тривалі симптоми, що впливають на їхнє здоров’я і добробут.
Причина №2: діти також можуть померти через COVID-19, хоча це буває рідше, ніж у дорослих.
Зокрема, дослідження, проведене в 7 країнах і опубліковане в журналі Lancet, показало, що менше двох дітей з мільйона помирають від COVID-19 під час пандемії.
Причина №3: як і дорослі, так і діти можуть передавати коронавірус іншим людям, якщо вони інфіковані, навіть за відсутності симптомів.
Вакцина проти COVID-19 захищає від цієї потенційної шкоди дитину та інших людей, зокрема, членів сім’ї і друзів, які можуть бути сприйнятливими до коронавірусу.
Причина №4: розглянути питання про вакцину COVID-19 для вашої дитини – захистити здоров’я суспільства.
Причина №5: кожна дитина або дорослий, інфікований коронавірусом, дає вірусу шанс мутувати і створити штам, який може виявитися більш небезпечним або стійким до доступних вакцин і методів лікування.
А менша кількість випадків інфікування серед населення означає меншу ймовірність появи небезпечних варіантів коронавірусу.
Такі ж причини, чому варто вакцинувати дитину, називає інфекціоніст Євгеній Щербина.
“Вакцинація дітей проти COVID-19 однозначно має і буде мати сенс, тому що деяка частина дітей хворіє доволі тяжко. Також діти щонайменше можуть бути переносниками інфекції”, – розповідає лікар.
Вагомих аргументів проти – поки що немає. Найбільше питання – чи етично вакцинувати дітей, у яких низький ризик перебігу COVID-19, препаратами, які у всьому світі в дефіциті.
Наприклад, Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що багаті країни повинні відкласти свої плани щодо вакцинації дітей і передати препарати решті світу.
Професор Ендрю Поллард, який проводив клінічні дослідження вакцини Oxford-AstraZeneca, наполягає, що віддавати пріоритет дітям «морально неправильно».
Які вакцини дозволені/безпечні для дітей?
На сьогодні тільки одна вакцина сертифікована для дітей від 12 років – це препарат від Pfizer.
Він успішно пройшов випробування – виробник заявив про 100-відсоткову ефективність вакцини проти COVID-19 серед дітей 12-15 років.
Компанія Moderna також заявила, що її вакцина проти COVID-19 безпечна та на 100% ефективна у дітей віком від 12 до 17 років. Проте її поки що не схвалили для підлітків.
Ймовірно, дозвіл на використання цієї вакцини для людей 12-17 років можуть видати незабаром.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять вакцин проти Covid-19: як вони працюють
Поки незрозуміло, як побоювання щодо утворення дуже рідкісних тромбів, потенційно пов’язаних з вакцинами AstraZeneca і Johnson & Johnson, вплинуть на випробування.
Поки що Оксфордський університет у Великій Британії призупинив невелике дослідження вакцини AstraZeneca за участю дітей 6-17 років, яке почалося в лютому.
Водночас на початку квітня компанія Johnson & Johnson оголосила, що має намір додати підлітків до досліджень вакцини.
Виробник Sinovac заявляє, що його вакцина безпечна для дітей у віці від 3 років. Такі висновки компанія зробила на основі попередніх результатів досліджень за участю понад 550 учасників.
Sinovac стверджує, що у двох пацієнтів у відповідь на вакцину піднялася висока температура: в одного 3-річного, а в іншого – 6-річного. У решти піддослідних були легкі симптоми.
Як щодо дітей молодшого віку?
Діти від 2 до 11 років
Pfizer-BioNTech: можливий дозвіл на використання в екстрених випадках до початку осені.
Наразі компанія Pfizer набирає дітей у віці від 6 місяців до 11 років для дослідження вакцини для дітей.
Компанія очікує отримати дозвіл для своєї вакцини для дітей у віці від 2 до 11 років у вересні.
Точний час буде залежати від того, як швидко компанія зможе завершити дослідження в цій віковій групі.
Moderna: можливий дозвіл на використання в екстрених випадках до початку осені.
Moderna також набирає дітей у віці від 6 місяців до 11 років для випробування вакцини.
Компанія не вказала, коли будуть результати цього дослідження, але, ймовірно, це може статися до початку осені.
Щодо інших вакцин детальної інформації немає.
Діти від 6 місяців до 2 років
Pfizer: можливий дозвіл на використання в екстрених випадках до кінця 2021 року.
Компанія Pfizer ще проводить випробування вакцини для дітей у віці від 6 місяців до 2 років.
Компанія розраховує подати документи на дозвіл протягом останнього кварталу 2021 року.
Moderna: можливе схвалення до кінця 2021 року.
Moderna також набирає дітей молодшого віку для досліджень вакцини.
Компанія не вказала, коли у неї будуть результати, але, ймовірно, вони можуть подати дозвіл на використання вакцини до кінця року.
Де вакцинують дітей?
10 травня Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) розширило дозвіл на екстрене використання вакцини Pfizer проти COVID-19 для підлітків у віці від 12 років.
Також Європейська комісія дозволила застосовувати вакцину від Pfizer для вакцинації проти COVID-19 дітей віком від 12 до 15 років.
Серед інших країн, які дозволили вакцинацію підлітків препаратом Pfizer: Італія, Румунія, Угорщина, Дубаї, Сінгапур, Японія, Філіппіни, Чилі, Канада.
Країни, які планують дозволити щеплювати дітей віком 12-15 років: Німеччина, Польща, Литва, Естонія, Австрія, Норвегія тощо.
України у цьому списку поки що немає.
“В Україні є вакцина Pfizer, проте її дуже мало, і дітей, ймовірно будуть вакцинувати тільки тоді, коли вакцинують повністю доросле населення. Коли саме це станеться – невідомо”, – розповідає Щербина.
Чи будуть діти і дорослі по-різному реагувати на вакцини проти COVID-19?
Загалом так. Pfizer повідомляє, що побічні ефекти уколів у дітей і дорослих схожі.
Водночас дитяча імунна система переповнена клітинами, які ще не знають патогенів, тому вони переважно викликають сильну імунну відповідь на вакцини, розповідає Донна Фарбер, імунологиня з Колумбійського університету в Нью-Йорку, для журналу Nature.
Дослідники припускають, що у дітей через сильну імунну відповідь після вакцинації може розвинутися гірша лихоманка, ніж у дорослих, тому науковцям необхідно знайти баланс між створенням сильної імунної відповіді і мінімізацією побічних ефектів.
Можливі побічні ефекти у дітей після вакцинації
Центр з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) описує побічні ефекти, які з’являються після вакцинації препаратом Pfizer.
У CDC наголошують, що побічні ефекти є ознакою того, що організм дитини формує захист.
У місці уколу може з’явитися:
- біль,
- почервоніння,
- припухлість.
По тілу:
- втома,
- головний біль,
- біль у м’язах,
- гарячка,
- нудота.
Ці побічні ефекти зазвичай проходять протягом 48 годин.
Чи є діти, яким не можна колоти вакцину проти COVID-19 від Pfizer?
Як уже відомо, вакцина поки недоступна для дітей, менших 12 років.
Препарат також не можна вводити дітям, у яких в анамнезі є серйозна алергічна реакція на будь-який з її інгредієнтів.
Діюча речовина у вакцині Pfizer: мРНК – молекула, яка вчить клітини виробляти коронавірусні білки, які необхідні для формування імунітету.
До складу вакцини також входять:
- ліпідні частинки – вони формують захисний бар’єр для активного інгредієнта і забезпечують його доставку у клітини;
- фосфоліпід – підсилює дію активного компонента,
- дигідрати фосфатів натрію та калію – буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб рівень кислотності збігався з рівнем нашого тіла;
- хлориди натрію та калію – коригують сольовий баланс вакцини;
- сахароза запобігає замерзанню та стабілізує вакцину;
- вода для ін’єкцій.
Чи може вакцина проти COVID-19 заразити дитину COVID-19?
Ні. І дозволена для підлітків вакцина Pfizer проти COVID-19, й інші препарати, які вводять дорослим, не містять живого вірусу, що спричиняє COVID-19.