У п’ятницю, 29 січня, на засіданні Кабміну було затверджено Календарний план вакцинації населення у 2021 році. Ним передбачено додаткову закупівлю близько 15 млн доз вакцин проти Covid-19.
Згідно із планом, протягом лютого-квітня буде використано 367 тисяч безкоштовних вакцин для медиків стаціонарів і учасників ООС.
За словами прем’єра Дениса Шмигаля, наразі підготовлена уся логістична інфраструктура, а холодовий ланцюг здатний зберігати будь-які вже зареєстровані вакцини від -70°C до +8°C.
Explainer відповідає на найважливіші запитання щодо вакцинації українців проти Covid-19.
Що іще передбачає Календарний план вакцинації?
Вакцинацію буде проведено у п’ять етапів. Її кінцевою метою є охоплення щонайменше 50% населення до кінця 2022 року.
- Перший етап – вакцинація людей з критичним ризиком інфікування: медпрацівники та персонал, які надають допомогу хворим на COVID-19, люди в будинках для громадян похилого віку, військовослужбовці операції Об’єднаних сил (ООС), які перебувають на передовій. В рамках першого етапу планують вакцинувати 367 000 людей.
- Другий етап – вакцинуватимуть людей із надзвичайно високим ризиком інфікування – соцпрацівників, людей старше 80 років, решту медичних працівників. У рамках другого етапу планують вакцинувати 2 540 000 людей.
- Третій етап – вакцинація людей з високим ризиком інфікування й тих, хто виконує функції з підтримки та безпеки життєдіяльності держави – ДСНС, СБУ, поліція, вчителі, інші категорії. Заплановано охопити 7,2 млн людей.
- На четвертому етапі вакцинуватимуть людей з підвищеним рівнем інфікування – людей віком від 60 до 64 років, дорослих із супутніми захворюваннями, інші категорії населення.
- На п’ятому етапі вакцинуватимуть інших людей, які не належать до пріоритетних груп.
Коли в Україні розпочнуть щеплення проти COVID-19?
За словами головного санлікаря Віктора Ляшка, це може статися 15 лютого – тоді в Україну привезуть перші вакцини. Завадити цьому можуть лише форс-мажорні обставини.
У МОЗ підтвердили, що Україна отримає від ініціативи COVAX 117 тис. доз вакцини Pfizer вже у першій хвилі розподілу – у середині лютого. Ці дози вакцини призначені для вакцинації працівників лікарень, в яких надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щеплення проти COVID-19: коли українці отримають вакцину?
Також головний санлікар зазначив, що можлива ситуація, коли одночасно будуть доставлені вакцини Pfizer та китайська Sinovac. Тоді ті, кому не вистачить вакцини Pfizer, отримають китайську вакцину.
Наступне постачання вакцин від COVAX відбудеться з середини лютого і протягом першого півріччя 2021 року. Україна отримає від 2,2 млн до 3,7 млн доз вакцини компанії AstraZeneca.
Що таке COVAX?
COVAX — це світова ініціатива, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI) за участю таких партнерів, як CEPI — Коаліція інновацій із готовності до епідемії, та ВООЗ, із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19.
Це єдина глобальна ініціатива, яка співпрацює з урядами та виробниками, щоб забезпечити доступність вакцин проти COVID-19 у всьому світі як для країн з високим, так і з низьким рівнем доходу.
Наразі 190 країн включно з Україною є учасниками цієї ініціативи.
До COVAX приєднуються країни, які інвестують у розробку вакцини, а також є окремий механізм фінансування — Gavi COVAX Advance Market Armemberment (AMC), який підтримує доступ до вакцин для країн із середнім та низьким рівнем доходу, які не можуть дозволити собі повністю платити за вакцини проти COVID-19.
У рамках механізму COVAX заплановано розподілити 2 млрд доз вакцин поміж країн, які подали відповідну заявку.
Власне, до цього механізму й долучилася Україна. Перші безкоштовні щеплення отримають 20% населення. За попередніми домовленостями, в Україну може бути поставлено 16 млн доз вакцини від COVAX. Їх має вистачити для вакцинації 8 млн людей, адже для отримання імунітету до Covid-19 людині потрібно ввести дві дози вакцини.
Чи буде вакцинація проти COVID-19 в Україні безкоштовною?
В Україні вакцинувати проти COVID-19 будуть безкоштовно і за гроші.
Очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що під час закупівлі вакцини держава відразу забезпечить безкоштовну вакцинацію людей з груп ризику.
В Україні наразі є дев’ять пріоритетних груп, які першими мають отримати вакцину. Це (за професійною ознакою) — медичні працівники, педагоги, ті, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави, і група ризику — люди похилого віку і ті, хто має захворювання.
Тобто, якщо ви не маєте ризиків, не медик і не працюєте, наприклад, у поліції, ДСНС або комунальних службах, очікувати вакцину від держави до кінця року не варто.
Прем’єрміністр Денис Шмигаль заявив, що паралельно з державною вакцинацією можна буде вакцинуватися на комерційній основі:
«Як тільки вакцини за прискореною процедурою будуть зареєстровані в Україні, комерційні підприємства негайно отримають можливість завозити ці вакцини в Україну. Далі – це вже питання до таких компаній, вони також ведуть свої переговори та укладають договори. Я переконаний, що це будуть паралельні процеси з державною вакцинацією».
При цьому міністр охорони здоров’я Максим Степанов прогнозує, що на комерційному ринку вакцина проти COVID-19 з’явиться вже до літа.
Як можна записатися на щеплення?
Записатися на щеплення можна буде через свого сімейного лікаря або отримати запрошення в телефонному режимі від Центру первинної медико-санітарної допомоги.
За словами головного санлікаря Ляшка, зараз розробляється спеціальний сайт, на якому можна буде в онлайн-режимі записатися на щеплення.
При цьому українці, які не підписали декларації із сімейним лікарем, також зможуть записатися на щеплення – після запису їх направлять за місцем проживання до визначеного пункту щеплення.
Наскільки безпечні вакцини?
За словами лікарки-інфекціоністки, експертки ЮНІСЕФ в Україні Катерини Булавінової, вакцини, які зараз мільйонами використовують у світі, абсолютно безпечні, а алергічні реакції на них можуть виникати, як і у випадку з будь-якими іншими ліками або продуктами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять вакцин проти Covid-19: як вони працюють
Згідно із результатами дослідження, приблизно 2% учасників досліджень вакцини від Pfizer/BioNTech та Moderna мали високу температуру – до 39-40°C.
Волонтери, які отримали Moderna, також мали такі реакції:
- 9,7% відчували втому;
- 8,9% – біль у м’язах;
- 5,2% – біль у суглобах.
Щеплені Pfizer/BioNTech мали нижчі показники побічних реакцій:
- 3,8% відчували втому;
- 2% скаржились на головний біль.
Також серед побічних ефектів зазначали:
- нудоту;
- збільшення лімфовузлів;
- озноб.
Щодо вакцини AstraZeneca, то результати чотирьох клінічних випробувань у Великій Британії, Бразилії та Південній Африці показали, що вакцина є безпечною та ефективною у профілактиці коронавірусу в людей віком від 18 років.
Найпоширеніші побічні ефекти, як правило, були легкими або помірними та покращувались протягом кількох днів після вакцинації.
Найпоширенішими побічними ефектами є біль у місці ін’єкції, головний біль, втома, біль у м’язах, загальне нездужання, озноб, гарячка, біль у суглобах та нудота.
Чи потрібно вакцинуватися, якщо ви вже перехворіли на COVID-19?
Так. У Центрах з контролю та профілактики захворювань США наголошують, що через можливість повторного інфікування необхідно вакцинуватися, навіть якщо ви вже хворіли на COVID-19.
Експерти ще точно не знають, як довго діє імунітет після захворювання на COVID-19. Наприклад, результати дослідження вчених Мельбурнського університету продемонстрували, що імунітет до коронавірусу може зберігатися до 242 днів після зараження.
Проте трапляється, що люди повторно заражаються коронавірусом: за даними Центру громадського здоров’я, станом на середину грудня 2020 року в Україні таких – 2161 людина. З них тільки 12% — медичні працівники.
Чи можна вакцинуватися під час вагітності і грудного вигодовування?
Краще порадитися з лікарем. Спочатку ВООЗ не рекомендувала вагітним щеплюватися вакцинами Moderna та Pfizer через брак даних. Про інші вакцини організація нічого не повідомляла.
Проте пізніше ВООЗ оновила рекомендації і тепер вакцинуватися можуть вагітні жінки з високим ризиком зараження COVID-19, а також ті, хто має супутні захворювання. Але тільки після консультації з лікарем.
У ВООЗ наголошують, що немає підстав вважати, що під час вагітності можуть бути проблеми через використання генетичної вакцини (Moderna та Pfizer).
Чи треба вакцинуватися, якщо з’являються нові штами?
Як зауважує керівник Центрів контролю та профілактики захворювань США Рошель Валенскі, вакцини, які зараз використовуються, все ще ефективні проти нових штамів коронавірусу, проте більш заразні штами можуть зменшити їхню ефективність.
Останні дані клінічних досліджень двох нових вакцин – Novavax та Johnson & Johnson – продемонстрували, що вони менш ефективні проти південноафриканського штаму.
Проте чи можуть нові штами знизити ефективність вакцин – й досі невідомо. Фолкер Тіль, вірусолог з Бернського університету, стверджує, що попри те, що вакцини націлені лише на спайковий ген, вони все одно повинні викликати широку імунну відповідь, достатню для захисту від нових штамів.
Кому протипоказана вакцинація?
За словами лікарки-інфекціоністки, експертки ЮНІСЕФ в Україні Катерини Булавінової, вакцина абсолютно протипоказана, якщо на першу дозу буде серйозна алергічна реакція, наприклад, анафілактичний шок.
При цьому Булавінова наголосила, що інактивованою вакциною можна щеплюватися всім.
Експертка також додала, що вакцини потребують люди з онкозахворюваннями, адже ці люди перебувають у групі ризику.
“Інша справа, що якщо вони отримують високі дози опромінення при проходженні хіміотерапії, і знаходяться прямо в курсі хіміотерапії, вони можуть не відповісти на вакцину і, на жаль, не виробити імунітет. Але вакцина для них точно безпечна і дуже потрібна, коли вони будуть між хіміотерапіями”, – зазначила Булавінова.