Трамп і Путін знову поговорили. Причина? Офіційно – обговорення можливого 30-денного припинення вогню в Україні. Неофіційно – ще одна серія улюбленого політичного серіалу «Перемовини, які ні до чого не ведуть». Розмова Трампа з Путіним тривала 2,5 години, що робить її найдовшою в історії телефонних переговорів президентів Росії та США. Що саме вони могли обговорювати так довго – загадка. Можливо, сперечалися, хто з них більший майстер «вдалих угод».
Білий дім, за класикою жанру, намагається продати це як прорив: мовляв, ось-ось буде тимчасове перемир’я. Кремль, у свою чергу, виставляє список умов, серед яких – припинення постачання американської зброї Україні.
Україна заявила, що може підтримати ініціативу, але лише якщо Росія також зупинить бойові дії. Тим часом Захід уважно спостерігає за цим дипломатичним перформансом, адже його результат може вплинути не лише на ситуацію на фронті, а й на політику США щодо війни.
Трамп знову телефонує Путіну
Бесіда стартувала о 16:00 за київським часом і затягнулася. Очевидно, 150 хвилин знадобилося для того, щоб з’ясувати, чи може Росія зупинити обстріли хоча б на місяць, і що вона хоче натомість.
Трамп ще напередодні анонсував, що планує говорити про «землю», «електростанції» і «розподіл активів». Тож, схоже, перемир’я — це лише частина переговорів, а десь у цих «активах» може бути й Запорізька АЕС. Що саме мав на увазі експрезидент США — загадка.
Ідея тимчасового припинення вогню обговорювалася ще у лютому під час зустрічі американських і російських представників у Саудівській Аравії, а у березні її винесли на консультації з Києвом. Україна готова підтримати ініціативу, але лише якщо Кремль справді припинить атаки.
Трамп запевнив, що «багато елементів» потенційної мирної угоди вже узгоджено (звичайно, без деталей), але залишаються «певні питання». За даними Bloomberg, одне з таких питань звучить так: Росія хоче, щоб США припинили постачати зброю Україні. Логічно, що Київ тут має своє бачення.
Українська влада з обережністю ставиться до ініціативи Вашингтона, нагадуючи, що жодні угоди не можуть порушувати «червоні лінії», тобто територіальну цілісність країни. Тим часом Білий дім натякає: якщо дипломатія не спрацює, можна повернутися до традиційного методу — санкцій.
2,5 години розмов — і що далі?
Про що зрештою вдалось домовитись? Спойлер: не про мир, не про кардинальні зміни, і точно не про те, що зупинить війну завтра. Але деякі деталі все ж заслуговують на увагу.
Путін, за даними Білого дому, погодився з ідеєю Трампа на 30 днів припинити удари по енергетичній інфраструктурі України. Більше того, він навіть пообіцяв (!) віддати відповідний наказ своїм військовим. Чи дійде цей наказ далі за сторінки кремлівських прес-релізів — інше питання.
Ще одна домовленість, яка виглядає як невеликий, але помітний результат — обмін полоненими за формулою 175 на 175. Кремль особливо підкреслив, що серед них буде 23 тяжко поранених українських військових.
Але це ще не все. Судячи з офіційних коментарів, розмова вийшла дійсно широкою:
- Рух до миру розпочнеться з «енергетичного» перемир’я та технічних переговорів щодо припинення бойових дій у Чорному морі. Де саме відбудуться ці переговори? Звичайно ж, на Близькому Сході — бо ж чому ні.
- Трамп і Путін дійшли висновку, що гроші та людські життя, які витрачаються на війну, краще було б спрямувати на благо своїх народів. Очевидно, що Путін досі не в курсі, хто саме почав цю війну, але його турбота про український народ звучить особливо зворушливо.
- Обидва лідери погодилися, що покращення двосторонніх відносин США та Росії має «величезні перспективи». Йдеться не тільки про майбутню «геополітичну стабільність» (знову ж, після того, як буде досягнуто миру, тобто не зараз), а й про «великі економічні угоди». Які саме? Не уточнюється, але ми точно можемо собі уявити.
Тим часом Москва, як завжди, висунула свої умови для «мирного» врегулювання:
- Повне припинення іноземної військової допомоги Україні та припинення надання розвідданих Києву. Це навіть не новина, а звичайне кремлівське «давайте Україна складе зброю, а ми подумаємо».
- Зупинення «примусової мобілізації» в Україні та переозброєння ЗСУ. Чи означає це, що Росія готова зробити те саме? Ну звісно, що ні.
Головна домовленість: спорт понад усе
Але найбільший дипломатичний прорив цієї історичної телефонної розмови зовсім не енергетичне перемир’я (як ви могли б подумати), а… хокей.
Трамп, як повідомляє Кремль, підтримав ідею Путіна провести серію хокейних матчів між гравцями НХЛ та КХЛ у США та Росії. Так, саме зараз, коли російський спорт перебуває під санкціями через агресію проти України, а міжнародні змагання для росіян закриті, на сцену виходить Трамп і каже: «А давайте зіграємо у хокей!»
Це ж дійсно те, чого всім бракувало. Війна, санкції, міжнародна ізоляція? Ні, давайте краще влаштуємо товариський матч, бо що може бути краще для розрядки міжнародної напруги, ніж шайба, ключка і трохи російського «спорт внє палітікі»?
Отже, головний підсумок розмови: Путін знову намагається легалізувати своїх спортсменів на міжнародній арені, а Трамп (абсолютно випадково, звісно) допомагає йому в цьому. Мирні переговори можуть затягнутися, але повернення росіян у великий спорт — це ж зовсім інша справа.
А якщо серйозно, то загалом, телефонна розмова залишає більше питань, ніж відповідей. 2,5 години, кілька обіцянок і дипломатичні реверанси — але чи стане це хоч якимось реальним кроком до миру? На жаль, дуже сумнівно.