У лютому 2014 року російські війська без розпізнавальних знаків перетнули кордон з Україною та незаконно анексували Крим, що викликало широке засудження міжнародної спільноти. Відтоді війна ведеться між спонсорованими Росією сепаратистами, які воюють за підтримки своїх прихильників у Москві, та українськими Збройними силами, підкріпленими зброєю та фінансуванням західних союзників Києва.

Володимир Путін наполягає на тому, що Росія не активна в регіоні. Але саме публічне скупчення військ в окупованому Криму та на кордоні з Україною на початку цього року викликало побоювання, що Москва готується до другої хвилі наступу.

Росія попереджає про застосування військової сили, якщо Захід не виконає її вимоги, і каже, що її терпець скоро увірветься. США попереджають про безпрецедентні санкції.

Explainer пояснює, наскільки серйозним є ризик масштабного наступу РФ.

Чи існує реальна загроза вторгнення?

Конфлікт між бойовиками та українськими військовими триває й донині, хоча діє нестійке припинення вогню. Але найбільше занепокоєння викликають російські війська, які розташовані біля українського кордону.

Наприкінці 2021 року Росія почала збирати війська, включно з елітними силами, біля кордону з Україною.

«Розгортання було прихованим, часто відбувалося вночі», – повідомляє Bloomberg.

Західні спецслужби стверджують, що їх налічується до 100 тисяч.

У листопаді офіційні особи Вашингтона «приватно поінформували своїх колег з ЄС про можливу військову операцію, оскільки десятки тисяч російських військ скупчуються біля кордону», пише The Telegraph.

Високопоставлені джерела у Вайтхолі повідомили газеті, що уряд Великої Британії стурбований цими повідомленнями, описуючи зростаючу «зворушливість» і «тривогу» серед чиновників.

Міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау попередив, що ризик війни зараз більший, ніж будь-коли за останні 30 років. Загроза виглядає реальною, але не неминучою.

Інфографіка: Слово і діло

У п’ятницю адміністрація Байдена посилила тривогу, попередивши, що Росія «готується до вторгнення в Україну… якщо дипломатія не досягне своїх цілей».

14 січня Білий дім підтвердив інформацію, яка з’явилася у ЗМІ щодо підготовки РФ провокації для проведення нового військового вторгнення в Україну.

«Ми маємо інформацію, що Росія вже розмістила групи оперативників для проведення операцій під хибним прапором на сході України. Ці оперативники навчені веденню бойових дій в умовах міста та роботі з вибуховими речовинами для організації актів саботажу в російських військових частинах», – заявила речниця Білого дому Джен Псакі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо завтра війна. Що покласти в тривожну валізу – список речей

Росія заперечує, що готується атакувати Україну, але пригрозила, що може застосувати невизначені «військово-технічні заходи», якщо її вимоги не буде виконано.

У Пентагоні розглядаються «п’ять або шість різних варіантів» щодо масштабів російського вторгнення, повідомив один високопоставлений чиновник.

За словами московського кореспондента ВВС Стіва Розенберга, концентрація військ може бути прикладом «примусової дипломатії» Путіна, спрямованої на «добування поступок і гарантій безпеки від Вашингтона без необхідності війни».

Але «анексія Криму виявилася популярною серед російської громадськості», додав він, припускаючи, що це може бути трюком, щоб підвищити рейтинги схвалення президента вдома.

Проте розгортання військової сили проти України для зміцнення його стабільності може бути ризикованим кроком, який може позначити початок його «падіння», попередив науковець та експерт з України Тарас Кузьо.

Пишучи для Atlantic Council, він сказав, що Путін «зумів привернути увагу світу, сконцентрувавши величезні сили вторгнення вздовж кордону своєї країни з Україною та висунувши ряд ультиматумів західним лідерам».

Але чи він «справді готовий розв’язати велику війну в центрі Європи», залишається відкритим питанням, враховуючи відсутність ясності щодо того, як російська громадськість «відповість на серйозну ескалацію восьмирічної неоголошеної війни в країні».

Що хоче Росія?

Занепокоєння викликає те, що після скупчення десятків тисяч військ біля України за останній рік, Росія в грудні висунула надзвичайні вимоги, наполягаючи на гарантіях безпеки, що НАТО ніколи не дозволить Україні стати членом і що Альянс виведе війська зі східноєвропейських країн.

Росія вимагає швидкої, поточної реакції на свої вимоги.

 «Для нас абсолютно обов’язковим є забезпечення того, щоб Україна ніколи не стала членом НАТО», – сказав заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков після переговорів у Женеві.

Москва звинувачує країни НАТО в «накачуванні» України зброєю, а США — у розпалюванні напруженості. Президент Путін поскаржився, що Росії “нема куди далі відступати – вони думають, що ми будемо сидіти склавши руки?”

Але Росія також хоче, щоб НАТО припинило військову діяльність у Східній Європі, що означало б виведення своїх бойових підрозділів з Польщі та балтійських республік Естонії, Латвії та Литви, а також нерозгортання ракет у таких країнах, як Польща та Румунія.

Іншими словами, Росія хоче, щоб НАТО повернулося до своїх кордонів до 1997 року.

Інфографіка: BBC

Росія також запропонувала укласти договір із США, який забороняє розміщення ядерної зброї за межами їхніх національних територій.

Які результати переговорів США і Росії?

Офіційні особи США та Росії провели у Швейцарії переговори, намагаючись уникнути ескалації напруженості на східному фланзі Європи.

Речник Держдепартаменту США заявив, що адміністрація Байдена віддана політиці «нічого про вас без вас», коли йдеться про європейську безпеку.

Проте держсекретар США Ентоні Блінкен применшував можливість прориву, сказавши CNN у неділю, що «важко побачити реальний прогрес, а не розмови в атмосфері ескалації з пістолетом біля голови України».

«Якщо ми дійсно збираємося досягти прогресу, нам доведеться побачити деескалацію, Росія має перестати бути загрозою, яку вона зараз становить для України», – сказав він.

За словами редактора Sky News з міжнародних відносин Домініка Вагхорна, переговори «можуть закінчитися вторгненням і війною – або компромісом і послабленням напруженості».

Під час трьох переговорів минулого тижня Росія не відступила від своїх основних вимог. Її переговорники знову і знову повторювали, що Росія погоджується не менше, ніж на гарантії безпеки НАТО. Виражаючи інтерес до пропозицій США обговорити контроль над озброєннями, російські чиновники заявили, що неможливо досягти прогресу в цих сферах без гарантій.

Заступник держсекретаря США Венді Шерман і заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков беруть участь у переговорах в Представництві США в Женеві, Швейцарія, 10 січня 2022 року. Фото: REUTERS

США і НАТО на переговорах були однаково безкомпромісними, відкидаючи ці гарантії, заявляючи, що вони не можуть поступитися основними принципами.

Якщо Захід не задовольнить свої вимоги безпеки, Москва може вжити таких заходів, як розміщення ядерних ракет поблизу берегової лінії США, натякали російські чиновники.

Схоже, переговори зайшли в глухий кут. Головний переговорник Росії, заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков, у четвер заявив, що зусилля зайшли в “глухий кут”.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що зараз очікує письмової відповіді від США на російські договори, після чого Путін вирішить, що робити далі.

Сполучені Штати, а також деякі аналітики стурбовані тим, що Росія брала участь у переговорах, очікуючи, що перемовини зазнають невдачі, що дозволить їй потім стверджувати, що у неї не було вибору, щоб застосувати силу після провалу дипломатії.

Незалежні аналітики стверджують, що Росія продовжує нарощувати свої сили поблизу України. Цього тижня дослідники з відкритих джерел заявили, що є докази того, що війська та обладнання з підрозділів, що базуються на Далекому Сході Росії, зараз рухаються на захід.

Conflict Intelligence Team, група, яка відстежує переміщення російських військових, заявила, що виявила все більше відео, опублікованих у соціальних мережах, на яких видно, як довгі потяги з танками та іншими військовими транспортними засобами їдуть через східні міста.

Сполучені Штати заявили, що побоюються, що Росія готує привід для вторгнення в Україну, якщо дипломатія не досягне своїх цілей, після того, як масова кібератака зачепила українські урядові веб-сайти з попередженням «боятися та очікувати найгіршого».

Кібератака, яка, за словами СБУ, демонструвала ознаки причетності Росії, сталася через кілька годин після завершення переговорів з безпеки в четвер без прориву між Москвою та західними союзниками.

Президент Володимир Зеленський запропонував провести тристоронню зустріч з лідерами Росії та США. Очільник Адміністрації Зеленського Андрій Єрмак заявив, що «життя і смерть» його країни висять на волосині.

Після переговорів цього тижня виявляється, що дипломатія, схоже, не задовольнила цілі Кремля.

Як далеко зайдуть Захід та США заради України?

Адміністрація Байдена попередила про фінансові та технологічні санкції, якщо Кремль виконає свої погрози, особливо щодо України.

Американські чиновники кажуть, що незважаючи на всі розмови про переміщення ядерної зброї або використання асиметричних атак, США поки що не бачили доказів.

«Сполучені Штати та наші союзники готові до будь-яких непередбачених ситуацій», – сказав Джейк Салліван, радник Байдена з національної безпеки. «Ми готові сумлінно рухатися вперед дипломатичним шляхом, і ми готові реагувати на нові дії. І крім цього, все, що ми можемо зробити, це підготуватися. І ми готові».

Найбільшими інструментами в арсеналі Заходу є санкції та підтримка українських військових.

Остаточним економічним ударом було б відключення російської банківської системи від міжнародної платіжної системи Swift. Це завжди вважалося крайнім заходом.

Іншою ключовою загрозою є недопущення відкриття російського газопроводу «Північний потік-2» у Німеччині, про що зараз вирішує енергетичний регулятор Німеччини. Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок дала зрозуміти, що якщо буде подальша ескалація з боку Росії, “цей газопровід не може бути введений в експлуатацію”.

Інфографіка: “Радіо Свобода

Також можуть бути заходи, спрямовані на обмеження щодо конвертації банками рублів в іноземну валюту.

У жовтні, на тлі всесвітнього дефіциту газу, стало відомо, що Велика Британія вперше розпочала переговори про озброєння з Україною. Деякі експерти припускають, що цей крок став результатом побоювань у Вестмінстері щодо другого нападу Росії на українську територію.

Американські чиновники вважають, що якщо конфлікт загостриться ще більше, то Путін може вдатися до кібератак — які легко заперечити.

Аналітики зазначають, що Путіну не потрібно багато робити, щоб вставити комп’ютерний код або шкідливе програмне забезпечення в американську інфраструктуру; Міністерство внутрішньої безпеки США вже давно попереджає, що росіяни розмістили шкідливе програмне забезпечення в багатьох американських електромережах.

Побоювання полягає в тому, що якщо проти Москви буде запроваджено санкції, реакцією Путіна може стати атака російських програм-вимагачів, які торік торкнулися Colonial Pipeline, великого виробника яловичини, та міст по всій країні.

ФСБ, потужна російська служба безпеки, у п’ятницю оголосила про арешт хакерів, пов’язаних з групою програм-вимагачів REvil — бандою, причетною до одних з найбільш шкідливих атак на американські цілі, включно з Colonial Pipeline. Білий дім вітав цей крок, але водночас це був сигнал того, що Москва може вмикати або вимикати своїх кібервоїнів за бажанням.

Звісно, ніхто не знає наступного кроку Путіна — навіть його дипломати — і йому це подобається.

«Відповідь може бути якою завгодно», – сказав Путін, коли минулого місяця його запитали про «військово-технічну» відповідь, про яку він попереджав.

Тиждень гучних дипломатичних переговорів між Заходом і Росією не розвіяв побоювання, що Росія може готуватися до нападу на Україну.

Більшість аналітиків стверджують, що вони все ще не вірять, що Путін прийняв остаточне рішення щодо початку атаки. Але те, що буде далі, схоже, в руках російського президента.

“Наразі наступний крок залежить від Путіна”, – написав у п’ятницю Лоуренс Фрідман, професор кафедри військових досліджень Кінгс-коледжу.

Експерти, які місяцями намагаються зрозуміти, чи є нарощування російських військ біля кордонів України трюком переговорів чи підготовкою до реального нападу, кажуть, що запитання, схоже, таке: застосує Путін силу чи ні?