Новини про ймовірний повномасштабний наступ РФ щодня додають приводів для хвилювань. І тут головне – не панікувати! Не варто забувати, що паніка – теж ваш ворог. У разі найгіршого сценарію вашим супутником має бути холодний розум та чеклист. Такий список вам знадобиться, аби конкретизувати свої дії, а не хаотичнно бігати по оселі з криками: «Що робити?». Такий список варто зробити вже зараз і тримати його під рукою.

Explainer систематизував і розписав для вас орієнтовні покрокові пункти.

Підготовка документів

Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів − паспорта, водійського посвідчення, документів на нерухомість, автомобіль − та покладіть їх у вакуумні пакети або файли. Також не зайвим буде відсканувати ці документи та завантажити їх собі в хмари. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. Також візьміть кілька фотографій рідних і близьких.

Якщо ви ніяк не закриєте ФОП чи банківську картку, то час це зробити, адже коли держустанови припиняють працювати, на нових місцях лише через деякий час з’являються “методички”, що робити з жителями з інших областей.

Валіза на випадок екстреної евакуації

Якщо доведеться покидати зону бойових дій, то краще взяти з собою тривожну валізу − наплічник, загальна вага якого не повинна перевищувати 50 кілограмів.

Ось розлогий перелік того, що вам може знадобитися в дорозі: карта місцевості та компас, GPS-новігатор, кнопковий телефон, оскільки він тримає заряд батареї довше, ніж смартфон, блокнот з номерами телефонів. Також не буде зайвим і радіоприймач.

Візьміть кілька ліхтариків, ніж, сокиру, відкривачку, столові прибори для походу, які не займатимуть багато місця, заряджений павербанк, трійник, аби можна було підзарядити павербанк, телефон та ліхтарик у населеному пункті, де є електрика. Обов’язково візьміть із собою запасні елементи живлення. 

В екстремальних умовах вам також знадобляться намет, спальник і каремат. Не зайвою буде клейонка, великий рулон прозорого скотчу, голка та нитки. Ще одна необхідна річ − димова шашка. Якщо трапиться так, що ви відстали від своїх рідних чи потрапили у біду, ви можете нею скористатися і подати сигнал тим, з ким евакуйовуєтеся.

Також при вас мають бути сірники, туристичний пальник, аби розігріти їжу чи воду, металевий посуд для розігріву їжі, пакети для сміття. Не забудьте про запасний комплект одягу, спідню білизну, зручне й надійне взуття, засоби гігієни.

Що має бути у тривожній валізі
Як має виглядати тривожна валіза для медійників. Втім, поради щодо її складання будуть корисні усім. Інфографіка: Інститут масової інформації

Група крові – як окремий важливий пункт чеклиста

Якщо ви ще не знаєте, то варто дізнатися свою групу крові та резус-фактор. Для цього варто здати аналіз в лабораторії. Обов’язково повідомте свою групу крові рідним. Можна зробити спеціальні нашивки на рюкзаку чи верхньому одязі, який ви вже склали в екстрену валізку, покладіть аркуш з такою інформацією у ваші документи, аптечку, гаманець.

Навички надання першої медичної допомоги

Навички першої медичної допомоги знадобляться не лише під час бойових дій, але й у побутових ситуаціях, коли, наприклад, ви побачите, що людині стало зле на вулиці, у транспорті. Якщо ви володієте ними – це великий плюс, якщо ні, то можна пройти курс на спеціалізованих платформах в інтернеті або піти на спеціальні курси. Тоді ви точно будете впевнені, що не розгубитеся, не запанікуєте, а зможете допомогти собі чи людині поруч.

Вміст аптечки

Обов’язково покладіть до аптечки активоване вугілля, жарознижувальні препарати, знеболювальні, засоби проти алергії та діареї, препарат проти шлункової інфекції, краплі для очей. Якщо ви носите контактнів лінзи, то придбайте їх із запасом.

Якщо ви маєте хронічні хвороби, також потурбуйтесь про те, аби у вас був запас. Також зберігайте рецепти на ліки та контактні дані ваших лікарів у аптечці.

Окрім лікарських засобів, аптечка має містити:

  • сухий і медичний спирт;
  • дві пари гумових рукавичок;
  • клапан з плівкою для штучного дихання;
  • засоби для зупинки кровотечі – турнікет, кровоспинна пов’язка з кровоспинним агентом;
  • марлеві серветки різних розмірів і нестерильні марлеві пов’язки;
  • еластичні бинти з можливістю фіксації;
  • вкраплення різних розмірів;
  • атравматичні ножиці для розрізання одягу на постраждалому;
  • великий шматок тканини, за допомогою якого можна зафіксувати кінцівку потерпілого;
  • антисептичні засоби – дезінфекційний засіб для рук, спиртові серветки;
  • шприци.

Як підготувати дітей та родину до надзвичайних ситуацій

Зберіться родиною та узгодьте кроки у разі найгіршої ситуації. Визначтесь, хто забиратиме дітей зі школи, садочка, на чому будете пересуватися у разі, якщо вирішите покинути свій населений пункт, до кого поїдете, продумайте маршрут. Узгодьте, де саме будете зустрічатися, якщо зникне зв’язок.

Дуже важливий момент – розповідати дітям про все, що відбуватиметься, які можуть бути варіанти розвитку подій, а також про плани, які маєте в разі небезпеки.

Як наголошують психологи, з дітьми важливо говорити про надзвичайні ситуації зокрема для того, щоб інформація, яку вони можуть отримати під час самої ситуації, не шокувала й не травмувала.

Дуже важливо закцентувати увагу на тому, що ми говоримо про безпеку не тому, що має статися щось небезпечне, а щоби натренувати “м’яз безпеки”. Це треба, щоби відчувати свою силу в будь-якій складній ситуації й почуватися у безпеці.

Дорослі не повинні давати волю емоціям – вони мають говорити спокійно та повільно, спостерігаючи, як змінюються поза та реакції дітей. Дітей молодшого віку краще обіймати чи тримати за руку. Також треба дати можливість дітям якось відреагувати на ваші слова.

Як правильно підготувати дитину до надзвичайних ситуацій – допоможе методичка психологині Світлани Ройз “Супергерої безпеки”.

Якщо вирішив евакуюватися. Як це зробити оперативно та без паніки?

Цілком імовріно, що у випадку військових дій мобільний зв’язок та інтернет у вашому місті зникнуть. Можливі проблеми з електромережами, а велика кількість тих, хто вирішить залишити місце проживання на власних автівках – опиняться в заторі на виїзді з міста. Тож варто розуміти, як за таких умов максимально швидко забрати близьких, «тривожну валізку» та опинитися за містом.

На цьому етапі складнощі можуть виникнути через відсутність зв’язку, але якщо ви ознайомилися з нашим попереднім пунктом, то вже знаєте, що всі кроки мають бути узгоджені між вами ще до надзвичайних подій.


Ваше завдання – якомога швидше потрапити в безпечні місця, віддалені від великих міст, військових частин, стратегічних об’єктів. 

Якщо ви їдете до родичів, не забудьте попередити їх про це завчасно. Для тих, хто буде пересуватисе не на велосипедах чи самокатах, варто запастися паливом.

Не виключено, що у разі надзвичайної ситуації у вас все піде не за планом, тому не забувайте, що рідним можна лишити записки на видному місці, а також своєрідні мітки, значення яких будете знати лише ви. Про це також варто поговорити вже зараз.

Якщо вирішив лишитися вдома

Найперше – маєте знати, де у вашому населеному пункті є бомбосховища. Місцева влада надає інформацію про розміщення таких об’єктів на своїх офіційних сайтах. Якщо ви знаєте, що у приміщенні, яке по сусідству з вами, є укриття, то не зайвим буде попередити представників влади про те, що вони зобов’язані допускати людей у разі такої необхідності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Готовність номер один: як захистити своє місто у разі повномасштабного наступу РФ

Вдома у вас має бути запас води з розрахунку три літри на одну людину на день, набір медикаментів та мінімальний запас їжі. Також запасіться теплим одягом, ковдрами, спальними мішками, свічками, сірниками або запальничками. Якщо зібратися в одній кімнаті і завісити приміщення ковдрами, ви можете зберегти тепло.  

Обов’язково заклейте скотчем вікна або завісьте шторами, тканинами. Це певною мірою допоможе уникнути поранення, якщо скло розлетиться від вибухової хвилі. Пам’ятайте, що у період загострення бойових дій небезпечно перебувати біля вікон.

Якщо ви лишилися вдома, то не варто сидіти, як у бункері. У будь-якому разі, якщо обстріли вщухнуть, намагайтеся виходити на вулицю. Це полегшить пережити стрес. Не забувайте про книжки та спілкування з рідними та сусідами. Більш рішучі можуть вступити до підрозділів тероборони, до лав ЗСУ або ж займатися волонтерською діяльністю.  

Що не треба робити, якщо у вашому місті розпочалися бойові дії

Ось що рекомендують у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки:

  • Не надягайте камуфляж, якщо ви цивільний. Навіть якщо “це модно та практично”. Ви можете стати мішенню. Краще вдягатись у темне й непримітне без будь-якої символіки.
  • Забудьте про бажання усе знімати, фотографувати та заливати в мережу. Це стосується розташувань та пересування української армії, а також стратегічних споруд.
  • Не варто бути у центрі подій – наприклад, їхати на блокпости чи барикади, щоби пофотографуватися для лайків в Instagram чи з цікавості.
  • Не стежте за бойовим діями з вікон, не наближайтеся до них під час активних бойових дій.
  • У жодному разі не підбирайте покинуту зброю чи боєприпаси, не торкайтеся вибухово небезпечних та підозрілих предметів. Негайно повідомте про їхнє розташування територіальні органи ДСНС та Нацполіцію за телефоном “101” та “102”.
  • Не конфліктуйте з військовими, не перешкоджайте їм рухатися, не заважайте.

Як поводитися у разі обстрілів з автоматів та кулеметів

Якщо обстріл застав вдома, шукайте найглухіше місце в оселі. Найбезпечніші – кімнати без вікон із несучими стінами. Зазвичай це ванна кімната. Лягайте на підлогу та захищайте руками голову, а також відкрийте рот, щоб вибух не пошкодив барабанні перетинки. Головне правило – якомога далі від вікон. Якщо ж такої можливості немає, ляжте на підлогу. Якщо в районі вашого будинку обстріли відбуваються регулярно – заставте вікна масивними меблями або мішками з піском.

Якщо обстріл наздогнав вас на відкритій місцевості – потрібно впасти на землю і закрити голову руками. Потім спробуйте переповзти до ями, стінки чи найближчого бордюру. Ховатися за машинами або кіосками не рекомендують: вони часто стають мішенями. Коли обстріл закінчиться, не поспішайте вставати та бігти далі. Краще цей час перечекати та лише після цього йти до безпечного місця.

Якщо обстріл застав вас в автівці, за можливості виїжджайте на узбіччя дороги, вийдіть з машини і сховайтеся в полі, лісі або зоні забудови. Якщо навколо є відкритий простір – відійдіть від машини, ляжте і прикрийте голову руками. Якщо ви не можете вибратися, нахиліться нижче рівня вікон. Це хоча б частково захистить вас від пострілів і фрагментів скла. Ті ж правила застосовуються, якщо ви подорожуєте автобусом або потягом.

Як поводити себе у разі атаки танків та літаків

У таких випадках сходові майданчики та арки не врятують. Варто уникати стін з легких конструкцій, адже вони не захистять від вибуху, але можуть поранити. Найкраща тактика – швидко дістатися бомбосховища. Якщо ж дорогою туди вас зачепив вогонь, одразу ляжте на землю. Перечекайте напад, прикривши вуха долонями і відкривши рот: це допоможе уникнути струсу мозку.

Після закінчення обстрілу не розбирайте завали самостійно: чекайте фахівців з розмінування та рятувальників.

Що ж робити, якщо відбувається обстріл  “Градами”?

Такі обстріли добре видно вночі через спалахи на місці їхнього запуску, а вдень через димові сліди ракет. Необхідно організувати чергування, стежачи за прилеглою територією. Щойно залпи почнуться, біжіть в укриття. Варто сховатися в підвалі або іншому заглибленому приміщенні. Найкраще вибрати місце в кутку між несучими стінами та недалеко від вікон і дверей, адже якщо снаряд влучить у будівлю, можна буде швидко покинути укриття. Після завершення обстрілу не залишайте укриття відразу: зачекайте ще 10 хвилин. Противник може відрегулювати вогонь.