Чимало країн вже розпочали масову вакцинацію свої громадян, проте Україна, як завжди, пасе задніх, і планує розпочати вакцинацію лише у лютому.
У рамках COVAX Україна зможе отримати щонайменше 16 млн доз вакцини проти COVID-19, якими провакцинують 8 млн українців. Ще 1,9 млн доз вакцини Україна придбає у китайського виробника Sinovac Biotech.
Explainer пояснює, як працюють п’ять провідних вакцин, наскільки вони ефективні, які у них переваги та недоліки.
РНК-вакцини
Pfizer/BioNTech та Moderna
Вакцина Moderna, як і вакцина від Pfizer/BioNTech, належить до нового типу матричних РНК-вакцин, коли використовуються не ослаблені віруси або їхні білки, а адаптований і штучно створений генетичний матеріал збудника – його РНК.
Вакцина діє так: синтетичний фрагмент генома коронавірусу, поміщений у ліпідну наночастинку мРНК, потрапляє до клітин людини разом із вакциною і змушує їх виробляти ті самі вірусні фрагменти – S-білки (спайк-білки шипів коронавірусу), які активізують імунну відповідь.
Спеціалізовані імунні клітини, завдання яких – виявляти і знешкоджувати збудників, які потрапили до клітин, або знищувати самі інфіковані клітини, навчаються деактивувати ці білки антитілами і потім, стикаючись із самим патогеном, вже вміють його нейтралізувати.
– ці вакцини можна швидко розробити на основі лише генетичного секвенування (визначення послідовності нуклеотидів у ланцюгу ДНК. Використовується для розшифровки генів і занесення цієї інформації до банку даних та її подальшої інтерпретації);
– РНК-вакцини можна легко та дешево виготовити. Можна взяти за основу перевірену і розроблену один раз матричну РНК-конструкцію і «штампувати» вакцини у великій кількості. Такий підхід нагадує «друк» ліків на «РНК-принтері»;
– фрагменти РНК не викликають COVID-19;
– у майбутньому технологія мРНК може дозволити одній вакцині боротися з багатьма захворюваннями.
Pfizer-BioNTech
- Тип: мРНК
- Дози: дві, з інтервалом у 21 день
- Дозвіл на екстрене використання від ВООЗ: 31 грудня 2020 р.
- Ціна: $19,50 за дозу за перші 100 мільйонів доз
- Ефективність: близько 95%
Американська фармкомпанія Pfizer і німецька BionTECH, які спільно працюють над вакциною-кандидатом BNT162b2, перші повідомили про попередню ефективність вакцини у понад 90% випадків використання.
Це означає, що з кожних 100 вакцинованих осіб 95 матимуть імунітет до коронавірусу.
Очікується, що вакцина надаватиме захист від захворювання через 28 днів після щеплення, яке складаєтсья з двох доз з інтервалом у 21 день.
Виробники стверджують, що вакцина безпечна для літніх людей. Незалежний Комітет моніторингу даних (DMC) підтвердив «відсутність серйозних проблем із безпекою» у цього препарату.
Побічними ефектами застосування препарату є втома, головний біль, озноб, біль у м’язах, особливо після другої дози.
Серйозним недоліком вакцини є необхідність її зберігати і транспортувати у спеціальних контейнерах за температури нижче мінус 70 °С.
Україна може отримати вакцину Pfizer-BioNTech
Головний санлікар Віктор Ляшко повідомив, що в лютому в межах ініціативи COVAX Україна може отримати 100 тис доз РНК-вакцини.
Це можуть бути вакцини від Pfizer/BioNTech або Moderna.
Ляшко припускає, що це буде вакцина від Pfizer/BioNTech, бо COVAХ працює з вакцинами, в яких є дозвіл від ВООЗ на екстрене використання. Єдиною РНК-вакциною, що отримала такий дозвіл, є вакцина від Pfizer/BioNTech.
Moderna
- Тип: мРНК
- Дози: дві, з інтервалом у 28 днів
- Дозвіл на екстрене використання: у США – 18 грудня 2020 року, у Європі – 6 січня.
- Ціна: $25-$37 за дозу
- Ефективність: близько 95%
Moderna стала другим виробником ліків, яка після завершення трьох етапів клінічних досліджень показала високу ефективність своєї вакцини у запобіганні зараженню коронавірусом.
На відміну від Pfizer/BioNTech, вакцину Moderna легше зберігати, оскільки вона залишається дієздатною за температури мінус 20 °C до шести місяців, а в стандартному холодильнику її можна зберігати до місяця.
Вакцина є цілком безпечною. Відомо, що під час випробовування добровольці загалом добре переносили вакцину і більшість побічних ефектів були легкими або помірними.
Компанія планує у цьому році розподілити до 1 млрд доз для використання у всьому світі і чекає на отримання дозволу від інших країн.
Векторні вакцини
AstraZeneca / Sputnik V
У вакцинах від AstraZeneca та Sputnik V використовується ДНК коронавірусу, що вводиться в клітини за допомогою іншого вірусу – аденовірусу.
Це так звана векторна вакцина на основі безпечної для людини модифікованої форми аденовірусу, в яку вмонтовано невеличкий ген – ділянку генома SARS-CoV-2. В результаті в складі оболонок нешкідливих вірусів (їх називають «вектором») з’являються білки-антигени SARS-CoV-2.
Наразі AstraZeneca використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду у шимпанзе, а вакцина Sputnik V створена на основі двох вірусних векторів людини.
Потрапивши в організм разом із вакциною, генетично модифіковані допоміжні віруси активують імунну відповідь на білки SARS-CoV-2, тож коли імунна система по-справжньому матиме контакт з вірусом, вона знатиме, що робити.
На думку дослідників, перевага векторних вакцин полягає в тому, що вони працюють так само добре, як живі, – але при цьому не можуть мутувати.
AstraZeneca
- Тип: векторна, на основі аденовірусу
- Дози: дві, з інтервалом у 28 днів
- Дозвіл на екстрене використання: у Великій Британії – 30 грудня 2020 року, у Європі очікується 29 січня
- Ціна: $4 за дозу
- Ефективність: близько 70%
Вакцину розробили вчені Оксфордського університету спільно з фармацевтичною компанією AstraZeneca.
Випробування відбувалися у двох місцях: у Великій Британії вони показали 90%-ву ефективність, а у Бразилії – 62%. На основі комбінованого аналізу обох режимів дозування середній рівень ефективності вакцини склав 70%.
Вакцина забезпечує захист від COVID-19 через 14 днів або більше після отримання двох доз вакцини. Жодних серйозних побічних ефектів, пов’язаних із застосуванням вакцини в обох режимах дозування, підтверджено не було.
Дослідники не змогли чітко пояснити, чому випробування показали такі різні результати ефективності. Вони вважають, що це сталося через різні підходи до щеплення. У британських випробуваннях добровольцям давали пів дози вакцини одразу і повну дозу через місяць, у бразильських – дві повні дози.
Дослідники припускають, що перша половина дози краще готує імунну систему до наступної повної дози.
Вакцина цілком безпечна для людей старшого віку (70+). Лише у деяких спостерігалося запаморочення або почервоніння шкіри у місці уколу.
Вакцину можна зберігати до шести місяців у звичайних холодильниках за температури від +2 до +8 °C.
Єврокомісія замовила 400 мільйонів доз вакцини AstraZeneca для 27 країн-членів ЄС. З них 56 мільйонів доз має отримати Німеччина.
Україна може отримати вакцину AstraZeneca в рамках COVAX
В рамках COVAX Україна має отримати 16 млн доз різних вакцин. Найімовірніше, серед них може бути вакцина компанії AstraZeneca, розроблена Оксфордським університетом.
Проте поставки цієї вакцини очікують не раніше травня 2021 року.
Раніше міністр охорони здоров’я Максим Степанов розповів, що Україна перебуває на фінальній стадії переговорів про постачання вакцини з трьома розробниками, серед них і AstraZeneca.
Sputnik V
- Тип: векторна, на основі аденовірусу
- Дози: дві
- Дозвіл на екстрене використання: зареєстровано як вакцину у Палестині, Білорусі, Венесуелі, Болівії, Парагваї, Сербії, Аргентині та Алжирі.
- Ціна: $10 за дозу
- Заявлена ефективність: близько 92%
Вакцину Sputnik V, або «Гам-Ковід-Вак», розроблено Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії, що входить до структури Міністерства охорони здоров’я РФ.
У РФ препарат називають “першою в світі зареєстрованою вакциною”, проте його зареєстрували до закінчення усіх необхідних етапів клінічних досліджень.
Згідно з міжнародними нормами, вакцина може отримати реєстрацію тільки після успішного завершення доклінічних і трьох фаз клінічних випробувань.
Sputnik V було зареєстровано у Росії до того, як почалася третя фаза випробувань.
Сама третя фаза випробувань зазнала невдачі через втрату плацебо-групи, тож безпечність та ефективність вакцини неможливо встановити, а її заявлену ефективність нічим не підтверджено.
ЄС і США дали зрозуміти, що не довіряють російській вакцині та купувати її не будуть.
Інактивовані вакцини
Sinovac Biotech
Вакцину CoronaVac від китайської компанії Sinovac Biotech створено за найстарішою технологією з інактивованого «убитого» природного вірусу. Вірус обробляється хімічною речовиною, яка його інактивує. Хімічна речовина блокує вірус у стані, коли він не може розмножуватися, але його структура зберігається, що дозволяє організму розпізнати його як чужорідний та забезпечити імунну відповідь.
Ефективність цієї технології вже було доведено при виготовленні вакцин проти грипу та поліомієліту.
Виробництво таких вакцин потребує високого рівня біобезпеки, адже виробник працює з «живим» вірусом, а не його РНК. Окрім цього, інактивовані вакцини поки в середньому дають не найкращі результати за рівнем вироблюваних у добровольців антитіл.
Ще одним недоліком інактивованих вакцин є коротша імунна відповідь, що може потребувати додаткової ревакцинації.
Sinovac Biotech
- Тип: інактивований вірус SARS-CoV-2
- Дози: дві
- Дозвіл на екстрене використання: Туреччина, Індонезія
- Ціна: 504 грн за дозу
- Ефективність: від 50,38% до 91,25%, залежно від клінічного випробування
Третя фаза клінічних досліджень вакцини Sinovac проводиться у трьох країнах: Бразилії, Індонезії та Туреччині.
У Бразилії вакцина-кандидат продемонструвала “загальну ефективність” у 50,38% випадків, у дослідженні в Індонезії – 65%, а дослідження у Туреччині показали ефективність у 91,25% випадків. Проте цифри ефективності двох останніх досліджень сумнівні через замалу кількість учасників.
Дослідження, яке ще не отримало експертної оцінки, показало, що більшість побічних ефектів мали легку форму, а найчастішим був біль у місці ін’єкції. Більше про побічні ефекти цієї вакцини наразі невідомо.
Раніше повідомляли, що вакцина викликає швидку імунну відповідь, проте рівень вироблених антитіл усе одно був нижчим, ніж у людей, які одужали від хвороби.
Вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac) випускається в шприці і зберігається за температури від +2 до +8 °C.
Україна купуватиме вакцини у Sinovac Biotech
30 грудня МОЗ уклало контракт про постачання в Україну 1,9 млн доз вакцини від Sinovac Biotech за ціною 504 грн за дозу.
Першу партію у 700 тисяч доз буде поставлено в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, або в США, ЄС, Великій Британії, Канаді, Швейцарії чи Австралії. Після цього за спрощеною процедурою її зареєструють і в Україні.
Це першою партією вакцини почнуть вакцинувати групи ризику – перш за все лікарів. Щеплення буде безкоштовним.
Очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що країна не купуватиме Sinovac, якщо ефективність становитиме менше 70%, проте наголосив, що спочатку компанія-виробник має оприлюднити остаточні висновки досліджень.