США, Канада, ЄС та Велика Британія розпочали масову вакцинацію проти коронавірусу. За дуже оптимістичними прогнозами чиновників, розпочати вакцинацію населення проти COVID-19 можна буде у січні цього року. В рамках COVAX Україна зможе отримати щонайменше 16 млн доз вакцини проти COVID-19, якими провакцинують 8 млн українців.

Міністерство охорони здоров’я вже навіть затвердило план вакцинації та визначило категорії громадян, які мають отримати щеплення першими. Втім, коли Україна отримає саму вакцину та почне вакцинацію, поки невідомо.

Explainer пояснює, коли та яку вакцину отримають українці, кого будуть вакцинувати проти COVID-19 в першу чергу та чи допоможе вакцинація подолати коронавірус.

Що таке COVAX?

COVAX — це світова ініціатива, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI) за участю таких партнерів, як CEPI — Коаліція інновацій із готовності до епідемії, та ВООЗ, із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19.

Це єдина глобальна ініціатива, яка співпрацює з урядами та виробниками, щоб забезпечити доступність вакцин проти COVID-19 у всьому світі як для країн з високим, так і з низьким рівнем доходу.

Наразі 190 країн включно з Україною є учасниками цієї ініціативи.

До COVAX приєднуються країни, які інвестують у розробку вакцини, а також є окремий механізм фінансування — Gavi COVAX Advance Market Armemberment (AMC), який підтримує доступ до вакцин для країн із середнім та низьким рівнем доходу, які не можуть дозволити собі повністю платити за вакцини проти COVID-19.

В рамках цього механізму Україна і приєдналася до ініціативи COVAX. Перші безкоштовні щеплення отримають 20% населення. Спочатку Україні обіцяли 8 мільйонів доз, яких має вистачити для вакцинації 4 мільйонів людей. Наразі, за словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україні вже пообіцяли 16 млн доз вакцин. Їх має вистачити для вакцинації 8 млн людей. Адже для отримання імунітету до Covid-19 людині потрібно ввести дві дози вакцини.

Зараз COVAX має домовленості про доступ до майже двох мільярдів доз кількох перспективних вакцин проти коронавірусу. COVAX має домовленості про закупку вакцин компаній Pfizer, Moderna та AstraZeneсa.

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреісус заявив на брифінгу, що COVAX отримала майже 1 млрд доз вакцини проти коронавірусу. У механізмі в цей час для отримання вакцини беруть участь 189 країн.

Багаті країни подбали про вакцинацію, а що Україна?

Україна лише веде переговори про закупівлю з виробниками потенційних і вже дозволених у ЄС вакцин.

Видання The Economist повідомляє, що багаті країни заздалегідь подбали про своє населення, маючи угоди на ще навіть до кінця не готові вакцини. Поки бідні держави через брак коштів чекають, що рятівні препарати для них на гроші різних фондів закупить COVAX, багаті країни швидко укладають угоди з виробниками напряму і вже розпочали вакцинацію населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцинний націоналізм: чи може Україна лишитися без вакцини від COVID-19?

Йдеться про країни ЄС, США, Канаду, Австралію, Велику Британію та Японію. Канада, наприклад, замовила досить препаратів, щоб прищепити кожного громадянина п’ять разів, написано у дослідженні.

Видання зазначає, що країнам з низьким рівнем доходу на душу населення може не вистачити вакцин проти коронавірусу через те, що багаті держави скуповують їх у гігантських кількостях. Уже зараз повністю викуплені всі дози щеплення від компанії Moderna і 96 відсотків доз від Pfizer і BioNTech. У підсумку в наступному році мінімум в 70 найбідніших країнах світу лише кожна десята людина в теорії зможе отримати вакцину проти коронавірусу.

Серед країн, які опинилися в зоні ризику, називають Україну, Пакистан і М’янму. У цих країнах в нинішній ситуації вакцина може дістатися тільки одному з 10 осіб.

Директорка з глобальних прогнозів аналітичного центру Economist Intelligence Unit Агате Демаре зазначила, що бідніші країни можуть отримати доступ до вакцин не раніше 2024 року.

Міністерство охорони здоров’я 30 грудня уклало контракт про постачання в Україну в максимально короткі строки 1,9 млн доз вакцини проти COVID-19 виробництва компанії Sinovac Biotech за ціною 504 грн за дозу.

Очікується, що перша партія вакцини Sinovac Biotech для України – 700 тис. доз – буде поставлена протягом 30 днів після її офіційної реєстрації в Китаї або одним із компетентних органів США, Великої Британії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, Ізраїлю, Індії, Мексики, Бразилії, або за централізованою процедурою компетентним органом Європейського Союзу.

Sinovac Biotech є інактивованою вакциною, яка випускається у шприці та зберігається за температури від +2 до +8°C.

Україна використовуватиме вакцину Sinovac Biotech для захисту насамперед тих громадян, які мають критичний ризик інфікування, і тих, хто виконує критичні функції у боротьбі з пандемією. Щеплення буде безкоштовним.

Фото: REUTERS / Thomas Peter

Керівник держпідприємства «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов звинуватив міністра охорони здоров’я Максима Степанова у бездіяльності.

Він зазначив, що для України виробники повинні були зарезервувати близько 40 мільйонів доз вакцини. Голова держпідприємства стверджує, що крім доз за програмою COVAX (близько 8 мільйонів), замовлення препаратів на комерційній основі повинні були скласти 32 мільйони доз. Станом на 29 грудня внаслідок бездіяльності Україна не отримала жодного препарату.

«Міністр Степанов з весни, протягом всього літа, осені декларував, що веде переговори з виробниками вакцин. Поки він вів переговори, значні обсяги в достатній кількості для забезпечення колективного імунітету свого населення змогли замовити не тільки Канада, США, країни ЄС, інші країни Великої Двадцятки, але й Мексика, Чилі, Єгипет, Аргентина, Таїланд, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко, Малайзія тощо», — зазначив Жумаділов.

Керівник «Медичних закупівель» додав, що з весни 2020 року представникам влади варто було підписати щонайменше 4-5 угод з кількома виробниками вакцин. МОЗ повинно було прописати вичерпний перелік вимог до вакцини, але результату так і немає.

За підрахунками МОЗ, в Україні першочергової вакцинації потребують приблизно 21 млн громадян. Для цього необхідно 15,1 млрд грн, але в бюджеті 2021 року закладено лише 2,6 млрд грн. Також у план вакцинації внесли жителів окупованого Донбасу.

Яка вакцина буде надаватися Україні в рамках COVAX?

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко повідомив, що COVAX  пообіцяла Україні 16 млн доз вакцин. Їх має вистачити для вакцинації 8 млн людей. Адже для отримання імунітету до Covid-19 людині потрібно ввести дві дози вакцини.

У МОЗ поки не повідомляли, яка саме вакцина надійде в Україну, і зараз у міністерстві готують сценарії під різні вакцини – якими траншами вони будуть надходити, в якій кількості.

Зазначимо, що наразі результати щодо клінічної ефективності є у вакцин Pfizer, Moderna та AstraZeneсa.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцина проти коронавірусу від AstraZeneca – чим вона відрізняється від двох попередніх?

В. о. генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін в коментарі «Українській правді. Життя» заявив, що Україна, найімовірніше, отримає вакцини виробництва компанії AstraZeneсa.

Вакцина проти коронавірусу британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню 70%-ву ефективність за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії.

Компанія випробовувала вакцину, яку розробляє спільно з Оксфордським університетом, у двох режимах. У першому добровольцям вводили спершу половину дози препарату, а потім — цілу дозу. Такий режим дозування показав 90% ефективності вакцини.

Інше дозування, коли в обох випадках вводили повні дози вакцини-кандидата, показало 62% ефективності. Таким чином, усереднений показник дієвості препарату розробники оцінили у 70%.

За інформацією AstraZeneca, їхня вакцина-кандидат призводить до вироблення в організмі антитіл до коронавірусу через 14 діб або більше після отримання двох доз. Компанія також запевняє, що пацієнти добре переносять вакцину за обох режимів дозування.

Вакцина AstraZeneca може зберігатися у звичайному холодильнику і не псуватися, що є перевагою порівняно з іншою вакциною-кандидатом проти COVID-19 від Pfizer/BioNTech.

Наскільки безепечні вакцини?

За даними ВООЗ, вакцинація допомагає врятувати життя 2-3 млн людей щороку. Зазвичай розробка вакцин триває десятиліття. Найшвидшою вакциною, коли-небудь розробленою, була вакцина проти паротиту, на що знадобилося чотири роки.

Розробка ж вакцини проти коронавірусу тривала майже рік. Це безпрецедентно з точки зору науки.

Слід зауважити, що у вакцині використовується абсолютно нова генетична технологія. За таким принципом розроблені вакцини Pfizer/BioNTech та Moderna.

Генетична інструкція – це молекула РНК, яка кодує шиповидний білок вірусу. ЇЇ новизна полягає в тому, що вона не містить білку вірусу. Натомість вона має генетичну інструкцію, яка змушує наш організм ці білки виділяти і виробляти захисні антитіла.

Перші вакцини проти мРНК були розроблені протягом кількох днів після вивчення генетичної послідовності коронавірусу. А потім протягом двох місяців вони були випробувані на перших людях.

Дослідження показали, що для вироблення імунітету до коронавірусу необхідно ввести дві дози РНК-вакцини.

Щодо вакцини AstraZeneca наразі мало інформації – ця вакцина ще продовжує проходити перевірку.

Ці три вакцини показують таку ефективність: Pfizer/BioNTech – 95%, Moderna – 94% та AstraZeneсa – 70%.

Згідно із дослідженням, приблизно 2% учасників досліджень вакцини від Pfizer/BioNTech та Moderna мали високу температуру – до 39-40°C, повідомляє видання Science.

Волонтери, які отримали Moderna, також мали такі реакції:

  • 9,7% відчували втому;
  • 8,9% біль у м’язах;
  • 5,2% біль у суглобах.

Щеплені Pfizer/BioNTech мали нижчі показники побічних реакцій:

  • 3,8% відчували втому;
  • 2% скаржились на головний біль.

Також серед побічних ефектів зазначали:

  • нудоту;
  • збільшення лімфовузлів;
  • озноб.

Чи є в Україні обладнання для зберігання вакцини Pfizer та BioNTech?

Pfizer/BioNTech і Moderna потребують ультрахолодного зберігання, із температурним режимом від -20°C до -60/-80°C, а AstraZeneсa можна зберігати за температури +2…+8°C.

Фото: ВВС

В. о. генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін зазначив, що більшість холодильників для зберігання вакцин в Україні були зношені та непридатні. Саме через це є реальні ризики для зберігання вакцин у належному стані.

«Водночас зараз є дуже багато вакцин, які знаходяться на останній фазі клінічних досліджень. Яку вакцину ми отримаємо залежатиме від того, в які часові рамки буде відбуватися виробництво цієї вакцини. Коли ми висилали запит на COVAX, ми враховували умови зберігання, які можемо собі дозволити, тож, враховуючи виробничі потужності, є сподівання, що ми отримаємо вакцину від Astra Zeneсa. Але точну відповідь на те, вакцина якого виробника потрапить в Україну за програмою COVAX, ми зможемо отримати лише в січні 2021 року», – заявив в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ.

Наразі Україна готова прийняти вакцини, які зберігаються за температури +6..+8 градусів, на всіх рівнях – національному, обласному і районному.

Голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги і медичного страхування, нардеп від «Слуги народу» Михайло Радуцький повідомив, що у Києві або біля аеропорту «Бориспіль» планують створити спеціальний Центр тривалого зберігання вакцин проти коронавірусу в наднизьких температурах.

«Один холодильник об’ємом 1000 літрів (вміщує 250 000 доз) вже знаходиться в Україні. Ще двадцять аналогічних установок можуть бути ввезені в країну протягом кількох тижнів. Це дасть нам можливість отримати перші партії вакцини, які вимагають зберігання за наднизьких температур», – зазначив нардеп.

Він додав, що з цього Центру вакцину транспортуватимуть у регіони, де вона може зберігатися до 5 днів у звичайних холодильниках.

Чи буде вакцинація проти COVID-19 в Україні безкоштовною?

В Україні вакцинувати проти COVID-19 будуть безкоштовно і за гроші.

Очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що під час закупівлі вакцини держава відразу забезпечить безкоштовну вакцинацію людей з груп ризику.

В Україні наразі є дев’ять пріоритетних груп, які першими мають отримати вакцину. Це за професійною ознакою — медичні працівники, педагоги, ті, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави, і група ризику — люди похилого віку і ті, хто має захворювання.

Тобто якщо ви не маєте ризиків, не медик і не працюєте, наприклад, у поліції, ДСНС або комунальних службах, очікувати вакцину від держави поки не варто.

Прем’єрміністр Денис Шмигаль заявив, що кожен зможе щепитися приватно за бажанням.

«Оскільки вакцинація в Україні є добровільною, а не обов’язковою, то кожен зможе такі речі собі забезпечити на комерційній основі. Крім тих, які будуть отримувати від держави це в обов’язковому порядку», — розповів прем’єрміністр Денис Шмигаль в інтерв’ю УП.

Виконувач обов’язків голови Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я Ігор Кузін в ефірі телеканалу “Україна 24” повідомив, що вакцина проти коронавірусу може з’явитися в українських аптеках не раніше осені 2021 року.

Яка вартість вакцин?

Найдорожча наразі вакцина корпорації Moderna коштуватиме урядам, які замовлятимуть її, залежно від обсягу, від 25 до 37 доларів США за дозу, тому ціна дворазового щеплення складе від 50 до 74 доларів.

Компанії BioNTech і Pfizer ще влітку домовилися з адміністрацією США про постачання першої партії вакцин за ціною 19,50 доларів за дозу (в сумі 39 доларів). В ЄС доза, як очікують, коштуватиме трохи дешевше – 15,50 євро (в перерахунку приблизно 18 доларів), всі щеплення у два етапи – 31 євро.

За двокомпонентну вакцину CureVac ЄС готовий, за неофіційними даними, платити від 10 до 12 євро за дозу.

Найдешевшою, судячи з повідомлень інформаційних агентств, виявиться Оксфордська вакцина компанії AstraZeneca: ціна дози складе близько 2,50 євро, тобто імунізація коштуватиме загалом п’ять євро.

Кого будуть вакцинувати проти COVID-19 в першу чергу і коли?

В. о. голови Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я Ігор Кузін заявив, що вакцинація проти COVID-19 в Україні орієнтовно стартує 1 березня 2021 року. При цьому фактичні строки можуть зміститися в разі затримки з поставками.

22 грудня оперативний штаб Міністерства охорони здоров’я України з вакцинокерованих інфекцій затвердив план імунізації населення від COVID-19. Документ розробили фахівці Центру громадського здоров’я України разом з експертами ВООЗ та ЮНІСЕФ.

Планом затверджено 4 етапи вакцинації населення:

  • 1) січень–квітень 2021 року — люди з критичним ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, що виконують критичні функції у боротьбі з пандемією COVID-19;
  • 2) квітень–червень 2021 року — люди з надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, що надають медичні послуги;
  • 3) червень–вересень 2021 року — люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави;
  • 4) вересень 2021 — березень 2022 року —люди з підвищеним ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави.
вакцинація

Вакцинуватимуть населення на базі наявних пунктів щеплень, мобільними бригадами з імунізації, а також у тимчасових центрах вакцинації.

Чи врятує вакцинація Україну від коронавірусу в 2021 році?

Аналітики Київської школи економіки заявили, що вакцинація проти COVID-19 не врятує Україну від коронавірусу в 2021 році.

Експерти зазначають, що неможливо швидко провести масову вакцинацію населення країни проти SARS-CoV-2.

Наприклад, в Україні орієнтовно 13,5 млн людей старше 55 років, які є в групі ризику. Їх треба вакцинувати у першу чергу. Ми підрахували, що навіть в ідеальному світі, коли всі 6 580 амбулаторій сімейної медицини, законтрактовані Національною службою здоров’я, щоденно вакцинуватимуть постійний потік пацієнтів по 8 годин на день без перерв і вихідних, це триватиме 6 місяців. Це всього 36% населення, і цього недостатньо для вироблення колективного імунітету (необхідно вакцинувати понад 70%).

«У реальному світі забезпечити таку ефективність практично нереально. А для розгортання додаткових пунктів вакцинації, щоб збільшити пропускну спроможність, необхідні додаткові медичні кадри», – наголосили експерти.

У КШЕ наголошують, що нині в Україні найвищий у Європі темп захворюваності на COVID-19.

Київська школа економіки представила новий прогноз щодо можливих смертей за трьома сценаріями:

  • «Зелений» сценарій — найоптимістичніший, але малоймовірний, на думку експертів. Він прогнозує 17 тисяч смертей до кінця року за умови негайного введення локдауну по всій території України.
  • «Жовтий» сценарій (26 тисяч смертей) можливий за умови, що «карантин вихідного дня» спрацює.
  • «Чорний» сценарій — 33 тисячі смертей від COVID-19 — справдиться, якщо чинний карантин не спрацює, наголошують у КШЕ. Там кажуть, що критичне навантаження на лікарні можливе в грудні 2020 року.

Експерти кажуть, що Україна рухається між двома найгіршими сценаріями поширення коронавірусу.