Невелике промислове містечко на півночі Донеччини, яке стало місцем найзапекліших боїв від початку року на східному фронті – Соледар. Саме це місто активно штурмують найпрофесійніші загони терористичної ПВК Вагнера. На меті у ворога – оточити сусідній Бахмут, переконані військові експерти. Також активність противника навколо Соледара, на думку деяких експертів, це більше про пропаганду на болотах та гроші. Адже багаті на шахти Соледар і Бахмут мають стати ресурсом збагачення структур кремлівського олігарха Євгенія Пригожина. Днями з’явилася інформація на ворожих ресурсах про те, що Соледар захоплено і українські захисники перебувають в оточенні. Вагнерівці стверджують, що за останні кілька днів захопили територію у межах Соледара. Насправді ж у місті тривають жорстокі бої. Яка ситуація у Соледарі на сьогоднішній день і чому російськи загарбники так наполегливо намагаються захопити це місто, пояснює Explainer.
Ситуація в Соледарі станом на 12 січня
Сьогодні зранку у Державній прикордонній службі повідомили, що у Соледарі вагнерівці малими групами просувалися до міської забудови. По ворожій піхоті, яка накопичилась на одному з подвірʼїв, прикордонники відкрили вогонь з мінометів калібру 82-мм. Результат – противник відступив з втратами.
Тим часом сьогодні у Командуванні Сил спеціальних операцій повідомили про знищення понад 100 окупантів у Районі Соледара. Наші захисники скерували по ворогу артилерію та застосували тактичний ракетний комплекс «Точка -У» по одній з ділянок, де скупчувався ворог. Також було знищено два кулеметні розрахунки та ще два – мінометних.
Про важкі бої в Соледарі також повідомила і заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Вона наголосила, що ворог безуспішно намагається прорвати оборону та зазнає значних втрат.
“Жорстокі та найважчі бої сьогодні тривають в районі Соледара на Бахмутському напрямку. Попри складну обстановку, українські воїни відчайдушно б’ються. Ворог намагається безуспішно прорвати нашу оборону і захопити Соледар, несе великі втрати”, – зазначила вона.
Міністр оборони США Ллойд Остін під час пресконференції у Вашингтоні заявив, що Збройні сили України контролюють Соледар, але у місти тривають динамічні бойові дії, тому контроль над районами переходить від одних до інших в умовах жорсткої боротьби.
Військовий експерт Сергій Грабський наголошує, що жорсткі бої точаться як у самому місті, так і на околицях. За його словами, ситуація наразі дуже важка, але наші воїни продовжують обороняти місто. Тим часом аналітики Інституту вивчення війни (ISW) наголошують, що говорити про повний контроль над містом росіянами не можна, оскільки в Соледарі тривають бої.
Про те, що наразі у Соледарі ідуть запеклі бої, тому некоректно говорити про те, яку частину міста контролюють ЗСУ, а яку – ворог заявляє і заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.
“Стосовно Соледара: ідуть запеклі бої, трохи недоречно оцінювати у відсотковому відношенні, яку частину міста контролюємо ми і яку – намагається контролювати ворог. Бої ідуть, бої запеклі. Поки так”, – наголосив він.
Навіщо росіянам Соледар та чи зможуть вони його оточити
Соледар — це один з фортів Бахмутської фортеці. Тому, як наголошує Сергій Грабський, спроба захоплення міста – намагання російськими загарбниками покращити ситуацію на Бахмутському напрямку. Експерт наголошує, що росіяни наразі вирішили діяти шляхом нанесення послідовних ударів.
«Тобто вони зосередили всі наявні сили для того, щоб кинути їх у таку відчайдушну і, вибачте, малокорисну атаку на Соледар. На скільки їх вистачить — сказати важко», — наголосив Грабський.
Ще однією причиною активності росіян навколо Соледару експерти вважають те, що таким чином окупанти хочуть створити для росіян картинку перемог в Україні та доцільність війни. Не відкидають експерти і тези про те, що картинкою навколо Соледара найманці ПВК Вагнер хочуть пропіарити свого головного фінансиста – Євгена Пригожина і таким чином показати свою ефективність на відміну від регулярнорї армії РФ.
Втім, що б там не планували росіяни, експерти переконані, що навіть, якщо б вони і захопили Соледар від якого через постійні атаки залишилися руїни, швидкого оточення Бахмуту – годі чекати.
Зокрема, речник Східного угрупування Збройних сил України Сергій Череватий переконаний, що після того, як росіяни отримують невелику перевагу, все одно одержують велику стратегічну втрату.
Він наголосив, що наразі місто не перебуває під контролем російських загарбників, а інформація про оточення українських військ – брехня.
Військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан розповідає, що Соледар важко оточити, оскільки місто “притиснуте” до природного рубежу оборони – річки Бахмутка. За його словами, ця річка виходить з Бахмута і впадає в річку Сіверський Донець, водночас вздовж річки зі східного боку йде залізнична дорога з Бахмуту, а на західному боці – шосе. Тому Соледар дуже важко оточити, якщо не форсувати річку, а це, за словами Світана, практично нереально. Світан також наголосив, що росіяни вирішили форсувати річку Бахмутку не з боку Бахмута, а біля Соледару, втім це не те місце, де вони можуть отримати бодай якийсь позитив для себе.
Як підсумував Світан, наразі прогнозувати щось неможливо допоки не закінчатьс я бойові дії. Втім, наголосив, що ЗСУ Соледар лишати не збираються, адже “за спиною” міста гарний укріпрайон – річка Бахмутка. Військовий експерт також висловив переконання, що найближчими днями стане зрозуміло, чим закіничться битва за Соледар.
“Але все залежитиме від рішення українського командування – утримувати окупантів в Соледарі, відкинути їх з міста чи втримувати рубіж річки і залізничної дороги в Соледарі”, – додав він.
Офіцер Армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін переконаний, що росіяни мріють захопити Соледар для того аби обвалити оборону в Бахмуті та спробувати взяти місто в напівкільце.
“Соледар треба розглядати лише в прив’язці до Бахмута. Ніяких інших можливостей захоплення Соледара не відкриває”, – вважає він.
За словами військового експерта Грабського, наразі завдання ЗСУ — зменшити наступальний потенціал ворога та змусити його відмовитись від подальших атак на Бахмутському напрямку. Він наголосив, що наразі позиції українських захисників добре захищені, а втрати ворога , незважаючи на суттєві втрати в лавах українських захисників, набагато більші.
Як наголосив Президент України Володимир Зеленський, тримати оборону Соледару надзвичайно важко. «Завдяки стійкості наших воїнів там, у Соледарі, ми виграли для України додатковий час і додаткові сили», — сказав Зеленський.
Президет також наголосив, що загальні перспективи на Донбасі на найближчі тижні для наших воїнів— це Бахмут і Соледар, Кремінна і Сватове.
Наразі у Соледарі перебуває понад 500 цивільних. Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко розповів, що всі люди, які виявили бажання виїхати з міста ще до того як там почали точитися запеклі бої, мали змогу це зробити.