З минулого року активно обговорюється тема контрнаступу. Всі покладають на нього великі сподівання.

На початку року Захід схвалив рекордні поставки зброї Україні, яка має потрапити на фронт вже найближчими тижнями. І тут варто наголосити, що у разі, якщо очікування наших союзників не справдяться, це може призвести до суттєвого зниження поставок зброї України. Наразі ж в НАТО найближчі півроку називають вирішальними у цій війні.

В України наразі два шляхи – повернути якогомога більше територій під час контрнаступу або ж війна перейде у фазу протистояння на виснаження і підтримка України партнерами може суттєво знизитися.

Наразі ми бачимо багато зливів та дезінформації, проте спробуємо відповісти на найважливіші запитання щодо контрнаступу.

Коли розпочнеться контрнаступ ЗСУ

Ми цього достеменно не знаємо, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова – це інформація для дуже обмеженої кількості людей і про це знають не більше 3-5 людей.

«Коли почнеться, ви все це побачите. Ми з вами будемо розуміти, що почалося те, на що ми очікували. Де, коли, в який час – це питання на сьогодні абсолютно закрите. Майте це на увазі», – наголосив він.

Данілов також зауважив, що ухвалять це рішення в останній момент. Він наголосив, що Україна постійно контактує зі своїми головними партнерами, але інформація щодо проведення тих чи інших операцій є цілком секретною.

Тим часом очільник Уряду Денис Шмигаль прогнозує, що контрнаступ може розпочатися влітку. Він переконаний, що Україна звільнить свої землі і наголошує, що для цього потрібно більше артилерії, ракет та винищувачів.

Фото: Oleg Chernysh

The Economist із посиланням на власні джерела писав, що контрнаступ в Україні може відбутися вже у квітні.

Більше того, журналісти Newsweek виявили у секретних документах Пентагону точну дату контрнаступу – 30 квітня. Втім опубліковані дані про дату наступу базуються на перехопленні телефонних розмов, а не на реальних фактах, тож цілком можуть бути дезінформацією.

У свою чергу, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив 7 квітня, що український наступ найближчими тижнями.

Втім частина експертів вважають, що контрнаступ вже розпочався і триває на окремих ділянках фронту. Частково це підтвердила і заступниця мініста оборони Ганна Маляр. За її словами, контрнаступ не варто зводити до якихось активних наступальних дій і конкретних дат. Це комплекс заходів і на сході уже зараз тривають контрнаступальні дії ЗСУ.   

За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергія Згурця, наразі Україна  докладає чимало зусиль для підготовки контрнаступальних дій.  Він зауважив, що відбуваються складні заходи щодо отримання необхідного озброєння та техніки і, якщо партнери України виконуватимуть вчасно свої забов»язання, то контрнаступ може розпочатися наприкінці другого або ж на початку третього кварталу.

Тим часом військовий експерт Роман Світан наголошує, що наразі важливим завданням ЗСУ є ураження аеродромів, авіаційної техніки, систем управління, командних пунктів та паливоприймачів противника. Останнє він вважає найоптимальнішим варіантом.

“Біля будь-якого аеродрому є певні бочки з авіаційним гасом або паливоприймачі, які в принципі, якщо підпалити, то добре горять. Це такі боєприпаси недалеко від аеродрому, іноді складуються в районі різних зерносховищ і птахофабрик, які виконують таку ще військову функцію”, – розповів він.

 Світан також висловив переконання, що на початку контрнаступу українські воїни знищуватимуть військові бази окупантів.

На дату початку контрнаступу можуть вплинути чимало факторів, зокрема, злив документів Пентагону.

Що засвідчив витік документів Пентагону безвідносно до їхньої справжності?

Вперше інформація про існування цих документів з’явилася  у New York Times 6 квітня. Це відбулося після того як напередодні російські ТГ-канали оприлюднили фото файлів, які були пов’язані з війною в Україні.

Зокрема, NYT написала, що в мережі з’явилися засекречені військові документи про підготовку контрнаступу України.

У матеріалі наголошувалося, що наразі Пентагон з’ясовує, хто міг за цим стояти. Військові аналітики заявили виданню, що частина документів може надати Росії важливу інформацію, зокрема, про графіки доставки озброєння, а також про чисельність українських підрозділів.

Водночас, експерти схильні до думки, що деякі розділи в матеріалах були змінені. Передусім мова йде про число втрат з обох сторін. Ще один момент на якому наголошує видання, документи не містять інформації про те, коли Україна планує розпочати контрнаступ.

Тим часом представник ГУР МО Андрій Юсов заявив про те, що документи є підробкою та спецоперацією російських спецслужб:

«Останні десятиліття найуспішніші операції російських спецслужб проходили в фотошопі. З попереднього аналізу цих матеріалів ми бачимо брехливі цифри по втратах з обох сторін. Частина інформація явно зібрана з відкритих джерел».

У свою чергу агенція Reuters з посиланням на американських посадовців повідомила, що за витоком документів стоїть РФ або проросійські елементи.

Військовий експерт Стефан Коршак наголошує, що наразі ми не можемо впевнено сказати про те, що документи, які набули розголосу під час першого зливу є справжніми і додадає, що є чимало ознак, які можуть свідчити про те, що це не підробка. Коршак зазначає, що, окрім явно підробленого файлу про втрати, інші документи дають інформацію, яка збігається з оцінками OSINT-аналітиків і експертів.

Він наголошує, що якщо припустити, що наведені дані є достовірними, то можна ствердно говорити, по-перше, про те, що окупанти занепокоєні можливою атакою з Херсона на Крим найкоротшим шляхом, тим, що українцям доведеться форсувати Дніпро – а це буде нелегко зробити. Це може бути пов’язано з тим, що росіяни знають про наміри України краще, ніж будь-хто інший, або з тим, що росіяни нервують через загрози для Криму.

Російські укріплення в Криму в районі села Вітине, березень 2023. Зображення: Maxar

По-друге, росіяни також стурбовані тим, що українці можуть перетнути річку в районі Нової Каховки/Енергодара. Росіяни очікують, що велика битва, а може і найбільша, відбудеться навколо Токмака на шляху Запоріжжя – Мелітополь.

Також противник робить  ставку на те, що українці не намагатимуться форсувати Дніпро між Херсоном і Новою Каховкою, а також не надто переймаються потенційними пересуваннями ЗСУ по воді на захід від Херсона до Кінбурнської коси.

Фактори, які можуть вплинути на початок контрнаступу

Одним із факторів, які окреслює часові рамки контрнаступу є погодні умови. Неодноразово про це заявляв і міністр оборони Олексій Резніков. Він наголошував, що окрім сучасної техніки це відіграє важливу роль для початку контрнаступу.

Ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант Ігор Романенко вважає, що початок контрнаступу розпочнеться тоді, коли встановиться гарна погода і підсохне ґрунт. На думку генерала, це може статися в середині травня.

“Необхідно кілька тижнів, щоб прийшла тепла погода, і ще кілька тижнів, щоб підсохли дороги, щоб вони змогли витримувати важкі базові танки НАТО вагою 70 тонн і більше”, – пояснив він.

Російський танк у багнюці. Фото: РБК

Окрім того, що важливим є прохідність грунтів, важливу роль відіграє і хмарність. Річ у тім, що наші захисники активно використовують супутникову розвідку для планування операцій та локалізації складів з боєприпасами, пунктів дислокації резервних підрозділів, центрів управління та інших важливих об’єктів знищити які перед наступом дуже важливо. Частина супутників мають технології  SAR, які дають можливість ігнорувати хмарність та навіть рівень освітленості, але більшість використовують оптичний діапазон.

Тобто повний обсяг розвідувальної інформації можна буде отримати у випадку, коли буде безхмарна погода.

Чи достатньо в Україні потрібного озброєння?

Арсенал зброї в українських захисників значно ширший, ніж минулої осені. Втім, найбільшу стурбованість викликає потреба України в боєприпасах. ЗСУ використовують близько 3000–5000 снарядів на день. Під час наступу витрата може зрости в два-три рази. Якщо контрнаступ триватиме кілька місяців, то українській армії може знадобитись близько мільйона снарядів.

З початку року Україна отримала понад півмільйона снарядів та ще один мільйон планує закупити ЄС. Втім, і цього може не вистачити аби підтримувати активні бойові дії впродовж року. Запаси артилерійських снарядів у наших партнерів поступово вичерпуються. Якщо взяти до уваги, що США і європейські партнери збільшили їх виробництво, то з одного боку можна сказати, що це позитивнйи момент, але цього обсягу не вистачає аби перекрити темпи витрат на фронті.

Також ще однією проблемою є те, що партнери України передали нам значно менше важкої бронетехніки, ніж очікувалося.

Варто пригадати, що минулого року Валерій Залужний заявляв про те, що для успішного контрнаступу потрібно 300 танків та 700 БМП. Втім, на практиці, вдалося отримати близько 90 танків Leopard 2 і Challenger. 31 Abrams, ймовірно, буде поставлений значно пізніше.

Передача танка танк Leopard 2 із Канади: Фото: Twitter / Anita Anand

Крім того, Україна має отримати 100 модернізованих легких танків Leopard 1 і близько 130 танків Т-72 і РТ-1 (польська модернізація радянського Т-72). Якщо порахувати, то виходить більше 300, але ж лише третина з них є сучасними важкими бойовими машинами, які будуть ефективними під час наступу.

Недостатність важкої бронетехніки військовим знову доведеться компенсувати за рахунок легкої бронетехніки нижчого класу. Зокрема БМП М113 і БТР Stryker, а це значно гірший варант для контрнаступу, алдже вони мають меншу вогневу потужність.  

Ймовірні напрямки українського контрнаступу

Остаточне рішення щодо контрнаступу буде ухвалювати Генштаб ЗСУ. За словами міністра оборони Олексія Резнікова, все буде залежати від вдалого моменту та погодних умов. Він також заявив, що українське командування вже планує контрнаступ на кількох напрямках. Під час контрнаступу буде широко задіяна військова техніка, яку постачають Україні партнери.

 «Весною наша земля дуже волога. Можна використовувати лише гусеничні машини. Думаю, ми зможемо побачити їх у квітні-травні», — зазначив міністр.

Експерт з військових питань, співголова громадської ініціативи «Права справа» Дмитро Снєгірьов озвучив 4 можливі напрямки цього наступу. За його прогнозами, одним із них може бути Вугледар, оскільки наразі у російських пабліках активно висвітлюють інспекцію фортифікаційних споруд російських військ міністром оборони РФ саме на цьому напрямку.

Другий можливий напрямок контрнаступу – це Мелітополь,  який став ключовим транспортним хабом для російських окупантів. Контроль над ним дасть змогу деокупувати Запорізьку та Херсонську області. Звільнення Мелітополя дозволить ЗСУ контролювати постачання російської армії через порт у Бердянську.

Ще один із ймовірних варіантів контрнаступу – Херсонська область. За словами експерта, там можливі два напрями: наступ із Запорізької області чи форсування Дніпра. Снєгірьов також не виключає. Що контрнаступ можна очікувати і з однієї з найгарячіших точок – Бахмута.

***

Слід розуміти, що точну дату, деталі та напрямки основного удару контрнаступу знає лише обмежена кількість осіб у Генштабі та вищому керівництві України та країн-союзників, тож не виключено, що більшість заяв про контрнаступ робляться для того, щоб заплутати й обдурити російське командування.