«Час повертати своє». Так звучить гасло добровільної кампанії з формування восьми штурмових бригад «Гвардії наступу» в системі міністерства внутрішніх справ України.

На початку місяця в МВС заявили, що таким чином Україна готується до звільнення тимчасово окупованих територій. У профільному відомстві наголошують, що це не мобілізація, а добровільний вступ до спецбригад задля підтримки воїнів, які вже стоять на захисті країни.

Explainer розповідає, як потрапити до «Гвардії наступу», яку підготовку проходитимуть ті, хто вступить до лав штурмових бригад та чи потрібен бойовий досвід.

Що таке «Гвардія наступу», для чого її створюють та кого туди братимуть?

За задумом ініціаторів новоствореної спецбригади Гвардія наступу має посилити сили оборони нашої країни задля звільнення окупованих територій.  Основу її підрозділів складатимуть поліцейські, прикордонники та нацгвардійці з досвідом участі у бойових діях.

«У першу чергу – це люди, які пройшли горнило 2014-2015 років, частина яких воювала вже і в 2022 році. Частина з них поранена. Підрозділи будуть складатися виключно з добровольців», – наголосив тимчасово виконгуючий обов»язки міністра внутрішніх справ Клименко.

Кістяком «Гвардії наступу» буде вісім штурмових бригад. Шість набирає Нацгвардія, ще по одній – поліція і Держприкордонслужба.

Бригади Нацгвардії:

“АЗОВ”

“Азов” – легендарний полк Нацгвардії, який у 2022 році обороняв оточений російськими окупантами Маріуполь у 2022 році.

Бригадою тимчасово керує начштабу “Азову” майор Богдан Кротевич, який повернувся з російського полону у вересні 2022 року. Командир «Азову» Денис Прокопенко за умовами обміну до кінця війни перебуватиме в Туреччині.

“БУРЕВІЙ”

“Буревій” – 1-ша президентська бригада оперативного призначення (військова частина №3027 НГУ, командир – полковник Микола Мішакін).

“Буревій” розшифровується як бригада утилізації російських військових.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ особовий склад частини виконує завдання у складі угруповання сил оборони Києва, охороняючи важливі державні об’єкти та об’єкти інфраструктури.

Також бійці бригади обороняли Сєвєродонецьк і Лисичанськ Луганської області й наразі виконують завдання у Бахмуті.

“КАРА-ДАГ”

“Кара-Даг” – командир бригади – полковник Дмитро Власенко.

Воїни цієї бригади з початку повномасштабного вторгнення захищали Україну на півдні, у Запорізькій області, зокрема обороняли Мелітополь і зупинили наступ переважаючих сил ворога на напрямках Василівка – Запоріжжя і Токмак – Оріхів.

“Кара за Крим, ось що значить “Кара-Даг”, – ідеться в описі бригади, яка декларує своєю метою звільнення Криму. Військовослужбовці “Кара-Даг” збили чотири російські літаки Су-25, два вертольоти Ка-52, два безпілотники, крилату ракету.

“ЧЕРВОНА КАЛИНА”

“Червона калина” – 14-та бригада оперативного призначення (військова частина №3028, командир – полковник Олександр Охріменко).

Бійці бригади обороняли Київ, зокрема,  розбили колону окупантів біля селища Бузова під Києвом.

“Червона калина – це червоне полум’я наступу. Із червня 2022 року підрозділи полку у складі зведеної батальйонної групи в оперативно-тактичному угрупованні “Північ” оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця” брали участь у бойових діях у населених пунктах Сєвєродонецьк, Лисичанськ і Білогорівка Луганської області, Спірне та Верхньокам’янське Донецької області, проявляючи стійкість і рішучість, даючи гідну відсіч загарбникам”, – йдеться в описі.

“РУБІЖ”

“Рубіж” – 4-та бригада оперативного призначення. Її військовослужбовці першими прийняли бій із російськими військами у Гостомелі під Києвом.

Командир – полковник Артем Ілюхін.

У березні бійці підрозділу вели бої з окупантами в районі Ірпеня, Мощуна, Гути Межигірської Київської області, також брали участь у боях за Рубіжне та Сєвєродонецьк Луганської області.

“СПАРТАН”

“Спартан” – 3-тя бригада оперативного призначення. Підрозділ брав участь у звільненні Малої Рогані, Циркунів Харківської області, захищав і захищає Харків. Також бригада утримує позиції в районі Торецька Донецької області.

Командир – полковник Олександр Півненко.

Бригади Нацполіції та Держприкордонслужби

“ЛЮТЬ”

“Лють” – об’єднаний воєнізований підрозділ поліції нового зразка. До складу бригади увійшли два штурмові полки, батальйон особливого призначення, артилерійський полк і рота спеціальних операцій.

Основою бригади стали поліцейські, які після початку повномасштабної війни виконували бойові завдання у Київській області, на запорізькому, харківському, херсонському й донецькому напрямках.

Командир бригади – Олександр Нетребко, який захищає Україну від російської агресії із 2014 року.

“СТАЛЕВИЙ КОРДОН”

“Сталевий кордон” – 15-й мобільний прикордонний загін ДПСУ. Його створили як підрозділ нового зразка.

Основу склали підрозділи ДПСУ, що виконували завдання в районі бойових дій на сході України.

На озброєнні підрозділу – протитанкова зброя та артилерія, є групи аеророзвідки й розрахунки переносних зенітних ракетних комплексів. Його завдання – посилити оборону й захист держави, зміцнити кордон.

Як відбирають кандидатів до «Гвардії наступу»

Підхід до відбору кандидатів має кілька етапів: від заявки та співбесіди до військово-лікарської комісії, проходження психологічних та фізичних тестів. Після успішного проходження доброволець зараховується до лав тієї бригади, яку обрав. Під час відбору до бригад відбуватимуться співбесіди, перевірки, заліки з фізичної підготовки, тому вибір бригади має співпадати з можливостями кандидата.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке рашизм і чому Росія — фашистська держава

Є кілька варіантів як можна приєднатися до «Гвардії наступу». Перший – подати відповідну анкету на сайті storm.mvs.gov.ua. Саме на цьому сайті і можна ознайомитися з кожною з 8 бригад, які формуються.

Другий варіант – скористатися телефоном гарячої лінії (080 010 00 20), де можна проконсультуватися й отримати інформацію, куди прийти.

Також кожен охочий може подати анкету через Центри надання адміністративних послуг адреси яких розміщені на сайті.

МВС почало формували штурмові бригади “Гвардії наступу”. Фото: t.me/gvardiyanastup

Перший заступник командира однієї з військових частин Нацгвардії, начальник штабу Ігор Галян розповів, що набір добровольців буде відбуватися за єдиною схемою.

Приблизно вона виглядає наступним чином: доброволець приходить у ЦНАП, отримує інформаці. Про всі бригади до лав яких можна долучитися, там же йому розповідають про умови перебування в штурмових бригадах та вимоги кожної з них. Після цього доброволець ухвалює для себе рішення чи підходять йому запропоновані умови та чи готовий він стати частиною команди МВС і лише після цього з ним проводять бесіду щодо контракту.

Наприклад, для вступу в бригаду «Лють» необхідно: бути повнолітнім; мати громадянство України; не мати або погасити судимість; мати повну базову середню освіту. Умови відбору до бригад різняться залежно від завдань, для яких вони призначені.

Скільки добровольців вже подали заявку на вступ до «Гвардії наступу»?

Лише за перший день набору до лав «Гвардії Наступу» бажання долучитися до штурмових бригад виявили  тисячі потенційних добровольців.

Зокрема, через ЦНАПи звернулися 3086 громадян, з них подали заявки – 527. Бажання долучитися до штурмових підрозділів Нацполіції виявила 291 людина, до Нацгвардії – 114, до Держприкордонслужби – 122.

На сайт storm.mvs.gov.ua були подані 2049 анкет: до штурмових підрозділів Нацполіції – 535, Нацгвардії – 1200, Держприкордонслужби – 314.

На «гарячу лінію» з питань консультації щодо вступу та діяльності штурмових бригад МВС надійшли 480 дзвінків: щодо штурмових підрозділів Нацполіції – 142, Нацгвардії – 182, Держприкордонслужби – 156.

Як проходить підготовка?

Варто зазначити, що відразу на фронт відправляти нікого не будуть. Після того як людину зарахують, на неї чекає кількамісячна інтенсивна підготовка.

Спершу – індивідуальне навчання, потім – у складі підрозділу. До підготовки рекрутів залучатимуть найкращих інструкторів з вогневої підготовки та тактичної медицини. Лише після того як командир розумітиме, що підрозділ готовий, вони братимуть участь у наступальних операціях задля посилення основних сил нашої країни.

Варто наголосити, що командирами штурмових бригад будуть люди з бойовим досвідом.

Зарплата та пільги

Всі, хто вступить на службу до “Гвардії наступу”, матимуть такі самі пільги і гарантії та заробітну плату фактично на рівні, яку отримують військовослужбовці ЗСУ. Військові можуть піти на контракт або по мобілізації, це стосується Держприкордонслужби та Нацгвардії.

Ті, хто вступить до штурмових бригад, матиме чимало бонусів. Зокрема, можна буде безкоштовно або на пільгових умовах отримати вищу освіту у військових вишах під час служби, кожен доброволець, який долучиться до команди “Гвардії наступу” матиме щорічну відпустку тривалість якої зростатиме зі збільшенням вислуги років.

Також, окрім загального страхового стажу, служба в бригаді буде зараховуватися до стажу державної служби.

Крім того, кожен матиме право на пенсію після 25 років календарної служби, зокрема й за змішаним з цивільним стажем.

Варто також заначити, що військовослужбовці усіх підрозділів сил оборони, які беруть безпосередню участь у війні протягом не менше 30-ти днів, отримують статус учасника бойових дій, який передбачає ще більше пільг та прав. Зокрема, 75% знижку на комунальні послуги та достроковий вихід на пенсію, а також мати додаткові 14 днів відпустки зі збереженням заробітної плати.