На початку місяця Пентагон опинився у центрі скандалу через масштабний витік нібито секретних даних. У мережі з’явилися десятки фотографій документів, позначених грифом “секретно”. Частина з них була про війну в Україні та міжнародні події, які з нею пов’язані.

Першими з американських ЗМІ, хто написав про витік даних Пентагону були The New York Times. У документах, зокрема, були детально описані секретні плани США та НАТО щодо нарощування української армії перед запланованим контрнаступом проти армії РФ.

Також у документах були перераховані чотири гіпотетичні сценарії, які можуть кардинально вплинути на перебіг війни в Україні. Йдеться про смерть президента РФ Володимира Путіна або президента України Володимира Зеленського, військовий переворот у Росії або удар України по Кремлю.

Explainer пояснює, хто був першоджерелом витоку документів і як це вплине на контрнаступ української армії.

Де з’явилися секретні дані Пентагону та чи можна їм вірити?

Першими, хто оприлюднив секретні дані була популярна серед геймерів платформа Discord. За даними The Washington Post, сотні фотографій засекречених документів публікувалися там протягом місяця на одному із закритих серверів користувачем з ніком O.G. Як зазначається, він нібито не був російським агентом, а просто хотів розкрити «правду» про роботу американських спецслужб.

За даним The New York Times, під цим ніком ховався 21-річний нацгвардієць ВПС США штату Массачусетс Джек Тейшейра, якого 13 квітня його затримало ФБР.

Джек Тейшейра
Джек Тейшейра та його затримання ФБР. Колаж: Sky News

На початку минулого місяця частину файлів було оприлюднено на інших серверах Discord, звідки вони почали активно ширитися у Telegram та Twitter та зрештою привернули увагу західних медіа та американських високопосадовців.

Кілька десятків фото різних звітів Пентагону та розвідувальних служб досі можна знайти у мережі. Тим часом, речник Пентагону Кріс Мігер заявив, що публічною стала «дуже чутлива, секретна» інформація, а от спікер Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі наголосив, що поки не можна говорити про те, що оприлюднені документи є правдивими, оскільки триває розслідування.

Щодо того, як же в Україні відреагували на появу секретних документів. Спершу їх в один голос називали фейками, але згодом міністр оборони Олексій Резніков заявив, що ця інформація є сумішшю правди та фальшу, але правдива інформація вже неактуальна.

Секретні дані Пентагону.
 Згідно з документом Пентагону, українські запаси ракет, які складають 89% захисного потенціалу від більшості винищувачів і деяких бомбардувальників, можуть бути вичерпані до початку травня. Фото: The New York Times

Натомість у Росії офіційні особи майже не коментують цю тему, а от пропагандистські ЗМІ та блогери схильни думати, що поява документів була не випадковістю, а контрольованим зливом інформації західних спецслужб аби ввести в оману Росію щодо реального стану у ЗСУ напередодні контрнаступу.

Експерти ж в Україні схиляються до думки, що злиті документи не мають жодного відношення до потенційного контрнаступу, а є наративом, який сформований російськими спецслужбами , адже фотокопії містять інформацію про різні регіони на планеті, мають різнобічну розвідувальну спрямованість та розраховані на різну цільову аудиторію.

По суті – це моніторинг світової ситуації та найбільш кричущих загроз по всьому світі, від Гаїті та Китаю до Адріатичного моря та України. Звичайно, Україна займає у цьому моніторингу одне з ключових місць. Хоча, не виключено, що насправді, фотокопії натягано з різних звітів.

Кому може бути вигідним оприлюднення даних Пентагону?

Експерт Олег Катков не виключає, що витік може насправді бути масштабною дезінформаційною кампанією за участі “наших союзників”, аби збити з пантелику російське військове керівництво. Втім, він сумнівається, що у рф цю інформацію сприймають як серйозне джерело, оскільки російська розвідка для збирання подібної інформації має значно білші потужності, ніж подібні витоки.

А от експерт Роман Світан дотримується протилежної думки. Він вважає, що витік документів – це незграбна спецоперація росіян.

Як вдалось встановити першоджерело «витоку»?

Сервер Thug Shaker Central на платформі Discord став першоджерелом появи секретних даних Пентагону. За словами двох учасників спільноти, які стали співрозмовниками WP, їхнім неформальним лідером був харизматичний та молодий американець з ніком O.G., який «любить зброю і працює на одній з військових баз».

Вони були переконані, що хлопець точно не був російським агентом, а просто критикував спецслужби за приховування нібито правди.

Журналісти стверджують, що переглянули відео, на якому начебто зображений O.G, який стріляє по мішенях та вигукує расистські та антисемітські гасла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи загрожує Україні ядерний удар Кремля: сценарії та думки експертів

На сервері O.G. створив закритий чат під назвою Bear vs Pig (з англ. «Ведмідь проти Свині»). У цьому чаті кілька десятків людей, зокрема обговорювали зброю, дивилися фільми та слухали розповіді про те, що відбувається за кулісами світової політики. Учасниками цього чату були, серед інших, і вихідці з пострадянських країн.

Кілька місяців тому O.G. почав публікувати у чаті різну інформацію про побачене на одній з військових баз, а вже наприкінці минулого року виклав фото різних секретних звітів. І вже на початку березня один з учасників цієї спільноти злив частину документів на сервер прихильників філіпінського ютуб-блогера WaoMao, а звідти десять з них перекочували на доволі популярний сервер Minecraft Earth Map.

А 5 квітня фото спливли одразу на форумі 4chan та у Telegram, звідки стали активно ширитися мережею — переважно серед російських Telegram-каналів та проросійських політиків і журналістів у Twitter.

Після цього O.G. видалив Thug Shaker Central та переніс спілкування з однодумцями на інший сервер. А наприкінці березня закликав учасників чату видалити всю інформацію, яка має стосунок до нього та зник.

Друзі O.G. відмовилися назвати його справжє ім’я, але журналісти The New York Times встановили, що під цим ніком ховається 21-річний нацгвардієць ВПС США штату Массачусетс Джек Тейшейра.  Деталі інтер’єру будинку Тейшейри на сімейних фото у соцмережах співпадають з деталями на полях деяких фото секретних документів. 

Чи вплине витік на контрнаступ ЗСУ?

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов переконаний, що поява в мережі важливих даних, жодним чином не вплине на контрнаступ ЗСУ. Він також наголосив, що контрнаступ та перемога у війні з РФ потрібні не лише Україні, а й країнам-союзницям.  Він переконаний, що Росія – єдиний бенефіціар витоку розвідданих США.

Тим часом міністр оборони Олексій Резніков назвав виток секретних документів сумішшю правдивої та неправдивої інформації і додав, що будь-яка інформація, яка міститься в документах, вже неактуальна.

У свою чергу секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що нікому невідомий остаточний план контрнаступу, оскільки військове командування пропрацьовує різні варіанти розвитку подій на фронті і все буде вирішуватися в останній момент, коли прийматиметься остаточне рішення.

Головний редактор спеціалізованого українського видання Defense Express Олег Катков наголошує на тому, що зміст оприлюдених документів нагадує не секретну, а аналітичну інформацію для людей, яке мають приблизне уявлення про те, що відбувається. Він зазначив, що у разі. Якщо документ є повноцінно секретним і йому присовюється відповідний індекс секретності, то це передбачає, що документ не те що не полишає межі установи, але навіть не циркулює в кабінетах цієї установи.

Тим часом, військовий експерт, полковник ЗСУ в запасі Роман Світан наголосив на тому, що значна частина інформації, яку зараз називають злитою, була раніше у вільному доступі та не є таємницею. Тому, за його словами, вона жодним чином не вплине на контрнаступальні плани.

“Найімовірніше, це просто документи, які було зібрано для якихось брифінгів, або для введення в інформаційне поле великої кількості людей”, – сказав експерт в інтерв’ю DW.

Думки про те, що злив секретних документів Пентагону жодним чином не стане на заваді контрнаступу дотримується і колишній командувач армією США в Європі Бен Годжес.