В Україні безперервно і швидкими темпами погіршується ситуація із коронавірусом. Через зростання захворюваності Україна потрапила до списку країн «червоної зони». Це означає, що країна не відповідає критеріям для активного відновлення міжнародного авіасполучення.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в Україні почалася друга хвиля епідемії коронавірусу.
Explainer розпитав експертів, чи дійсно в Україні вже почалася друга хвиля коронавірусу, що таке хвилі COVID-19, коли і чому вони настають і скільки нам ще ходити в масках.
Що таке друга хвиля?
Єдиного наукового визначення хвилі пандемії немає. “Хвиля” — це період сплеску хвороби після загального спаду. Наприклад, часто трапляється так, що новий вірус грипу поширюється світом, а потім відступає, як цунамі. Через кілька місяців він повертається і знову поширюється по всьому світу, або в деяких його частинах. Кількість заражених зростає, потім знову йде спад: кожен такий цикл — “хвиля” вірусу.
Поняття “хвиля” трактують довільно.
Колишній директор Центру громадського здоров’я, лікар-інфекціоніст ВОЛОДИМИР КУРПІТА пояснив Explainer, що деякі медики вважають всі злети й падіння числа хворих хвилями, але найчастіше — це тільки нерівності лінії першої хвилі.
Щоб оголосити про закінчення хвилі, влада повинна взяти вірус під контроль і досягти істотного падіння числа нових випадків зараження.
Ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК нагадав, що у минулому столітті було три пандемії грипу. Найбільш смертоносний у 1918-1919 рр. розвивався трьома хвилями, з яких найбільш смертоносною була друга — 64% смертей.
У 1957 році азійський грип теж поширювався трьома хвилями, і найбільш смертоносною була саме друга. У 1968 році гонконгський грип поширювався повільніше: друга хвиля почалася через рік після першої і супроводжувалася підвищеною захворюваністю.
Як вірус повертається?
Є кілька факторів, які можуть спричинити більш різке зростання. Так, наприклад, занадто швидке зняття обмежувальних заходів може призвести до того, що кількість хворих на коронавірус може почати рости заново.
Початок сезону грипу (холодна пора року) також може вплинути на коронавірус. Кількість хворих у цей період значно збільшиться.
Окрім того, збудник коронавірусу може мутувати й стати невпізнанним для імунної системи більшості людей. Так, у 1918 році відбулася друга хвиля грипу, яка спричинила велику кількість смертей. Деякі дослідники вважають, що причиної такої смертності стала мутація вірусу, який став знову невпізнанним для імунної системи більшості людей.
Ще один важливий фактор — це переміщення вірусу до популяцій, які раніше не піддавалися впливу та не мають імунітету.
Україна опинилася в «червоній зоні» країн з Covid-19
Станом на 29 червня у “червоній зоні” за кількістю активних випадків COVID-19 на 100 тис. населення опинилися 50 країн, серед яких і Україна. Згідно із оприлюдненим списком, в “червону зону” потрапили, зокрема, Великобританія, Україна, США, Вірменія, Бразилія, Білорусь, Росія, Франція, Єгипет, Іспанія, Азербайджан.
На минулому тижні в Україні були зафіксовані антирекорди за кількістю інфікованих. Так, 24 червня захворіло 940 осіб, 25 червня — 994 людини, а 26 червня — 1109 осіб.
У МОЗ розпочали підготовку до розгортання другої і третьої хвилі лікарень, які будуть приймати хворих на COVID-19.
Колишній директор Центру громадського здоров’я, лікар-інфекціоніст ВОЛОДИМИР КУРПІТА вважає, що в Україні не було зниження захворюваності на коронавірус, а був період стабільної захворюваності, яка потім знову зросла.
Найімовірніше, це не друга хвиля, а як продовження першої хвилі, трішки із затримкою у часі, яка пов’язана з обмежувальними заходами, які були введені, а потім послаблені.
Такої ж думки і ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК .
“Першої хвилі у нас не було. Карантин просто зупинив людей. Перша хвиля перенеслася на пізніше”, – зазначив він.
Ковтонюк розповів, що європейські країни під час карантину вибудовували системи тестування, ізоляції та відстеження контактів. Вони готували свої лікарні до можливих нових піків других хвиль і привчали людей до соціального дистанціювання, індивідуальних обмежень, підтримання гігієни, щоб коли не буде карантину, можна було стримувати вірус іншими засобами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке пулінг: чи готова Україна до нового методу тестування на COVID-19?
За його словами, майже в усіх європейських країнах вибудувано дуже потужні системи тестування, відстеження та ізоляції контактів хворих на коронавірус. Наприклад, у Польщі щодня роблять 20-30 тис. тестів, 17 тис осіб станом на сьогодні перебувають на обсервації, тобто у спеціальних закладах під наглядом лікарів. Це контактні особи. І 90 тисяч осіб перебувають на самоізоляції під наглядом сімейного лікаря.
“В Україні ми взагалі не знаємо, скільки таких людей, бо ніхто їх не відстежує, ніхто ці дані не публікує. Я шукав останні два тижні хоч щось про це. Майже нічого не знайшов. Є дані Нацслужби здоров’я, що 13 тисяч людей у нас на амбулаторному лікуванні, але невідомо, чи це обсервація вдома чи під наглядом лікарів. І є ще дані, що в додатку “Дія” є 39 тисяч осіб, але їх відстежують не медики, а МВС. Тому ми виявляємо кількість випадків, але контакти не відстежуємо, людей не ізолюємо. Я вважаю, що кількість хворих росте саме через це”, – вважає ексзаступник міністра охорони здоров’я України.
Яка ситуація в Європі?
В Європі після ослаблення карантину спостерігається сплеск нових випадків коронавірусу. За минулі два тижні в 30-ти країнах спостерігається збільшення кількості нових випадків. В 11 з них прискорені темпи зараження призвели до нової хвилі цієї хвороби.
Відомо, що Німеччина повернула частковий карантин у Північній Рейн-Вестфалії через спалах коронавірусу на найбільшому м’ясокомбінаті. Там з 7 тис. працівників захворіли понад 1 тис. 700 осіб. Нові обмеження ввели і в Португалії. Спалах коронавірусу зафіксували в околицях Лісабона.
Щодо світової ситуації, то на момент публікації цього матеріалу всього на Covid-19 захворіли понад 10 млн осіб. Перші п’ять місць за поширенням хвороби займають США, Бразилія, Росія, Індія і Велика Британія.
Ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК пояснив, чому в Україні ситуація розвивається по-іншому.
«В Україні не друга хвиля. В Східній Європі трошки інша ця динаміка. У нас не було такої першої хвилі, як в Західній Європі. Влада Польщі, України, Литви ввели карантинні обмеження і відклали стрімке поширення коронавірусу. Те, що зараз відбувається в Україні, можна називати першою хвилею. Після послаблення карантину в Україні, в Молдові кількість хворих пішла вгору. В Польщі та Литві кількість хворих на коронавірус тримається стабільно на одному рівні. Треба розуміти, що першої хвилі в нашій країні не було. Ми її не подолали. Через карантин ми відклали її на потім», – пояснює експерт.
Що каже ВООЗ?
ВООЗ поки не називає країни, де стрімко зростає кількість нових випадків коронавірусу. Директор Європейського регіонального бюро ВООЗ ГАНС КЛЮГЕ заявив, що якщо нову хвилю коронавірусу не вдасться зупинити, то система охорони здоров’я Європи буде знову на межі колапсу.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила про ризик для системи охорони здоров’я України “опинитися на межі” через стрімке зростання кількості нових випадків коронавірусної хвороби.
Представник ВООЗ також зазначив, що, незважаючи на збільшення кількості нових випадків, до кінця літа ситуація в більшості країн регіону стабілізується.
Помічник гендиректора ВООЗ зі стратегічних питань РАНЬЄРІ ГУЕРРА попередив, що друга хвиля епідемії коронавірусу може виявитися набагато сильнішою за першу і вбити мільйони людей по всьому світу.
За його словами, поки пандемія протікає так, як і припускали в ВООЗ, і за сценарієм, схожим на іспанський грип на початку ХХ століття.
“Іспанський грип поводився так само, як і COVID-19: влітку він відступив і відновився у вересні та жовтні, в результаті чого під час другої хвилі померло 50 мільйонів людей”, – сказав він.
Як буде проходити друга хвиля епідемії коронавірусу?
Експерти в різних країнах не можуть сказати, як буде проходити друга хвиля коронавірусної інфекції. Нові «хвилі» будуть залежати від мутації, нашого імунітету і вміння держав контролювати COVID-19.
Дотримання соціальної дистанції та правил гігієни може зменшити кількість заражених, а свідомість людей призведе до швидкого виявлення хвороби і зниження рівня соціальної взаємодії між людьми.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому соціальне дистанціювання важливе під час коронавірусу?
Колишній директор Центру громадського здоров’я, лікар-інфекціоніст ВОЛОДИМИР КУРПІТА вважає, що деякий час державам доведеться відстежувати стан всіх людей, вимірювати температуру на вході в громадські місця, зобов’язати всіх носити маски в місцях скупчення людей і вистежувати тих, хто перебував у тісному контакті з людьми, у яких підтвердили або підозрюють захворювання на коронавірус, за допомогою мобільних додатків.
Це триватиме доти, доки буде існувати коронавірусна інфекція – або до природного закінчення епідемії, або до створення вакцини. Однак навіть якщо вакцину буде розроблено на початку наступного року, вона не зможе відразу знищити вірус, тому люди будуть хворіти на COVID-19 ще кілька років, а влади країн – шукати джерела нових випадків.
Чи може друга хвиля бути гіршою, ніж перша?
Якщо є друга коронавірусна хвиля, тяжкість спалаху залежатиме від кількох факторів, зокрема від того, наскільки добре люди підтримують соціальну дистанцію та скільки людей носять маски.
Наприклад, дослідження та комп’ютерна модель, розроблена доктором Де Каї, показує, що якби 80% населення носили маски в публічних місцях, то коефіцієнт передачі коронавірусу знизився б до приблизно 8%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи варто носити маски під час пандемії, якщо так – то які?
Ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК зазначає, що чим більше заходів для зменшення передачі хвороби вживається – і чим ефективніше їх виконувати – тим нижчий рівень зараження може бути вдруге.
Інші чинники, які можуть вплинути на ситуацію, — це будь-які потенційні генетичні мутації коронавірусу, розробка ефективної вакцини та безпечних, ефективних методів лікування захворювання на COVID-19 та можливість тестування на коронавірус велику кількість населення, навіть тих, які не хворіють.
Чи країни знову введуть жорсткий карантин?
Це можливо. Рішення щодо майбутніх карантинів ухвалюються урядом країн, які працюють з посадовими особами сфери охорони здоров’я, але є ознаки того, що потреба у введенні карантинних обмежень може виникнути.
У деяких частинах світу, які потрапили у другу хвилю коронавірусних інфекцій після скасування карантинних обмежень, такі заходи було відновлено.
Поки не буде ефективної вакцини, цілком можливо, що в різних частинах світу спостерігатиметься коливальне послаблення і введення карантинних обмежень.
Ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК пояснив Explainer, що карантин не долає вірус, а просто зупиняє фізично людей і таким чином зупиняє поширення вірусу, який нікуди не зникає. Ковтонюк вважає, що вводити жорсткий карантин не потрібно, адже він не допомагає жити з епідемією.
Що потрібно робити, аби вірус не повернувся в країну?
ВООЗ рекомендує поетапно скасовувати карантинні обмеження, щоб перевірити дію кожного, перш ніж перейти до повного послаблення карантину.
Колишній директор Центру громадського здоров’я, лікар-інфекціоніст ВОЛОДИМИР КУРПІТА та ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК зазначили, що ключовим фактором, який забезпечує низький рівень зараження, є масштабність тестування та відстеження контактів хворих. Органам охорони здоров’я необхідно знайти заражених людей, ізолювати та виявити їхні останні контакти, щоб вони також могли пройти тестування та ізоляцію за потреби.
“Одні обмежувальні заходи не є запобіганням росту захворюваності. Відповідно до рекомендацій міжнародних експертів, найголовнішим засобом запобігання коронавірусу є збільшення кількості тестувань і найголовніше — відслідковування контактів. Тобто кожен позитивний результат означає відстеження і тестування наступних 8 контактних людей. В Україні немає інформації про відстеження контактів хворих. Дуже важливо відслідковувати контакти хворих, адже ми можемо їх ізолювати вдома. Через те, що у нас це не відбувається, люди, які мали контакти з хворими, постійно перебувають серед людей і можуть інфікувати інших. Це є значно вагомішим чинником, ніж послаблення чи посилення карантинних заходів”, — пояснив Курпіта.
Ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК теж вважає, що в Україні потрібно збільшувати кількість тестувань і відстежувати контакти хворої людини. Він зазначив, що лабораторії не встигають проводити тестування, і в областях лежать замороженими тисячі тестів.
“У Львівській області було 3 тисячі тестів, які пролежали замороженими в холодильниках кілька тижнів. Потім їх почали тестувати. В Сумській області лежить дві тисячі тестів у холодильниках. В Донецькій — одна тисяча. В Дніпропетровській — 1700. Лабораторії не встигають тестувати і накопичують ці залишки тестів. Це у нас так немає попиту. Не можу пояснити, чому коли весь світ говорить про важливість тестування на коронавірус, в Україні це не пріоритет. Більш того, потрібно відстежити контакти хворої людини та ізолювати їх. Цього взагалі в нашій країні не роблять”, — підкреслив Ковтонюк.
Прогнози експертів
Колишній директор Центру громадського здоров’я, лікар-інфекціоніст ВОЛОДИМИР КУРПІТА вважає, що друга хвиля коронавірусу може розпочатися восени, коли почнеться ріст захворюваності на респіраторні захворювання.
За його словами, протягом наступних кількох тижнів щодоби будуть фіксувати 900–1000 хворих людей. Чіткіші прогнози можна дати лише наприкінці наступного тижня.
Опитані Explainer експерти радять українцям дотримуватися фізичного дистанціювання, використовувати індивідуальні засоби захисту не на вулиці, а в закритих приміщеннях, провітрювати приміщення, мити руки та використовувати дезінфекційні засоби. Потрібно не забувати, що вірус не зник, він є, і потрібно дотримуватися порад медиків.