Про нарощування РФ військової міці біля кордонів України західні ЗМІ почали писати ще наприкінці жовтня. Офіційний Київ це заперечував, але потім заявив про зосередження близько 90 тисяч солдатів біля кордонів України та на тимчасово окупованих територіях. Ці події показали, що війна завжди ближче, ніж здається, тому про всяк випадок краще підготуватися до будь-якого сценарію.
Для того, аби уникнути паніки, по-перше, потрібно покроково прописати для себе, що ви будете робити у разі повномасштабного вторгнення РФ.
По-друге, підготувати «тривожну валізу» – мінімальний набір необхідних речей для того, щоб вижити в екстремальних ситуаціях, і який потрібно мати під рукою на випадок, якщо воєнні дії розпочнуться в безпосередній близькості від вас.
Таким чином ви будете «озброєні» і війна не застане вас у капцях та з нерозумінням і панічними думками, на кшталт, а як мені бути?
Explainer розповідає, що потрібно мати при собі та як поводитися у випадку повномасштабного вторгнення РФ, про ймовірність якого експерти говорять вже не один день. Головне – зберігати спокій та вибудувати для себе алгоритм, як діяти у разі небезпеки.
Розробити маршрут евакуації
Насамперед варто заздалегідь продумати маршрут своєї евакуації, якщо ви не готові воювати. Якщо плануєте пересуватися автомобілем, то потурбуйтеся заздалегідь про пальне. Якщо плануєте вирушати за кордон, переконайтеся, чи маєте під рукою біометричний паспорт та візу.
Також потрібно ретельно продумати альтернативні маршрути, оскільки може статися так, що деякі із запланованих вами раніше можуть стати недоступними.
Підготовка документів
Отже, перш ніж розпочати робити продуктові запаси, потурбуйтесь про свої документи та документи своїх рідних. Їх потрібно зібрати докупи і тримати в одному місці, аби у разі нагальної потреби не витрачати час на пошуки.
Важливо зробити копії всіх документів – починаючи від паспортів і закінчуючи правом власності на житло. Всі документи краще скласти у канцелярську папку, обмотати скотчем, аби потім покласти до рюкзака, а от документ, який посвідчує особу, потрібно тримати при собі.
Усі свої кошти також варто розділити на кілька частин. Також візьміть кілька фотографій рідних і близьких.
Який наплічник вибрати та що до нього покласти?
Якщо доведеться покидати зону бойових дій, потрібно, аби вас ідентифікували як цивільну людину, а це означає – ніякого мілітарі стилю в одязі та камуфляжного наплічника. Загальна вага вашого наплічника не повинна перевищувати 50 кілограмів.
У дорозі вам, зокрема, знадобляться: карта місцевості та компас, GPS-новігатор, кнопковий телефон, оскільки він довше тримає заряд батареї, ніж смартфон. Випишіть усі номери з телефону у блокнот, який також візьмете з собою. Радіоприймач теж не буде зайвим, оскільки так ви будете знати про те, що відбувається у світі.
Ліхтариків взяти краще кілька, а також прихопіть із собою ніж, сокиру, відкривачку, столові прибори для походу, які не займатимуть багато місця, заряджений павербанк, трійник, аби можна було підзарядити павербанк, телефон та ліхтарик у населеному пункті, де є електрика. Обов’язково візьміть із собою запасні елементи живлення.
В екстремальних умовах вам також знадобляться намет, спальник і каремат. Не зайвою буде клейонка, великий рулон прозорого скотчу, голка та нитки.
Також при вас мають бути сірники, туристичний пальник, аби розігріти їжу чи воду, металевий посуд для розігріву їжі, пакети для сміття.
Не забудьте про запасний комплект одягу, спідню білизну, зручне і надійне взуття, засоби гігієни.
Аптечка «тривожної валізки»
У ній обов’язково мають бути: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля, жарознижувальні препарати, знеболювальне, протиалергійне, таблетки проти діареї та шлункової інфекції, краплі для очей, жгут, засоби, які спиняють кров, пластирі, тейпи при розтягненні м’язів, кілька пар рукавичок, антисептики.
Якщо ви приймаєте ліки, то запасіться ними мінімум на тиждень, а також візьміть із собою рецепти, запишіть прізвища та мобільні телефони ваших лікарів. Всі медикаменти краще брати у таблетках.
Продовольчі запаси на випадок повномасштабного вторгнення
Який набір продовольчих продуктів потрібно взяти з собою? У вашій «тривожній валізці» обов’язково мають бути крупи (гречка, рис, кус-кус, вівсянка), і бажано, аби вони були швидкого приготування, а також макарони. Одним з найкращих варіантів є сублімована їжа – це такі готові страви у пакетиках, які можна залити окропом на 3-10 хв та споживати.
У валізці також мають бути консерви і тушкованки в пакетиках, оскільки залізні банки займають багато місця та додають ваги рюкзаку, а також злакові батончики, горішки та насіння, сухофрукти та сушені овочі, чай, кава, сіль та цукор – не пачки, а невеличкі пакетики.
Запасіться питною водою на кілька днів, оскільки вода не повинна застоюватися. Також варто взяти спеціальні таблетки для очищення води.
Варто пам’ятати, що головними критеріями при виборі продуктів є тривалий термін придатності, легка вага, необ’ємне пакування, легкість у приготуванні та поживність. Все, що швидко псується, – абсолютно не підходить.
Свіжі овочі та фрукти – теж поганий варіант. Вони зберігаються недовго та додають ваги багажу. Також для довготривалого запасу не підійдуть шоколад, м’який сир, молочні продукти, цукерки. Краще замінити їх на галетне печиво, злакові батончики, горішки та насіння. Не варто запасатися свіжим м’ясом, оскільки воно потребує тривалого приготування, альтернатива – тушкованка або консерви.
Кількість їжі та води варто розрахувати щонайбільше на тиждень. Приблизно на одну людину на день вам знадобиться: круп – до 150 г; макаронів – до 100 г; тушкованки – 50-70 г; горіхів – до 30 г; сухофруктів – до 50 г; батончиків – до 50 г; солі – до 7 г; чаю або кави – до 10 г. Щоденна норма споживання води на людину – 1,5 л. Вода також може знадобитися для приготування їжі.
Мінімальні бойові навички та курси домедичної допомоги
Ті, хто має намір чинити опір ворогу, може вступити у підрозділи тероборони аби отримати мінімальні бойові навички. Також варто пройти курси надання домедичної допомоги.
Бомбосховища та де їх шукати
Ще одним важливим моментом є поінформованість про міські бомбосховища. Обов’язково потрібно поцікавитися, де розташовані найближчі до вашого дому бомбосховища. Якщо поруч немає такого, то можна облаштувати під бомбосховище підвали власних будинків.
Памятайте, що переобладнані на бомбосховища підвали захистять лише від артилерійських обстрілів. Під час ракетних обстрілів чи авіаударів ці приміщення загрожуватимуть життю, оскільки можлива повна руйнація багатоповерхівки. Єдиний варіант для захисту у випадку авіаударів – справжнє бомбосховище, яке було побудоване ще за радянських часів. Про їхнє розташування треба питати у міської ради.
У бомбосховищі мають бути місця для розміщення людей, щоби можна було поспати, а також освітлення, вода і опалення взимку.
І головне – у будь-якій ситуації не панікуйте і зберігайте холодний розум!