Цього місяця має відбутися важливе для України засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн». Якщо січневе всі охрестили бронетанковим, то 9-те за ліком має стати авіаційним. Адже саме на літаки ми очікуємо від наших іноземних партнерів.
Наприкінці січня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що європейські друзі України взяли в роботу постачання нашій державі винищувачів F-16. Саме цей літак має широкий спектр авіаційного озброєння, що допоможе нам у багатьох цілях.
Explainer пояснює, що представляє собою бомбардувальник F-16 та для чого Україні потрібні винищувачі.
Для чого Україні потрібні винищувачі
Ще з перших днів повномасштабного вторгнення РФ на територію України, влада закликала наших союзників закрити небо. Втім, а віз і нині там через небажання країн-членів НАТО вступати в пряму конфронтацію з Росією. Оскільки країна-окупант активно використовує проти України ракети і дрони, то потреба в патрулюванні українського неба є дуже нагальною.
Авіація потрібна Києву не тільки для захисту від ворожих літаків, а й для того аби збивати ракети та дрони, які виснажують запаси українських ППО.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Удар росіян по Дніпру: чому українська ППО не може збивати ракети Х-22
На сьогоднішній день Україна має застарілій парк винищувачів. Всі вони вироблялися за рядянських часів. Переважно – це МІГ-29. Україна сама не може виготовляти винищувачі, адже корпорація «Антонов» спеціалізується на транспортній авіації. Плюс винищувачі потрібні вже зараз.
Що таке F-16 та чому його називають найкращим варіантом для України?
Як зазначив полковник запасу, військовий льотчик-інструктор Роман Світан F-16 – це бойовий літак, який здатен працювати як бомбардувальник, штурмовик і виконувати функцію ППО. Літаки будуть допомагати наземному просуванню військ, зверху закидати росіян бомбами і прикривати з повітря свої сили від ворожих ракет і винищувачів
Експерти одноголосні у тому, що F-16 – це найбільш відповідний варіант для України. Він є найпоширенішим у світі літаком, який є на озброєнні у близько 30 держав та зарекомендував себе у війнах і локальних конфліктах – починаючи від Бурі в пустелі 1991 року, закінчуючи застосуванням його на Близькому Сході. Цей винищувач четвертого покоління виробляють вже понад 40 років.
Попри те, що літак розроблявся ще у 1970-ті роки, приблизно в один час з радянським МіГ-29, він досі залишається на конвеєрі, його модернізували, а контракти на його виробництво розписані на десять років. Звісно, за понад 40 років літак отримав кілька модифікацій і останні версії мають найбільш сучасне обладнання та зброю.
Винищувач F-16 може стати для нашої країни найкращим варіантом, хоча б тому, що він легкий та дешевий в обслуговуванні. Особливо, якщо порівнювати його з найпотужнішим літаком США F-15E Strike Eagle.
Наприклад, вартість однієї льотної години сучасних версій F-16 та F15E становить відповідно 8000-15000 та 27000 доларів.
Характеристики винищувача F-16
F-16 можна назвати найнадійнішим бойовим винищувачем у світі. Він може літати на відстані до 4 тисяч кілометрів. Оптимальний радіус бойової дії – 1000-1300 кілометрів. Швидкість літака – до 2,400 кілометрів на годину, що майже втричі перевищує швидкість пасажирського літака.
На сьогоднішній день існує 10 основних його видів та велика кількість локалізованих версій. Найстаріша модель F-16A/B (одномісна та двомісна), яку сконструювали на початку 80-х років. За нею налагодили випуск версії F-16C/D. Модель, яку випускають, починаючи з 2010 року і називають найсучаснішою – це F-16V.
Також кожна версія ще розподіляється на окремі блоки, де літаки можуть відрізнятися двигуном, обладнанням чи авіонікою. Наразі повітряні сили США мають на озброєнні 882 одиниці F-16C/D у всіх можливих блоках. Наразі важко зрозуміти, яку версію літака буде передано Україні.
Літаки F-16 є базовими для військово-повітряних сил багатьох країн-членів НАТО і не лише. Відтоді як було налагоджено випуск цих літаків, їх було виготовлено близько 5000. Наразі вони перебувають на озброєнні 25 країн світу. Паралельно з цією моделлю США активно використовують F-22 Raptor і суперсучасний багатоцільовий літак-невидимку F-35 Lightning, за яким майбутнє, бо в його основі ультрасучасні технології.
Скільки винищувачів потрібно для повноцінного захисту України?
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що для надійного захисту України потрібно 180 винищувачів.
Це доволі значний показник, який наближений до розміру винищувальної ланки деяких найбільших країн НАТО. Зокрема, відповідно до даних Military Balance за 2021 рік: у Великій Британії 161 винищувач (23 F-35B та 138 Eurofighter), у Німеччині – 226 бойових літаків (138 Eurofighter, 88 Tornado) у Франції – 250 винищувачів (112 Mirage 2000 та 138 Rafale, включно з корабельними).
Це більше, ніж є у Польщі, якщо брати поточний показник, то мова йде про 48 літаків F-16. Та більше, ніж країна планує мати після отримання 32 F-35A та 48 FA-50 (12 FA-50 Block 10 та 36 локалізованих 36 FA-50PL), загалом 128 машин.
Для американських пілотів базовий курс становить 9 місяців. Якщо для українських пілотів його можуть скоротити, то навряд це буде менше ніж 3-4 місяці, а навчання авіатехіків може тривати й довше.
Наразі є інформація про те, що Україна вже склала список із 50 пілотів, які готові почати навчання на F-16 і завершити його за три місяці; також розглядається можливість укладання контрактів на навчання з приватними компаніями США.
Плани партнерів України щодо постачання авіації
Цього тижня президент США Джо Байден на пряме запитання журналістів чи отримає Україна багатоцільовий винищувач F-16 відповів коротко: «Ні». Втім, українські посадовці та експерти наголошують на тому, що аналогічну відповідь Україна отримувала практично по всіх видах західної зброї перед тим як їх отримати.
Тим часом, канцлер Німеччини Шольц заявив про те, що говорити про постачання Україні літаків «було б несерйозно». А от речник британського уряду сказав, що Лондон наразі не збирається передавати Україні винищувачі.
А от президент Франції Макрон не виключив поставок Україні західних літаків. Франція має винищувачі власного виробництва Rafale і європейський Eurofighter Typhoon.
Не виключають постачання F-16 Україні й Нідерланди.
Польський прем’єр Маровецький сказав, що Польща готова дати Україні літаки F-16 в координації з іншими союзниками по НАТО.
Чи потрібен іншим країнам дозвіл США на постачання винищувачів Україні?
Формально цей принцип ніхто не відміняв і дозвіл країни-виробника потрібен. Згадаємо історію з німецькими «Леопардами», коли інші країни готові були поставити ці танки Україні з власних запасів, але чекали дозволу з Берліну.
Оглядач військового порталу Defense Express Іван Киричевський наголосив, що коментар Байдена не означає, що Білий дім заборонить іншим країнам давати літаки. «Маємо формальну відмову США, але от Польща заявила про свою готовність дати власні F-16, правда в координації з НАТО. Голландія може надати, але не по причині зношеності своїх літаків, а тому що в Голландії знайшлися гроші на F-35», – наголосив Іван Киричевський,.
На думку експерта відповідь Байдена означає чітку градацію джерел постачання. На даний момент ми отримаємо їх не з запасів Військово-повітряних сил США, не з запасів промисловості США, а отримаємо їх від країн-експлуатантів F-16 в Європі.
Тим часом експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв вважає, що США можуть дати добро іншим, а також можуть змінити і власну позицію – і теж поставити F-16 Україні.
Тож лишається дочекатися на нову зустріч коаліції партнерів України у форматі «Рамштайн», яка відбудеться 14 лютого аби точно розуміти чи нададуть партнери авіаціну підтримку та що вона в себе включатиме.