Розмови про масштабний наступ РФ тривають ще з кінця минулого року. Такі новини серед одних сіють паніку, а інших наштовхують на думку – як же ми будемо протистояти ворогу. Якщо готовий стати на захист країни, то не зайвим буде знати, що з 1 січня набув чинності Закон «Про основи національного спротиву». Ним визначено завдання територіальної оборони, руху опору та підготовки громадян України до національного спротиву, а також встановлено порядок організації, підготовки та ведення територіальної оборони та руху опору.
Загальновійськова підготовка громадян – початкова та базова підготовка. У чому різниця?
Як випливає з документу, загальновійськова підготовка громадян здійснюється в мирний час та особливий період. Її проходять громадяни допризовного, призовного віку, військовозобов’язані, резервісти та інші категорії громадян, які виявили бажання долучитися до національного спротиву. Така підготовка поділяється на початкову та базову.
Початкова підготовка здійснюється з метою формування у громадян первинних загальновійськових знань та оборонної свідомості. Початкова підготовка є частиною Державного стандарту профільної середньої освіти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо завтра війна. Що покласти в тривожну валізу – список речей
Зі свого боку базова підготовка здійснюється з метою підготовки громадянина, здатного виконувати завдання у мирний і воєнний час у бойових умовах.
Базову підготовку проводить Міноборони разом із зацікавленими органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, волонтерськими, громадськими та спортивними організаціями.
Бригади територіальної оборони. Скільки їх буде та за яким принципом відбуватиметься їхнє формування?
Тероборона є окремим родом військ у складі Збройних сил України. По суті, це легка піхота, яка зможе допомагати основному складу ЗСУ в охороні кордону, об’єктів критичної інфраструктури, а також чергувати на блокпостах чи охороняти населення.
Відповідно до Закону “Про національний опір”, до кінця травня 2022 року в Україні має бути переформатовано 25 бригад територіальної оборони. Складатимуться вони зі штатного ядра і резервістів, які підпишуть контракти. У разі ж повномасштабної війни ці бригади будуть укомплектовані мобілізованими. Постійна чисельність сил територіальної оборони в мирний час становить 10 тисяч осіб, а в особливий період – понад 130 тисяч. Для цього буде сформовано резерв.
Наразі вже визначено майже 90% місць дислокації підрозділів тероборони по всій Україні.
Розгортання системи тероборони відбуватиметься у три етапи, а її резерв пройде інтенсивну підготовку.
Перший етап вже розпочався і передбачає те, що кістяком сил тероборони у мирний період є військовослужбовці ЗСУ. Їхнім завданням буде командування, навчання та злагодження цивільних осіб, які укладуть контракт про службу в резерві територіальної оборони і захищатимуть територію, на якій проживають. Саме за рахунок цих резервістів тероборони кожен батальйон налічуватиме до 600 осіб.
Другий етап – це формування резерву тероборони в особливий період. На цьому етапі за тими, хто укладе контракт і служитиме в резерві тероборони, закріплять зброю. Її видаватимуть під час навчань або в разі виникнення окремих ситуацій.
Третій етап розпочнеться після формування штату у мирний час і резерву для особливого періоду. На цьому етапі будуть розглядати питання про створення у невеликих населених пунктах добровольчих формувань у територіальних громадах.
Яким чином можна зареєструватися?
Щоб увійти до складу територіальної оборони, потрібно звернутися до центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), до яких людина приписана. Потім на вас очікує співбесіда з інструктором та представником підрозділу тероборони, а також проходження військово-медичної комісії. Саме там ви маєте отримати вичерпну інформацію, коли саме вас залучать – у мирний час або виключно у воєнний час.
Далі формується особиста справа кандидата у територіальному центрі комплектування і направляється командиру підрозділу територіальної оборони, який ухвалює рішення про укладання контракту з кандидатом на військову службу.
Контракт для солдата і сержанта укладається на 3 роки, а для офіцера – на 5 років. Якщо раніше ви не були пов’язані з армією, то військова спеціальність буде визначатися вашою освітою та навичками. Після того, як ви укладете контракт, вас можуть відправити на курси з отримання військової спеціальності.
Перелік документів для вступу до лав територіальної оборони:
- заява про бажання добровільно вступити на службу у територіальному резерві;
- висновок військово-лікарської комісії;
- копії всіх сторінок паспорта громадянина України;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- копії свідоцтв про укладення шлюбу та народження дітей (за наявності);
- довідку про несудимість;
- характеристика з місця роботи/навчання;
- копії документів про освіту;
- кольорова фотокартка розміром 9*12.
Медичний огляд. Чи потрібно проходити, де та у яких фахівців?
Перед тим, як укласти контракт на службу в резерві територіальної оборони, потрібно буде пройти медогляд, а ті, кому виповнилося більше 40 років – військово-лікарську комісію. Це є обов’язковою умовою.
Деякі фахівці перебувають в самому центрі формування штату тероборони – психіатр, невролог, хірург, окуліст і терапевт. Вам також видадуть направлення на додаткові обстеження та аналізи. Після цього потрібно буде взяти довідки з психоневрологічних та дерматовенерологічних диспансерів.
Скільки триватиме підготовка бійців тероборони і чи видаватимуть зброю?
Стандартно тренувальні табори на військовому полігоні проводять щопівроку або один раз на рік. За тими, хто укладе контракт і служитиме у резерві тероборони, буде закріплено зброю. Вона буде видаватися на час навчань, або у разі виникнення визначених ситуацій. Зберігатиметься така зброя у спеціально обладнаних приміщеннях на території пунктів постійної дислокації. Добровольчі формування під час виконання завдань територіальної оборони також мають право застосовувати особисту мисливську зброю.
Після підписання контракту – казарма?
Жити в казармах або наметах доведеться максимум місяць – під час тренувальних таборів, коли навчання проходять на військовому полігоні. Вони можуть тривати від тижня до чотирьох. Якщо з поважних причин ви не зможете приїхати до тренувального табору, ніяких санкцій до вас не застосовуватимуть.
Чим відрізняється контракт на втуп до лав тероборони від штатного контракту в ЗСУ?
Ви отримаєте гроші за участь в офіційних навчаннях і тренувальних таборах. Точний розмір платежу залежить від вашої мінімальної заробітної плати. За навчання вихідного дня, яке організовують бійці тероборони самостійно, вони не платять грошей. Із 2022 року вводяться оплачувані посади: окрім командира батальйону і начальника штабу тероборони, будуть посади й сержантів та офіцерів.
Якщо ви підпишете такий договір, ви не зможете перейти на основну роботу. Так, ви збережете місце і мінімальну зарплату, але ваша основна робота буде в теробороні. І саме там ви будете отримувати базову зарплату.
Які план дій тероборонівців у разі повномасштабної війни?
У разі повномасштабного наступу, командири за якими ви закріплені, вас викличуть до пункту збору. Після того як ви туди дістанетесь, вам видадуть бронежилет, шолом і зброю та ознайомлять з планом дій.