2023 рік був дуже складним для України. Доля випробовувала нашу стійкість та згуртованість та всіх, хто підтримував нас у світі, хто не втратив віру у нашу справу. За другий рік війни українці змогли адаптуватись до численних викликів та навчилися долати різні перешкоди, залишаючись згуртованими та незламними.

Наприкінці року українці традиційно підсумовують свої досягнення та невдачі. Редакція Explainer вирішила підтримати цю традицію і згадати, яким був 2023 рік для України. Ми зібрали фотографії, які характеризують події року, що минає.

СІЧЕНЬ

Рік розпочався жахливою трагедією. 14 січня ворожа ракета поцілила у багатоквартирний будинок у Дніпрі, тоді загинуло 46 людей.

ФотоTelegram / Кирило Тимошенко

18 січня в аварії гелікоптера у Броварах під Києвом загинуло керівництво МВС: міністр Денис Монастирський, його перший заступник Євген Єнін та держсекретар міністерства Юрій Лубкович.

Гелікоптер, який доправляв чиновників на схід України, впав на дитсадок і пошкодив сусідню багатоповерхівку. Загинули 14 осіб, серед них дитина.

Слідство вважає причиною трагедії порушення правил безпеки руху та експлуатації гелікоптера.

Фото: Reuters / Valentyn Ogirenko

ЛЮТИЙ

20 лютого в Україну з візитом приїхав президент США Джо Байден. Це був його перший візит як президента США і перший візит в Україну очільника США з 2008 року.

Фото: Evan Vucci / AP / picture alliance

БЕРЕЗЕНЬ

10 березня відбулась церемонія прощання з 27-річним Героєм України Дмитром Коцюбайлом (позивний Да Вінчі) на Майдані Незалежності в Києві, у якій взяло участь найвище політичне та військове керівництво України разом з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним.

Командир батальйону “Вовки Да Вінчі” похований на Аскольдовій могилі в Києві.

Фото: Світлана Кирган / АрміяInform

КВІТЕНЬ

16 квітня у Києво-Печерській лаврі відбулася Великодня служба Православної церкви України. Вперше за 300 років пролунала молитва українською мовою.

Фото: Дмитро Гончар / hromadske

28 квітня жахлива трагедія сталася в Умані. Російська ракета поцілила у дев’ятиповерхівку. 24 людей загинуло, з них шестеро дітей.

Фото: ДСНС

ТРАВЕНЬ

У травні під ударами дронів опинилась Москва: 3 травня був атакований Кремль, а 30 травня деякі райони російської столиці, зокрема елітна “Рубльовка”.

Фото: Скріншот відео

У травні після кривавих боїв росіяни захопили Бахмут. Боротьба за місто тривала майже 10 місяців, однак вже влітку війська України розпочали контрнаступальні дії північніше та південніше Бахмута.

Внаслідок багатомісячних боїв Бахмут було майже повністю зруйновано.

Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр

ЧЕРВЕНЬ

6 червня росіяни підірвали Каховську ГЕС. Підрив дамби вплинув на контрнаступ ЗСУ, а в зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Фото: nv.ua

8 червня  – початок контрнаступу ЗСУ. За початковими планами Сили оборони України мали прорвати російську оборону й протягом кількох місяців вийти до узбережжя Азовського моря й тим самим перерізати Росії сухопутне сполучення з окупованим Кримом.

Після багатомісячних запеклих боїв було звільнено сім сіл на Донеччині та Запоріжжі. Українська армія зазнала невдачі у контрнаступі через щільні мінні поля росіян, а також через відсутність переваги в повітрі.

Фото: Генштаб ЗСУ

Вночі проти 24 червня у Росії розпочався заколот Пригожина — конфлікт між Міноборони РФ, включно з регулярною армією, з одного боку та ПВК «Вагнер» на чолі з Євгеном Пригожиним — з іншого.

Попри те, що заколотники контролювали майже 5 тисяч квадратних кілометрів території Росії, вже ввечері 24 червня ватажок погодився зупинити рух колон своїх бойовиків.

Фото: moscowtimes.ru

ЛИПЕНЬ

У ніч на 17 липня на Керченському мосту, що сполучає Росію з окупованим Кримом, сталися вибухи. Було зруйновано одну секцію мосту, ще одна — пошкоджена.

Фото: Baza

27 липня українська фехтувальниця Ольга Харлан, яка перемогла росіянку на старті змагань чемпіонату світу з фехтування, відмовилася потиснути їй руку.

Фото: Tadashi Miyamoto /AFLOSPORT / IMAGO

СЕРПЕНЬ

6 серпня на монумент Батьківщина-мати у Києві замість радянського герба встановили тризуб.

Фото: Telegram / FEDOROV

ВЕРЕСЕНЬ

22 вересня відбулася атака на штаб Чорноморського флоту РФ у Севастополі, ліквідовано 34 російські офіцери, 105 зазнали поранень.

Фото: ТАСС

ЖОВТЕНЬ

5 жовтня Росія завдала ракетного удару по селу Гроза на Харківщині, загинув кожен четвертий житель села — загалом 59 жертв.

Фото: Telegram / Klymenko_MVS

10 жовтня російська армія розпочала масований наступ на Авдіївку. Лише за перший місяць штурмів російська армія втратила тут понад 100 танків, 250 інших бронемашин, близько 50 артилерійських систем, 7 літаків Су-25 та близько 10 тисяч осіб.

Фото: Facebook / Валерій Залужний

ЛИСТОПАД

25 листопада сталася найбільша повітряна атака безпілотників на Київ. ППО збила понад 75 дронів Shahed, понад 60 — над Києвом.

Фото: Суспільне

ГРУДЕНЬ

12 грудня російські хакери атакували оператора мобільної мережі Київстар, половина країни залишилася без зв’язку на кілька днів.

Фото: Жмеринка.City

14 грудня Європейська рада дала зелене світло переговорам про вступ України до ЄС.

Президент Європейської Ради Шарль Мішель оголошує, що Європейська Рада вирішила розпочати переговори про вступ України та Молдови до ЄС. Фото: EPA / Olivier Hoslet

Україна вперше за 106 років святкує Різдво 25 грудня.

Фото: Instagram /mykyta_shandyba

29 грудня Росія здійснила масовану атаку на Україну, ППО збила 87 крилатих ракет та 27 дронів Shahed. Постраждали Дніпро, Київ, Львів, Одеса. Загинуло і поранено десятки людей.

Фото: Telegram / Klymenko_MVS