Після визнання Росією «ДНР» та «ЛНР» у межах усієї Луганської та Донецької областей вже не таким ймовірнім виглядає сценарій масштабного вторгнення російських військ на територію України. Особливо в зоні ризику прикордонні райони та міста – Харків, Київ та Херсон.
Хоча, за словами серетаря РНБО Данілова, воєнний стан у країні запровадть лише у разі вторгнення, але сьогодні Верховна рада має намір запровадити режим НС.
Надзвичайний стан буде введено на всій території України окрім Луганської і Донецької областей у яких вже діє особливий правовий режим.
Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що введення надзвичайного стану передбачає низку обмежень. Водночас зараз радикально на житті людей це ніяк не позначиться.
Рішення щодо тих чи інших заходів на конкретній території будуть ухвалювати обласні комісії за участі органів державної та місцевої влади.
Explainer пояснює, що таке надзвичайний стан, як його вводять і які права українців може бути обмежено.
Що таке надзвичайний стан?
Згідно із законом “Про правовий режим надзвичайного стану”, причиною введення надзвичайного стану може бути виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю та здоров’ю значних верств населення, техногенна катастрофа, терористична атака, іноземна окупація, спроба захопити державну владу чи змінити конституційний лад України насильним шляхом.
Іншими словами, надзвичайний стан вводять у винятковій ситуації, коли під загрозою перебуває «життя нації».
Алгоритм запровадження надзвичайного стану
- РНБО або Кабмін пропонують президенту ввести надзвичайний стан в усій Україні або в окремих регіонах.
- Президент видає указ про запровадження надзвичайного стану, після чого звертається до Верховної Ради.
- Парламент збирається у дводенний строк, щоб розглянути президентський указ.
- Верховна Рада може підтримати ініціативу про введення надзвичайного стану (повністю чи з рекомендаціями) або ж відхилити її.
- Якщо депутати затверджують указ президента, в Україні (або в зазначених регіонах) оголошується надзвичайний стан.
- Після цього указ про введення надзвичайного стану має бути негайно опубліковано в ЗМІ.
Якщо обставини вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, то надзвичайний стан може бути введено без попередження.
Як довго може тривати надзвичайний стан?
На території України надзвичайний стан може бути введено не більш ніж на 30 діб, а в окремих місцевостях – не більш ніж на 60 діб.
Щоб продовжити строк дії НС, потрібно буде знову отримати згоду парламенту. Скасувати надзвичайний стан може указом президент без затвердження Верховною Радою.
Які права можуть обмежити в разі введення НС?
Під час надзвичайного стану влада може:
- встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду, а також обмежувати свободу пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
- обмежувати рух транспортних засобів та здійснювати їхній огляд;
- посилювати охорону громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
- забороняти проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
- забороняти страйки;
- примусово відчужувати або вилучати майно в юридичних і фізичних осіб;
- тимчасово чи безповоротно евакуйовувати людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових жилих приміщень;
- встановлювати карантин та проводити інші обов’язкові санітарні та протиепідемічні заходи;
- запроваджувати особливий порядок розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності;
- мобілізувати та використовувати ресурси підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат;
- змінювати режим роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтовувати їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, здійснювати інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт;
- усунути від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану, та має право на покладення тимчасового виконання обов’язків зазначених керівників на інших осіб.
Секретар РНБО Данілов підкреслив, що «посилені» або «мʼякі» заходи вживатимуться залежно від територій, а комендантську годину можуть ввести лише у разі посилення агресії Росії».
Рішення про комендантську годину не буде централізованим, у разі потреби його запроваджуватимуть місцево.