Уже не перший тиждень Україна очікує масштабного вторгнення РФ. За інформацією іноземних ЗМІ, Київ може бути однією з цілей ймовірного наступу російських військ. Чи вторгнеться РФ вдруге за вісім років в Україну – достеменнно невідомо, але це питання нині обговорюють всі українці – від школяра до сивочолого пенсіонера.
Explainer розповідає, як Київ готується до ймовірного вторгнення, зокрема, чи є план евакуації, яка ситуація з укриттями та що робити, якщо сигнал цивільної оборони застав вас у транспорті.
План евакуації. Як це відбуватиметься у Києві?
Столічна влада затвердила план евакуації населення. На рівні адміністрації і в кожному районі Києва створено евакуаційні комісії. Визначено розташування збірних евакуаційних пунктів, кількість необхідних транспортних засобів і безпечні райони для розміщення населення.
Також КМДА розробила інструкцію, як діяти різним закладам – медичним закладам, школам і дитячим садкам, установам соціального захисту тощо. Протягом останніх кількох тижнів школи проводять тематичні навчання з педагогічними колективами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити у випадку війни – дієві поради
Медичні установи столиці працюють у посиленому режимі та готові до будь-яких надзвичайних ситуацій. У лікарнях, які мають операційні, реанімаційні та інші відділення, встановлено генератори для безперебійного електропостачання.
Крім того, лікарні Києва мають резерв ліжок та запас лікарських засобів, виробів медичного призначення, донорської крові та паливно-мастильних матеріалів.
Укриття та сховища столиці. Кількість та призначення
Мер Києва Віталій Кличко наголосив, що у разі вторгнення РФ, головним бомбосховищем у Києві буде метрополітен.
В цілому, у Києві є 500 сховищ цивільного захисту. Розташовані вони на об’єктах критичної інфраструктури та призначені, зокрема, для захисту працівників найбільшої працюючої зміни особливо важливих підприємств, хворих, медичного та обслуговуючого персоналу закладів охорони здоров’я, які не підлягають евакуації або не можуть бути евакуйовані у безпечне місце.
Інтерактивна карта з адресами укриттів у м. Києві
Також маємо майже 4500 споруд подвійного призначення, які у мирний час можуть використовуватись для ведення господарської діяльності (там можуть бути магазини, аптеки, заклади харчування чи перукарні), але у разі надзвичайної ситуації там можуть укритися мешканці міста, й орендарі та власники таких приміщень повинні забезпечувати можливість захисту населення.
Також до цієї категорії споруд належать підземні паркінги та переходи, заглиблені станції метро, підвали та напівпідвали, перебування в яких зменшує ризик ураження.
Як будуть оповіщати населення
Головнім чином, через мережу провідного мовлення (через квартирні та зовнішні гучномовці), а також через місцеві радіомовні станції та телебачення, пересувні автомобілі, оснащені гучномовцями. Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації вмикаються сирени та інші сигнальні засоби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити, якщо відключать інтернет у разі вторгнення РФ: поради експертів
Варто запам’ятати, що сирени та переривні гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільної оборони «УВАГА ВСІМ!», почувши який потрібно негайно увімкнути гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухати повідомлення.
Такі повідомлення міститимуть інформацію про надзвичайну ситуацію, місце і час виникнення надзвичайної ситуації; територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій в умовах надзвичайної ситуації тощо.
Дослухавши повідомлення, кожен громадянин повинен діяти без паніки та метушні відповідно до отриманих вказівок.
Як діяти, якщо сигнал цивільної оборони застав вас вдома, на роботі чи у транспорті
Якщо ви перебуваєте на роботі, то виконуйте всі розпорядження керівника цивільного захисту вашого підприємства та дійте відповідно до плану цивільного захисту. Також вас можуть залучити до проведення аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.
Якщо ж ви перебуваєте вдома, то повинні:
- постійно тримати ввімкненими репродуктори, радіоприймачі, телевізори для того, щоб слухати вказівки відповідних органів та служб;
- повідомити про отриману інформацію сусідів;
- підготувати індивідуальні засоби захисту органів дихання й шкіри, а якщо їх немає, приготувати найпростіші засоби (повсякденний одяг, взуття, ватно-марлеві пов’язки, плівку тощо);
- постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, підготувати медичну аптечку, документи, засоби зв’язку, особистої гігієни, запас їжі тощо;
- за потреби перекрити газ, воду, електропостачання тощо;
- уточнити місце найближчого укриття (підвальне приміщення, метрополітен, паркінг), де можна сховатися.
Якщо сигнал застав вас у транспорті чи громадському місці, не панікуйте, а уважно й спокійно вислухайте повідомлення та зорієнтуйтеся, де найближча станція метрополітену, укриття і як найшвидше дістатися й укритися там, а якщо є час, то чимдужче повернутися додому і діяти відповідно до отриманих вказівок.
Територіальна оборона Києва: як формується та де можна записатися
На сьогодні у столиці створено систему управління територіальною обороною, яка працює у взаємодії зі Збройними силами України та іншими відомствами. Починають свою роботу центри підготовки всіх підрозділів та ремонтуються приміщення для батальйонів.
Столична влада вже надала полігон для тренувань резервістів, де проходить практичні заняття з бойовою стрільбою 112-та бригада тероборони. Для комплектування підрозділів бригади територіальної оборони резервістами створено гарячу лінію КМДА. За словами мера Києва Віталія Кличка, такі лінії відкривають і в кожному батальйоні тероборони і щодня на них звертаються понад 100 охочих поповнити лави територіальної оборони.
Наразі місто, спільно з Міноборони, відпрацьовує механізм максимального спрощення процедури підписання контракту резервістами, оскільки на сьогодні вона дуже розтягнута в часі. Місто свторює «єдине вікно», аби доброволець не збирав довідки по кілька днів в різних установах.
У столиці також відкрили перший рекрутинговий центр територіальної оборони, який розташований на першому поверсі Київського міського центру допомоги учасникам АТО (вул. Хрещатик, 25). За словами мера Києва, найближчим часом такий центр буде відкрито і на лівому березі столиці.
Чи може все-таки агресор захопити Київ? Думки експертів
На думку аналітиків Центру оборонних стратегій, окупація столиці дозволить агресору встановити повний контроль над Україною, якого прагне Кремль. Хоча кількість сил і засобів у ворога є теоретично достатньою для реалізації «київського сценарію», він може відбутися лише теоретично, адже у випадку спроби прориву кордону у Чернігівській, Житомирській та Київській областях російські війська зазнають неприйнятних втрат. Отже, такий сценарій здається занадто ризикованим для РФ.
За словами експертів, для того, аби РФ могла захопити Київ, необхідно буде взяти під контроль аеропорти, вокзали, мости та задіяти тактичні повітряні десанти зі штурмових підрозділів ЗС РФ. Останніх можуть нейтралізувати наявні в Україні засоби безпеки. Крім того, такі дії не мають сенсу без переміщення Росгвардії та загальновійськових частин для потенційного утримання території, а отже, такий варіант не є «більш бюджетною» версією повномасштабного вторгнення.
«Такий наступ буде дуже повільним, адже треба пройти 100 км від кордону через багатоешелонну оборону військ Північного оперативного командування, підсилених спроможностями Об’єднаних сил. Ці війська готові до протидії. По-друге, отримання контролю над мегаполісом із населенням понад 3 мільйонів людей, велика кількість яких готова чинити спротив ворогу, – завдання складне та малореальне, враховуючи необхідну кількість військ, яких наразі не спостерігається», – кажуть експерти.
Вони також переконані, що РФ не варто сподіватися на підтримку «п’ятої колони» , адже 2014 рік давно минув і Україна вже знає, що робити з поплічниками Кремля. Крім того, у разі намагань захопити столицю України до неї приїдуть групи опору з усієї країни, й ізолювати Київ агресору за такого сценарію буде дуже непросто.
Аналітики в один голос заявляють, що навіть у випадку захоплення столиці Україна зможе вистояти, адже будь-який потенційний «маріонетковий» уряд не буде визнано ані українцями, ані світом, а отже, розрахунки на те, що, захопивши Київ, РФ встановить контроль над Україною – марні.