15 березня Верховна Рада на своєму засіданні ухвалила понад 20 законів, що стосуються функціонування держави в умовах війни. Зокрема, парламентарі продовжується термін дії воєнного стану в Україні, вводяться додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни, лібералізовано трудове законодавство в умовах воєнного стану, добровольців територіальної оборони визнано ветеранами війни.
Пропонуємо більш детально ознайомитися з деякими прийнятими напередодні парламентарями законами.
Воєнний стан в Україні продовжено до 26 квітня
Йдеться про затвердження указу президента “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 14.03.2022 р. № 133/2022, який передбачає продовження строку дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26 березня строком на 30 діб. У пояснювальній записці до документа необхідність його ухвалення пояснюється “триваючою військовою агресією Російської Федерації проти України”.
В країні продовжуватиме діяти заборона виїзду чоловіків за кордон та низка інших обмежень.
Збільшено витрати на армію
Закон “Про Державний бюджет України на 2022 рік” (№ 7167)
Оборонний бюджет України збільшено на 67,6 млрд грн. Ці кошти спрямують на військову техніку, а також ремонт та модернізацію озброєнь.
Збільшити витрати на таку суму дозволив кредит, який надала Україні Великобританія. Йдеться про 1,7 млрд фунтів стерлінгів, якраз понад 65 млрд грн. Ці кошти направлено до спеціального фонду держбюджету.
Також документ передбачає державні гарантії на виплату боргів Укренерго. Крім того, запроваджуються обмеження на використання коштів із дорожнього фонду. Їх тепер можна витрачати виключно на погашення боргів, розвиток та утримання доріг.
Добровольців тероборони визнано ветеранами війни
Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(№7151)
Верховна Рада внесла зміни до закону №7151 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», прирівнявши добровольців Територіальної оборони ЗСУ до ветеранів війни.
Законом передбачено, що до переліку ветеранів війни та членів сімей загиблих додали тих, хто воював у 2014 році та воює зараз – у 2022-му. Також закон доповнили новою статтею 10-1 про сім’ї загиблих (померлих) захисників та захисниць України, якою визначається перелік осіб, сім’ї яких у разі їх смерті можуть набути такого статусу.
Крім того, ухвалені зміни передбачають, що особи, яким вручено орден “Золота Зірка” за здійснення визначного геройського вчинку під час захисту Батьківщини, повних кавалерів ордена Богдана Хмельницького, осіб, нагороджених орденом княгині Ольги – відтепер належать до категорії осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, з наданням їм пільг і гарантій, встановлених законодавством для зазначеної категорії громадян.
Батьки дітей-інвалідів та ті, хто доглядає за хворими звільняється від військової служби
Закон про звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та інших категорій осіб (7140-1)
Закон вносить зміни до кількох раніше ухвалених законодавчих актів і, зокрема, звільняє від військової служби всіх осіб з інвалідністю, а не лише I-II груп, як було раніше, а також розширює перелік осіб, які звільняються від мобілізації.
Під цей перелік, зокрема, потрапляють:
- Особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
- мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного;
- своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи; які здійснюють опіку (піклування) за особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною або обмежено дієздатною;
- зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи;
- зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю ІI групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
- зайняті постійним догляду за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
- виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Розширення повноважень поліції на час воєнного стану
Внесено зміни до законів України “Про Національну поліцію” та “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” (№7147)
Відповідно до закону, правоохоронці безоплатно зможуть отримувати інформацію від держорганів, місцевої влади, державних юросіб, зокрема, щодо військовополонених. Відповіді за запитом мають надходити протягом трьох днів.
Також поліція отримує право на конвоювання затриманих за підозрою в учиненні кримінального правопорушення, яких узято під варту, а також право утримання в ізоляторах осіб, затриманих за кримінальні або адмінправопорушення.
Документ розширює співробітництво Нацполіції та Європолу з правом на збір біометричних даних.
Також правоохоронці матимуть право на оперативне розмінування, на час воєнного стану не будуть проходити атестацію, а особи призовного віку на весь період їх служби отримують відстрочку від призову.
Лібералізація трудовго законодавства в умовах воєнного стану
Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 7160)
Законом передбачено, що у зв’язку з веденням бойових дій в районах, в яких розташоване підприємство, та загрозою для життя і здоров’я працівника, він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження. Вийнятком є примусове залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури.
В свою чергу, роботодавець має право розірвати трудовий договір з працівником у зв’язку з ліквідацією підприємства через знищення в результаті бойових дій виробничих потужностей або майна підприємства. Про звільнення працівника потрібно попердити не пізніше ніж за 10 днів з виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Також робочий тиждень може становити до 6 днів і 60 годин, а в разі потреби роботодавці можуть відмовити працівнику у щорічній відпустці.
Крім цього, закон передбачає дозвіл на застосування праці жінок (якщо вони не вагітні і не вигодовують дитину віком до 1 року) на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Також, згідно із законом, у разі неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії, її виплата може бути призупинена до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність.
Гарантійний пакет для вчителів та студентів
Закон щодо заборони звільнення вчителів під час дії воєнного стану (№7133)
Якщо здобувачі освіти, працівники закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану вимушені були змінити місце проживання, залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від їхнього поточного місця перебування, на час особливого періоду, гарантується:
- організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
- збереження місця роботи, середнього заробітку, виплата стипендії та інших виплат, передбачених законодавством;
- місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).
Розширення дії закону про права на окупованих територіях на ті райони, які були окуповані після 24 лютого цього року
Зміни до закону “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України” (№ 7157)
Документ передбачає, що рішення про визнання територій тимчасово окупованих ухвалює РНБО, а вводить його в дію президент України.
Законом передбачено, що визнання територій тимчасово окупованими передбачає спеціальний правовий режим – заборона на проведення на них виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, місцевих і будь-яких інших референдумів та невизнання Україною їх наслідків у разі їх проведення окупантами.
РНБО також матиме повноваження запроваджувати додаткові заходи з метою їх деокупації, перешкоджання встановлення на них окупаційної влади і використання їх для подальшого наступу російських військ – як от встановлення особливостей реалізації права власності на майно і його спадкування, особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території, переміщення товарів на та з неї.
Із-за грат випускатимуть лише тих, хто захоче воювати і не вчиняв тяжких злочинів
Закон щодо скасування запобіжного заходу або тримання під вартою для охочого вступити на військову службу (№ 7149)
Документ доповнює Кримінальний процесульний кодекст статтею 616, яка передбачає, що під час воєнного стану підозрюваному, обвинуваченому може бути скасовано запобіжний захід у разі призову на військову службу.
Однак, цей закон не розповсюджується на осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а тяжких злочинів , зокрема, умисне вбивство, викрадення людини, створення злочинної організації.
Рішення про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою приймається слідчим суддею або судом за клопотанням прокурора.
Запроваджено «бойовий імунітет» в умовах воєнного стану
Закон “Про внесення змін до Кримінального кодексу та інших законів щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах дії режиму воєнного стану” (№7145)
Закон визначає поняття «бойового імунітету» та регламентує право захисників, які належать до різних сил оборони України, на застосування збройної сили під час захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Документом чітко визначені діяння, вчинені в умовах воєнного стану, які не будуть вважатись кримінальними правопорушеннями. Це стосується і випадків заподіяння шкоди життю та здоров’ю окупанта. Також особа не підлягатиме кримінальній відповідальності за застосування зброї (озброєння), бойових припасів або вибухових речовин проти окупантів.
Одне з найголовніших положень Закону — це визначення поняття «бойового імунітету». Це — звільнення військового командування, військовослужбовців, добровольців Сил територіальної оборони ЗСУ та працівників правоохоронних органів від відповідальності, у тому числі кримінальної, за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, наслідки застосування збройної та іншої сили під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), настання яких з урахуванням розумної обачності неможливо було передбачити під час планування та виконання таких дій (завдань) або які охоплюються виправданим ризиком.
Винятком є випадки порушення правил ведення війни або застосування збройної сили, визначених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Запроваджено пільговий податковий режим для бізнесу
Закон щодо податкових стимулів на період війни (№7137-д)
Документом заповаджується пільговий податковий режим для малого та середнього бізнесу, який діятиме до кінця воєнного стану. Зокрема:
1) акциз на бензини, важкі дистиляти та скраплений газ становить 0 євро за 1000 літрів. Ставку податку на додану вартість для ввезення пального знизили з 20% до 7%.
2) великий бізнес зможе скористатися спрощеною системою оподаткування та сплачувати єдиний податок. Ліміт річного доходу підвищили з 10 млн грн до 10 млрд грн, а обмеження щодо кількості працівників – зняли. Податок становитиме 2% від обігу незалежно від виду діяльності. Втім, ця пільга не стосується підприємств, якізаймаються продажем підакцизних товарів, організацією грального бізнесу, а також видобуток та реалізацію корисних копалин
3) ФОПам другої-третьої груп дозволяється не сплачувати єдиний соціальний внесок за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені коштом дербюджету. З 1 березня і до припинення воєнного стану ФОПи 1-3 груп не сплачують ЄСВ за себе. Також, на період воєнного стану ФОПи не сплачують ЄСВ, якщо не отримують доходу. Протягом трьох місяців після його закінчення штрафи та пеня щодо ЄСВ не застосовуються, а перевірки не проводитимуться.
4) скасовується відповідальність за несвоєчасну сплату за споживчими кредитами. Після війни ще місяць забороняється стягувати майно за іпотекою та виселення мешканців.
5) з 24 лютого 2022 року до кінця 2022 року власники звільняються від сплати податку за землю, розташовану на територіях, де йдуть бої.
16 березня голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук підписав всі закони, прийняті на засіданні парламенту 15 березня цього року, та направив їх на підпис Президенту України.